Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523

Depresia si drogurile

Lipsa iubirii neconditionate, favorizeaza depresiile tinerilor? Cum se poate identifica depresia? Ce alte cauze credeti ca duc la depresia adolescentilor?

nicole13
    Guest
    Lipsa afectiunii si atentiei din partea celor dragi.Decesul unuia dintre parinti,un esec scolar.Cred acestea sunt cauze ce pot duce la depresie.Copiii chiar si la varsta adolescentei au nevoie foarte mult de atentia parintilor.Un parinte de adolescent trebuie sa-i fie in primul rand prieten,sa-i inteleaga nevoile,sa vorbeasca foarte mult cu el si nu doar sa-i dea bani de buzunar si sa-i interzica anumite lucruri.

mischa2000
    Guest
    iau si eu ... cola si tadim :))))))

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Sunt multe cauze care pot duce la depresia adolescentilor, orice eveniment petrecut in viata lor pe care ei in percep ca fiind major (desi poate pentru pariniti nu pare asa) le poate induce starea de depresie care este foarte periculoasa si nedepistata si netratata la timp poate avea efecte foarte grave.
    Comunicarea cu adolescentul este dificila pentru ca este varsta rebeliunii, varsta independentei si varsta razvratirii. Cheia asa cum ati spus si Nicole este atentia din partea parintilor, receptivitatea la nevoile lor insa totul cu masura, un adolescent sufocat cu prea multa atentie se va inchide. De asemenea trebuie sa ii fie respectata intimitatea, trebuie incercata o apropiere insa asta cred ca trebuie educata din timp, acea relatie de "prietenie" cu parintii.

Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    In sfarsit un subiect bun.....
    Intre cele doua ....depresia si drogurile...exista o anumita legatura...Adolescentii si nu numai ajung ca din cauza depresiei sa o ia pe carari mai putin ortodoxe...Cu siguranta ca si anturajul, faptul ca nu gasesc in familie echilibrul de care au nevoie...Pe langa motivele enumerate mai sus as mai aminti deceptia in dragoste si neajunsurile materiale .....
    Etnobotanicele si drogurile usoare sunt acum foarte usor de procurat...discoteci, magazine de tot soiul...
    Urmaresc tot felul de emisiuni care abordeaza acest subiect....ultima a fost "Rai da' buni" de saptamana trecuta...foarte interesanta.....din pacate insa s-a adus in discutie si faptul ca in Romania, la ora asta , nu exista institutii specializate suficiente sa se intinda o mana de ajutor celor care au nevoie...de obicei sunt internati pe sectiile de psihiatrie....le trebuie o maaaare vointa sa reuseasca.....si fara suportul familiei, nici o sansa....

PS Ce am observat eu la tineretul din ziua de astazi, din Romania, e ca foarte multi consuma alcool (tot un drog si asta, parerea mea)...baietii tineri(parca prin asta ar demonstra cat sunt de cool), fete de liceu ....si nu numai....

Floricica Cu Vechime alexandru31's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2009
    Postari in forum
    5.678
    Citat Postat de ioanabalescu Vezi mesajul
    Lipsa iubirii neconditionate, favorizeaza depresiile tinerilor? Cum se poate identifica depresia? Ce alte cauze credeti ca duc la depresia adolescentilor?
    ............................................... sa abia acasa 2 tati !

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    ai mare dreptate diana_andreea, eu lucrez in UPU si nu exista garda sa nu am macar un etnobotanic, macar unu...ai zice ca nu e mult, dar este foarte mult !si toti tineri, tineri si teribilisti marea lor majoritate. si ce facem cu ei ? nimic ! nu avem ce, ii ajutam sa treaca peste faza nasoala si apoi sunt liberi sa iasa pe strada si sa o ia de la capat ! legea nu ii ajuta cu nimic, noi suntem cu mainile legate, stam si-i admiram cum se distrug

mischa2000
    Guest
    sunt clienti stabili? sau se ard si ni nu le mai trebuie?

Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    cat despre parinti....unii zic ca sa nu dai vina pe parinti, poate asa e, dar ...nu stiu frate, ma depasete. sa va dau un exemplu, acu doua garzi primesc o fata de 21 de ani, suparata foc ca s-a certat cu prietenul, atat de suparata incat s-a gandit ca cel mai bine ar fi sa se omoare. si a stat ea si s-a gandit cum s-o faca, ar fi vrut sa se spanzure dar ( si aici m-a blocat ) parintii erau cu frica de Dzeu si nu a vrut sa-i supere ca spanzuratu' nu e vazut bine in fata lui Dzeu !!!!!! ( in schimb alte metode bag de seama ca da )asa ca a cautat o supradoza de heroiana. dar n-a raspuns distribuitorul, asa ca a baut o sticla de vin sa-si faca curaj cica si s-a straduit sa-si bage aer pe vene ! nu va spun cum arata mana ei, macelarita toata, intepata in zeci de locuri si vanata ca-si sparsese venele.. Si toate astea mi le povestea cu zambetu pe buze, chiar razand ! am zis ok, e vina alcoolului, dar ies sa vb cu mama, si stiti ce-mi zice ? ca ea o intelege ( pe fica ) de ce a ajuns sa recurga la asemenea gesturi caci l-a iubit tare mult pe baiatu ala ! si ca ea n-ar vrea sa o interneze ca e convinsa ca s-ar supara fiica pe ea, mai bine , nu pot sa o ajut cu ceva pastile ?!?! nu m-am mai controlat, imi venea sa-i dau doua palme s se trezeasca si chiar am ridicat putin vocea si i-am zis direct " doamna, d.voastra ati vazut in ce hal arata fiica d.voastra ? vi se pare normal sa se gandeasca atat de linistita la spanzurat sau sa sune dupa heroina ?" moment in care a intervenit si tatal si ...fata a ajuns la psihiatrie
    Modificata de larisa2000; 22.02.2011 la 10:14:20.

Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    Citat Postat de mischaela2000 Vezi mesajul
    sunt clienti stabili? sau se ard si ni nu le mai trebuie?
    sunt relativ stabili. am descoperit chiar o multime de.."vise" ex: flash magic, flower power, pure and strong parca..., nu mai stiu
    mi-au venit doi frati, parintii ii stiau in Buc la munca si pe ei ii culesese SMURD-ul de pe drumuri , savurasera Diesel si...in fine, cand s-au trezit ma intreaba senini ca "doamna dr, vad ca ne-a fost rau de la diesel, ce ne recomandati " " benzina " !!!!!!

mischa2000
    Guest
    larisa ... ar trebui sa aduni intamplarile astea intr-o carticica ....

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari