Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232

Nelamurit De ce am devenit exagerati????

Multa lume imi va sari in cap pentru topicul asta...sunt sigura.....insa nu pot intelege de ce lucrurile care odinioara erau considerate normale acum ni se par ciudatenii???

Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    Am sa continui prin a exemplifica anumite situatii....
    De ce daca o sarcina este fiziologica(totul normal,in grafic) sunt necesare ecografe aproape lunare si analize ale sangelui tot asa pana la venirea copilului pe lume?
    De ce se indoapa femeile de vitamine pe perioada sarcinii chiar daca nu au nevoie de ele?Analizele sunt bune dar ginecologii sau medicii de familie dau in continuare vitamine cand ele ar putea fi foarte bine asimilate printr-o dieta bogata in cele necesare?
    De ce s-a ajuns sa nastem prin cezariana doar din cauza fricii cand se stie foarte bine ca femeile suporta durerea intr-un mod incredibil ?
    De ce refuzam placeri ale vietii doar pentru faptul ca purtam in pantece un copil?....si aici ma refer la iesirile in lume,la mare,munte,baile calde,joaca cu animalele si multe altele.....
    De ce sterilizam la infinit lucrurile bebelusilor si apoi ne dam cu capul de pereti cand iti spune dermatologul ca a facut acea dermatita din cauza ta?....si tu tot nu incetezi sa sterilizezi non-stop......

sunt multe mult prea multe astfel de intrebari care ma macina......pe care efectiv nu le inteleg....
    nu sunt un om perfect,o mama perfecta,gresesc si eu ca oricine.....insa iau viata ca pe un lucru normal,natural......evolutiv......
    imi cresc copii intr-o oarecare libertate.....le ofer un minim de cunostinte pe care vreau s ale dezvolte ei pentru mine si nu eu pentru ei.....sa nu fiu eu cea care ii formeaza ca oameni .....

9 luni jumatate cat i-am purtat pe fiecare in pantece m-am bucurat de fiecare secunda si de fiecare miscare......acum la fel ma bucur de fiecare respiratie a lor,de fiecare zambet,fiecare hohot de ras,fiecare lacrima,picatura de sange ce curge din julitura capatata cand a incercat sa vada "de ce?" sau "unde?" sau "cum?"......

Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    De ce sa nu ii dau copilului inghetata......facuta artizanal sau in casa din produse naturale........pe motiv ca e rece dar sa ii dau Kinder felie de lapte ca vezi doamne e hranitoare???

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Iulia intr-o oarecare masura sunt de acrod cu tine. Eu i-am dat lui Edi inghetata sa guste asa cate putin ca sa ii obisnuiesc gatul cu rece si sa nu tragem apoi cu alte cele, nu l-am tinut in glob de cristal si daca i-a cazut prin casa suzeta, jucaria, biscuitele l-am lasat sa il ia de pe jos (dar tin si curatenie).

Nu sunt de acord cu analizele si ecografiile despre care spui in sarcina. Acestea le consider necesare mai ales ca ecografiile nu sunt proceduri invazive si sunt tocmai pentru bunul mers al sarcinii. De la o luna la alta, de la un trimestru la altul apar tot soiul de schimbari care trebuie monitorizate. Ecografiile sunt pentru mama dar si pentru bebe, acolo se vede clar cum si daca se dezvolta bebe, daca totul este in oridine cu el (ma refer aici la posibile malformatii, intarzieri de crestere samd).

Cu vitaminele nu pot sa spun nici ca sunt de acord nici ca nu. Personal medicul meu dupa ce studia analizele trimestriale imi spunea pe baza lor daca este necesar sau nu sa iau suplimente de vitamine (atata timp cat am avut o dieta corespunzatoare bebe isi lua din alimentatia mea toate vitaminele de care avea nevoie).

Despre nastere s-a discutat foarte mult si daca vei cauta sunt extrem de multe subiecte despre nastere vaginala/cezariana. Aici cred ca este alegerea fiecarei femei cum vrea sa nasca. Pragul de sensibilitate este foarte diferit de femeie la femeie asadar nu poti avea pretentia ca toate femeile "suporta durerea in mod incredibil" si cam atat voi dezbate despre nastere.

Despre sterilizat la fel mi se pare normal sa sterilizam insa pana la un punct, dincolo de care deja devine ceva exagerat si copilul nu mai poate crea anticorpi. Eu am sterilizat biberoanele lui Edi pana la 7 luni, apoi treptat am inceput sa se folosesc de 2 ori apoi sa le sterilizez ca sa verific cum reactioneaza si in final am renuntat de tot. Castronasele de papa, linguritele nu le-am sterilizat niciodata. La fel si hainutele i le-am calcat pana la 2 luni apoi am incercat sa vad cum reactioneaza si pt ca totul a fost ok am renuntat si la calca.
    Dermatita nu are de-a face cu sterilizatul, dermatita este declansata de cu totul si cu totul alti factori si iti recomand sa citesti articolul Dermatita atopica la copii

Cat despre placarile din sarcina acestea sunt ok daca sunt cumpatate. Joaca cu animalele trebuie sa fie limitata pt ca animalele sunt puratoare de virusi care pun in pericol sarcina (iti recomand articolul Sarcina si animalele de companie), sanatatea copilului si a mamei, baile fierbinti la fel pun in pericol sarcina si pot produce chiar un avort spontan (iti recomand articolul Sarcina si baia fierbinte), iesirile "in lume" sunt cat se poate de ok atata timp cat mamica respecitiva nu trebuie sa stea intr-un local in care se fumeaza pt ca la fel, fumul de tigara afecteaza dezvoltarea fatului (iti recomand articolul Fumatul in timpul sarcinii), gravidutele pot merge la mare insa trebuie sa stea la soare cu masura si sa foloseasca creme de protectie solara (iti recomand articolul Riscul expunerii la soare in sarcina) si lista poate continua.

Toate articolele la care am facut referire sunt mentionate pentru a-mi sustine punctul de vedere.
    Modificata de gabitzza; 03.07.2010 la 18:26:14.

mother
    Guest
    iulia te felicit ca poti sa fii asa de relaxata!

raspunsul meu la primul post este: medicina a evoluat, posibiitatile de a afla mai multe despre copilas s-au inmultit si unii (ca mine) nu rezista curiozitatii de a sti ca e totul ok.
    acum o suta de ani vedeai daca totull e ok cand nasteai...,, acum sunt alte posibilitati si nu vad nimic rau in a profita de evolutie...

treaba cu vitaminele si cu inghetata sunt de acord cu tine...

treaba cu cezariana iar e discutabila pt mine.... pt ca iarasi acum o suta de ani , cand nu exista cezariana era f mare mortalitatea in randul mamelor care nasteau si in randul bebelusilor. am mai discutat despre cezariana pe un topic pe aici....

in general informatia produce o schimbare... in rau sau in bine...asta iar e discutabila.....

intrebarea e sa refuzam informatiile doar ca sa nu devenim intr-un anumit fel? sau sa le ignoram cand le aflam :) (asta e problema mea :))

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Cred ca informatiile sunt bune si este extrem de importat ca avem acces liber la informatii si la multe surse de informare. Atunci cand aflam o informatie avem posibilitatea de a ne documenta, de a cerceta pentru a lua decizia cea mai potrivita pentru noi.

Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    E adevarat ca informatiile ne sunt foarte folositoare dar ce nu pot eu sa inteleg de ce exageram cu aceste informatii?Daca ar fi s ane luam dupa toate cercetarile si toate articolele scrise de cutare si cutare atunci am ajunge sa nu mai mancam mai nimic pentru ca vom ajunge sa suferim de diferite afectiuni.....sa nu mai atingem nimic pentru ca totul e plin de microbi s.a.m.d.....

in cazul dermatitei cunosc cazuri concrete de mamici super-sterilizante.......li s-a spus de n-medici ca asta e cauza dermatitei la micuti......ma refer la un tip de dermatita pentru ca stiu ca sunt multe cauze care o pot provoca.
    Modificata de iuliagabriela; 05.07.2010 la 07:01:19.

Floricica Debutanta adrianarenata's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2008
    Postari in forum
    999
    de ce....?? e greu de spus as indrazni sa spun chiar ca e o metoda de defulare a frustrarilor , a comportamentelor in opozitie, a diferitelor fobii si obsesii!
    eu sunt o persoana relaxata in ceea ce priveste sterilizatul hainutelor, biberoanelor(le-am sterilizat primele 6 luni cred, hainutele nici o data), iar pe restul ma bazez pe regula celor 5 secunde:)).

mother
    Guest
    care e regula celor 5 sec?
    sssssssssssssssssssssssssssssssssscurt

Floricica Avansata mysasha's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.07.2009
    Postari in forum
    1.635
    multe au evoluat in ultimii ani...medicina, microbii. copilul meu toata ziua e bot in bot cu animalele, nu sunt disperata (nici nu am patit o cei drept. poate ca daca ar lua vre o micoza,sau mai stiu eu ce microb s ar schimba lucrurile)dar nici sa manance dupa jos ca sa "faca imunitate". multe lucruri au evoluat doar pt ca exista si ne fac viata mai usoara. de ce sa mi las copilul sa faca pojar sa nu l vaccinez daca pot sa l scutesc de asta? am auzit de atatea ori ca e bine sa faca bolile copilariei. d ece e bine? trebuie sa stim ce sa luam si din tehnologia asta ,adica nici sa exageram dar de ce sa nu profitam. este adevarat ca sunt unele mamici fff exagerate...cunosc si eu cateva.

oanachampion
    Guest
    Aoleu... si cate ecografii am mai facut! In ultima luna jumatate - doua de sarcina, ma chemau in fiecare saptamana, sa-mi faca non-stress test... pffff... nu zic, pericolul era real, iar eu de abia asteptam sa-mi vad bb-ii la eco! Am luat vitamine, fier si calciu (mai mult de frica sa nu imi fie mie rau... ei erau doi, eu numai una, cu siguranta ar fi luat tot ce puteam eu manca in materie de vitamine si chestii).
    Despre nastere... i-am nascut natural... nu mai zic nimic... nu vreau sa incep, ca nu mai termin!
    Distractia in timpul sarcinii... eu, spre rusinea mea, am fumat... tragi tu concluziile...
    Cu sterilizatul... chiar nu m-am strofocat... am sterilizat numai biberoanele (hainele niciodata, mai mult, le-am spalat din prima secunda impreuna cu hainele mele si ale sotului si cu acelasi detergent pe care il foloseam inainte) primele 3 luni, o data pe zi. Dup-aia... d-zeu cu mila... mancau si ce le cadea pe jos (vb lui Gabi, si tin curatenie, ce-i drept... care inseamna spalat covoarele cu abur in fiecare luna + aspirat cel putin o data pe zi) si rodeau la adidasii sotului meu cand le ieseau dintii... In aer conditionat si curent i-am tinut de pe cand aveau 2 saptamani... Caciula in cap dupa baie nu le puneam... etc... Si am doi copii mai sanatosi decat media, nu s-au imbolnavit de nush ce chestii intestinale/de piele etc. veci, n-au avut nevoie de antibiotice s.a.m.d... Apropos de asta, n-ati observat niciodata ca cei mai sanatosi copii sunt cei ai rromilor? De ce credeti ca e asa?
    Nush... per total, nu sunt exagerata... ii las sa alerge, sa transpire, sa cada si sa se loveasca etc... Nici eu nu pretind ca sunt mama perfecta, fac cum stiu/cred ca e mai bine si sper din suflet sa nu ma insel... Intr-un fel, mi-am si impus sa "inchid ochii" la anumite chestii pe care le fac copiii (ca, de ex, sa ridice un biscuite de pe covor si sa-l bage in gura), pt ca sunt "produsul" unei cocolosiri exagerate & sunt destul de sensibila...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari