Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta dama de pica's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847

Nelamurit Dati bani cersetorilor?

Poate ati vazut si voi stirea cu cersetorul care castiga cam 4 - 5 milioane (lei vechi) pe zi... Cand eram studenta si mergeam des cu metroul dadeam mereu bani la cersetori (desi aveam bani foarte putini). Acum nu mai dau deloc, deoarece ii consider pe toti escroci, desi poate unii nu or fi. Dar nu mai am incredere si prefer sa am mai multe informatii atunci cand fac o donatie.

Voi cum priviti cersetoria? Dati bani cersetorilor?

mischa2000
    Guest
    l-am vazut si eu aseara ...
    excelent reportajul .. mai ales cu trimiterea la filantropica ... unde dinica a jucat fenomenal(dumnezeu sa il ierte?)

misto tataia ... daca ramanea cu trei milioane pe zi ... atunci are toate sansele sa isi construiasca o casa ...
    ...
    daca dau ... niciodata ...
    ma implic in donatii ... in special pentru copii ...dar pe strada ... niciodata.

cristina elena
    Guest
    Dati bani cersetorilor?

Nu..............................

nicole13
    Guest
    aoleu,bun topicul,iaca mai invat si eu cate cev ala batranete...

am dat mereu,nu la toti,dar nu ma lasa inima cand vedeam cate-un batran care sta in frig si asteapta,sau vreun copil...:((

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Excelenta trimitere aseara la Dinica, intradevar....Nu la mai dau de ceva vreme.Chiar azi o femeie cu mana intinsa (in care avea o reteta) imi cerea bani....Poate chiar avea nevoie, dar, dupa ce am vazut aseara la tv...

Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    La Constanta e un tip care-si duce bunica la un colt de strada sau intersectie, nu stiu exact, sa cerseasca.Cine cati bani raman la ea.

nicole13
    Guest
    Citat Postat de eliza rares Vezi mesajul
    La Constanta e un tip care-si duce bunica la un colt de strada sau intersectie, nu stiu exact, sa cerseasca.Cine cati bani raman la ea.

si neimpozitati...
    @@@@@@@@@@@@@

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    eu am dat...si dau in continuare....dar nu la toti pe care vad ca imi inspira mila....

Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Citat Postat de nicole13 Vezi mesajul
    si neimpozitati...
    @@@@@@@@@@@@@
    Ar trebui sa-l`calce` ITM-ul, sa-l verifice daca are contract sau nu, garda financiara pt frauda, etc...Iti dai seama cate nereguli vor gasi?

Floricica Nou Venita ego81's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.09.2009
    Postari in forum
    32
    ... cat despre cersetori, eu le dau bani... daca am, le dau fie bani fie produse, in special celor ce isi tin bebelusii in frig/ger/canicula sau celor foarte batrani... Nu dau celor ce par in putere de munca, iar copiilor mai maricei le dar numai produse... banii sigur le sunt luati de altii, poate cu o gura de ciocolata tot s-or alege din ce le dau...

Floricica Novice felix83's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2009
    Postari in forum
    507
    Bun subiect, sper sa nu se ajunga si aici la cearta
    Eu nu dau bani cersetorilor, am mai donat pt copii bolnavi, prieteni...dar cersetori sa nu-i vad...si totusi sa va spun o poveste reala...asa poate va mai ganditi de 2 ori inainte sa scoateti bani din buzunar si sa-i dati la necunoscuti...
    Asta vara cand eram la plimbare cu micutul, ma opreste un individ spunandu-mi sa-l ascult 2 min. I-am spus din start ca n-am bani, dar el insista si zice ca nu vrea bani, ca daca am ceva de lucru eu sau parintii, socrii, si-un wc de spalat si orice si se dadea de ceasul mortii si chiar parea a avea necazuri mari, atunci pe moment. Si incepe tot el in continuare, ca eu nu l-am intrebat ce a patit, ca i-a nascut nevasta si ca au externat-o si salvarea nu vrea sa o duca acsa si el n-a stiut ca o externeaza, ca venise doar in vizita si acum nu are bani de autobuz, care costa 9 lei si ca soferu nu vrea sa o duca pe nevasta-sa fara bani si sta cu copilul de cateva ore in gara etc etc....
    Pare o poveste atat de banala si ati fi tentate sa spuneti:cine ar crede domne' asa ceva??? Ei bine va spun ca acest individ stia foarte bine sa-si aleaga victimele, adica femei proaspete mamici, care trecusera printr-o nastere, care erau mai sensibile si nu va spun cat de bine punea problema si ce actor putea sa fie, si cum raspundea la intrebari, era tare bine pregatit, ca la examen ca am inceput sa-l intreb cate ceva ca mi se parea mie ca ceva nu-i in regula...In fine pana la urma nu i-am dat, caci am realizat ca de fapt plecasem fara bani la mine.
    Peste o sapt cum ma plimbam eu tot prin locurile respective, il vad de la o distanta de vreo 50 m pe individ povestindu-le ceva la 2 tinere, una din ele fiind gravida...nu va spun cum mi s-a derulat toata povestea in fata ochilor si ce indignare am simtit atunci.Si cand vad ca una din fete ii intinde si niste bani, am alergat ca nebuna impingand la carucior si strigand la fetele respectiva sa nu-i dea, de se uitam oamenii la mine. Noroc ca n-apucase sa ia banii si incep eu sa le spun la fete ca e un escroc si ca nu-i asa ca le-a spus povestea cu nevasta-sa etc etc. Fetele ramasesera masca si asta incepuse ca vai doamna, ma confundati, ca va faceti pacat ca nu eram eu....l-am luat la injuraturi cu nesimtire si ca chem politia si imediat a zbughit-o. Fetele alea ramasesrea ca la dentist, ba imi multumeau, ba se mirau cum putusera sa-l creada. In alta zi il vad pe un domn cu nepotica cum ii da bani si din pacate n-am mai putu sa-l avertizez ca i-a dat banii si s-a facut nevazut. Dar tot m-am dus la el si i-am spus ce teapa si-a luat si mai mai ca tot pe mine nu ma credea.
    In alta zi il vad cum opreste un domn cu 2 fetite si la fel isi incepe povetea. M-au dus din nou in fuga si l-am luat la injuraturi de saracu om cu fetitele se uita la mine daca sunt normala sau.... Si ii povestesc si domnului ce si cum si el imi zice: da' v-ati enervat asa doamna!! Cum dracu sa nu te enrvezi cand un pierde vara cere cate 9 lei la un om...pai toata ziua face 2-3 milioane ca ochiu, adica in 2-3 ani isi cumpara casa...si eu muncesc ca tampita de dimineata pana seara si sotul la fel, iar casa...mai are de asteptat vreo 10 ani.
    M-am dus si la un politist comunitar din zona si au zis ca se ocupa, o sa-l prinda...ei as' de unde....
    Asta toamna tot prin zona era...si acum ma si cunoaste, ca se fereste de mine, traverseaza cand ma vede si-si trage gluga pe cap, de parca eu sunt chioara.... Da' las ca vine vara si pe cuvant de nu plec la plimbare cu aparatul de fotografiat in buzunar, apoi fac afise cu "povestea" lui si le lipesc pe copaci...
    Si cel mai tare ma enerveaza ca sunt oameni care le dau la prapaditi din astia care cheltuie banii pe tigari si bautura, dar pt un copil bolnav de cancer sau altceva nici nu se uita...zic las' pe-astia sa-i ajute altcineva.
    Deci nu dati bani cersetorilor!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari