Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta dama de pica's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847

Cum v-a afectat criza?

Cat de mult v-a afectat criza? Este cineva care nu se simte afectat?

Ati redus cheltuielile? De unde ati taiat?

Familia mea este afectata de criza. Din fericire eu inca mai am job-ul si sper sa-l pastrez (anul acesta se disponibilizeaza intre 15% si 20% din angajati in companie). Veniturile sotului dintr-o mica afacere sunt in picaj. Am de platit rata la casa, utilitatile, asigurarile si cheltuielile obisnuite ale unei familii (mancare, detergenti etc.).

Eu am redus cheltuielile cu imbracamintea (si asa imi cumparam unele chestii pe care le purtam foarte rar) si cosmeticele (oricum multe imi expirau in dulap). Sunt cu ochii numai dupa reduceri (la orice, haine, mancare, detergenti...). Anul trecut am taiat din banii de concediu si am facut concediul in tara (in loc de Grecia ).

Voi cum va descurcati?

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Ioana se pare ca si pe noi ne afecteaza criza. Eu nu mai lucrez de cand am ramas insarcinata cu Irini si trebuie sa ne descurcam cu salariul sotului (care nu a mai crescut, asa cum ar fi trebuit) si niste chirii pe care le luam pe 2 apartamente (unul dintre apartamente a stat mai mult de 6 luni fara chiariasi), bani care nu ne ajung pentru tot ce am vrea noi sa facem. Facturile sunt din ce in ce mai umflate, avem de platit cardurile de credit, niste rate la banca... In concluzie e foarte greu. Am renuntat si noi la achizitionarea de haine pentru noi (cumparam doar pentru Irini) iar de cosmetice nici nu mai vorbesc; si, la fel cum ai spus si tu, sunt in continua vanatoare de reduceri...
    Deocamdata ne multumim cu faptul ca ne putem plati datoriile, ca nu ne lipseste nimic din frigider, si ca ne putem rasfata in fiecare luna cu o calatorie in insula, unde avem o casa de vacanta si unde locuiesc si bunicii Irinei.

mire83
    Guest
    nu stiu cat e valabila criza,e un curent nou cu criza asta..dar se pare ca e naspa si la noi
    eu muncesc- sotu nu,eventual din primavara sa mai miste in constructii...
    acum ne permitam sa bagam doar in frigider....
    sunt dati cand simt ca as manca si eu o prajitura ,sa mai iesim in oras...dar asta e...
    prefer sa ii pot cumpara copilului cele necesare ,pampers,lapte...si sa il imbrac macar la 3-4 luni
    chiar alalta ieri am zis ca ma rup de 20lei ca ii trebuiau maieuri noi..a crescut si i-au ramas mici...
    mai nasol e cand nu reusim sa platim banca,ne imprumutam la parintii...ca vin din urma si facturi si toate cele....
    unele plati le fac jumate cu mama,.ca stam la ei...
    urmeaza sa ma mut sus la mama,dar stagnam rau cu terminarea etajului...ca nu-s bani:(

Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Mire, atata timp cat pe piata nu circula banii e clar ca criza asta e al naibii de valabila. Exista si este aici! Din pacate...

Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    Noi am mai taiat din abonamentele la mobile + sistat orice amenajari prin casa (noi avem o camera nemobilata, ramane asa, la dispozitia copiilor).
    Si am inceput sa ma "zgarcesc" chiar si la tot felul de nimicuri pe care le cumparam inainte fara sa stau pe ganduri.
    Modificata de dama de pica; 04.02.2011 la 19:40:31.

Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Ioana, exact in aceeasi situatie suntem si noi... Avem o camera pe care vrem sa o transformam in dormitor matrimonial iar dormitorul pe care il avem sa il amenajam pentru Irini... Momentan dormim toti in aceeasi camera si cred ca pana la vara nu se va schimba nimic. Camera pe care vrem sa o facem pt noi ramane deocamdata la dispozitia Irinei doar pentru a se juca acolo...

Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    Anna, pana la urma... e bucuria copiilor, au o camera unde pot face si sport (vai de vecinii mei! ).

Floricica Cu Vechime amona's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.05.2008
    Postari in forum
    5.485
    Bună ziua !

Și eu fac un pic de economie , mai ales atunci cînd merg la hipermarketuri , nu mai arunc în cărucior în neștire ....i-au taxi mai rar , și mai folosesc și mijlocul de transport în comun ....

pîndesc reducerile din magazine , am mai rărit-o cu achiziționarea de parfumuri (ăsta fiind un viciu pt mine )

și la copil , am învățat să-i spun nu de o vreme , nu mai achiziționăm orice jucărie pe care pune mîna , mai ales că nu le apreciază și le distruge rapid cîn se plictisește de ea .....
    deci ne străduim să nu mai aruncăm banii pe fereastră .......

lorito
    Guest
    si pe mine ma afecteaza nenorocita asta de criza( care a venit cam odata cu al doilea copil si ne-am mutat si cu chirie)
    sotului i-au redus din salariu, mie din indemnizatie:(
    am hotarat sa ma intorc la munca cand face fata 11 luni
    am renuntat aproape total la haine pentru mine ( oricum nu sufar sa imi iau haine xxl:)), copii primesc haine si bani de la nasii lor de botez
    toti banii se duc pe chirie, rata si haleala..si tot nu ajung, asa ca mai cotizeaza mama, soacra, matusa
    ca sa raspund si la cele 2 intrebari:am taiat un abonament de telefonie, am renuntat la iesiri in oras si la mancare comandata acasa, am renuntat la junk food( 80%), la concediu, la cadouri ( copiii primesc de la bunici si nasi)
    atat imi amintesc acum:P
    insa sunt increzatoare , abia astept sa imi dea statul banii inapoi:)))( sunt bugetara)

Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Si pe noi (pe cine nu?) ne-a afectat asa-zisa criza...sotul e bugetar, eu mi-am pierdut locul de munca ...Am reusit, slava Domnului, sa imi gasesc repede altul, dar nu la fel de bine platit, deocamdata (in cateva luni se va mari datorita unor proiecte in care e implicata institutia).Toti banii se duc pe rata, cheltuieli si mancare..nu mai putem agonisi nimic...Rezervele pe care le-am avut s-au dus pe renovarea apartamentului si schimbarea masinii (din cealalta mai ca nu picai din mers).Cum facem fata?
    1. am cautat cele mai bune si ieftine oferte de telefonie mobila
    2. am refacut contractul cu furnizorul de electricitate (avem un alt tip de abonament)
    3. mergem la cumparaturi cu lista de acasa si nu cumparam nimic altceva...inainte obisnuiam sa punem in cos multe alte produse pe langa
    4. prioritatea a devenit fiica noastra...noi am renuntat la unele pofte, mofturi...haine si incaltaminte doar in caz de forta majora
    5. participan la nunti, onomastici si chefuri numai atunci cand avem obligatie...in rest, le-am rarit de tot
    6. incerc sa gatesc mai putin ca si cantitate, astfel nu arunc aproape niciodata nimic....semipreparate si prajituri de cofetarie nu mai cumparam deloc
    7. cand ies cu Diana la plimbare, iau cu mine doar 5-10 lei...in caz de urgenta...niciodata mai mult pentru ca am tendinta daca vad ceva frumos sa cumpar...asa pana ajung acasa dupa bani, imi trece si entuziasmul....
    8. am renuntat la abonamentul de la sala, fac acasa sport cand pot (desi nu e acelasi lucru)...la coafor ma duc doar la tuns....vopsit si aranjat acasa (eu pe vecina, vecina pe mine)
    Si asa....spun cu mana pe inima, trebuie sa dramuiesc fiecare banut ....dar sunt optimista...imi spun mereu: mai rau de-atat nu are cum sa fie....

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Si pe noi ne afecteaza criza.

Si sotul tot in domeniul constructiilor lucreaza, asa ca veniturile ne-au scazut.
    Noi am redus costurile cu telefonia mobila, am renuntat asta vara la vacanta in strainatate planuita si am fost in tara. Sunt mult mai atenta la ce cumpar in supermarketuri si vanez promotiile, am amanat si noi amenajarile in casa (mai avem de mobilat un dormitor si nu am terminat complet nici camera copiilor).

Ce sa spun, situatia nu e prea roza, mai ales ca mai vine si bebe acum si vom avea o perioada mai grea, cu doua randuri de pampers - eu speram sa il dezvat pe Victor pana acum de pampers, dar inca n-am reusit, sper ca pana la vara vom reusi - dar sper sa trecem peste toate .

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari