Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta dama de pica's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847

Cum reactionezi la tehnicile de vanzare agresive?

Ma refer la:
    - acei vanzatori de care nu mai scapi ("sa va arat si asta si pe cealalta, si pe rosu si pe verde, si mic si mare etc.)
    - acei vanzatori care te suna zilnic sau aproape zilnic (de obicei vand asigurari)
    - acei vanzatori care te bombardeaza cu mailuri
    - acele cunostinte care cum te vad aduc vorba numai despre "marea afacere" pe care nu trebuie sa o ratezi
    - acei vanzatori care iti spun mai mult sau mai putin voalat ca esti prost daca nu vrei sa pui mana pe oportunitatea vietii tale
    - acei vanzatori (de produse sau vitamine "naturale / naturiste, eco, 100% vindecatoare") care iti transmit subtil ca probabil vei face cancer daca nu le consumi produsele (pe astia ii detest cel mai mult)

Cum reactionati la astfel de tehnici de vanzare? Le tineti piept? Ati cedat vreodata si ati cumparat produsul numai ca sa scapati de gura vanzatorului? Le spuneti verde in fata sa va lase in pace sau o luati pe ocolite? S-a intamplat sa dati telefonul cuiva mai convingator (de obicei barbat) pentru a-l trimite pe respectivul vanzator la plimbare?

lorito
    Guest
    Ha, ha, Ioana!
    Eu sunt genul care le zice verde-n fata. Din cele 6 situatii pe care le-ai enumerat, nu m-am confruntat decat cu prima. Scurt: " nu ma intereseaza" sau " nu am bani" si " LA REVEDERE!":)

Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    Citat Postat de lorito Vezi mesajul
    Ha, ha, Ioana!
    Eu sunt genul care le zice verde-n fata. Din cele 6 situatii pe care le-ai enumerat, nu m-am confruntat decat cu prima. Scurt: " nu ma intereseaza" sau " nu am bani" si " LA REVEDERE!":)
    Fericito! Doar cu prima...

Eu le-am incercat pe toate. Cand eram mai tinerica si mai slaba de inger, mi s-a intamplat chiar sa cumpar. Acum, harsita cum sunt, nu ma mai las impresionata asa usor (decat de prieteni, ocazional, dar si atunci daca aleg sa cumpar ceva o fac constient, nu ca urmare a "tehnicii"). Cel putin la telefon, imi iau o voce dura (exact opusul meu... ) si spun un NU categoric, alaturi de un "nu ma mai sunati deloc!".

Floricica Cu Vechime fluturas's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2007
    Postari in forum
    5.785
    eu refuz politicos daca nu ma intereseaza...
    daca insista de multe ori devin mai dura....si nu cedez...

lorito
    Guest
    Cand eram mai tinerica, mi-era jena sa refuz, imi trebuia, nu imi trebuia, cumparam . Acu' m-am facut si eu chitroasa.

lorito
    Guest
    Cristina, la aia nu merge cu politetea. Ei au un singur scop/ gand: " sa vand", " sa vand". Cred ca ar vinde-o si pe muma lor, profit sa iasa.

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Eu am un coleg care vinde niste produse naturale suta la suta(forever),care trateaza chiar si cancerul,orice durere,orice problema.Sta la urechea fiecarui coleg si turuie povestea.L-am ascultat intr-o zi,i-am multumit pt prezentare si i-am spus ca nu sunt interesata.Dupa un timp a inceput sa fie f insistent,iar in urma raspunsului meu(nu pot sa-l redau pe forum) a incetat,ba chiar evita sa mai vb si altora cand sunt de fata.

lorito
    Guest
    Nu ai inteles nimic, gianinad. Ala era de fapt Dumnezeu, daca zici ca vindeca orice:), chiar si cancerul.

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de lorito Vezi mesajul
    Nu ai inteles nimic, gianinad. Ala era de fapt Dumnezeu, daca zici ca vindeca orice:), chiar si cancerul.
    Aoleu,pacatoasa de mine!Tre' sa ma scuz cumparand cateva produse,cele mai scupe of course!

cristina elena
    Guest
    Cum reactionez?! Scurt pe doi: 'nu am bani'
    Poate sa-mi spuna orice poveste/poezie o vrea. Spun ca nu am cu ce le plati si renunta

Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    Pe mine ma enerveaza faptul ca nu am reactionat (de exemplu) la o intalnire in casa unei prietene, atunci cand o cucoana a tinut sa ne explice ca numai oamenii prosti nu inteleg minunatul sistem MLM in care voia sa ne coopteze. Asta dupa ce cel putin doua persoane din cele prezente isi exprimasera reticenta (inclusiv eu). Am trecut cu vederea atunci si am decis definitiv in sinea mea ca nu ma bag. Dar cu mintea mea de acum i-as fi zis vreo doua cucoanei, sa ma tina minte!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari