Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Novice valye's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2009
    Postari in forum
    340

Cum ar fi mai bine sa procedez?

As avea nevoie de sfatul vostru intr-o problema. Sunt profesor educator la o scoala speciala si ma confrunt cu un parinte recalcitrant. Fiul lui este elev in clasa mea, este un copil cu intelect de limita, de care insa parintii nu se ocupa in mod deosebit. Spun asta pentru ca este un copil lenes, care refuza mereu sa scrie sau sa lucreze, indiferent de recompensa; este un copil care nu stie sa se imbrace sau sa isi ridice singur pantalonasii dupa ce merge la toaleta. Consider ca toate acestea sunt o cauza a rasfatului exagerat primit acasa. Dar sa revin la problema mea, tatal acestui copil are mereu nemultumiri: de ce se joaca fiul lui afara cu alti copii, se plange tot timpul ca ceilalti copii nu ii lasa fiul in pace, ca se intalneste cu alti copii la toaleta care l-ar sacai. Trebuie sa mentionez faptul ca la toate activitatile desfasurate copilul este supravegheat, merge inclusiv la toaleta insotit de mine sau de una dintre femeile de serviciu. Si totusi aceste plangeri ale parintelui se mentin si existau chiar si de dinainte de a veni eu la aceasta clasa. Poate primesc un sfat referitor la modul in care sa il abordez pe acest parinte, pentru ca in acest moment mi se pare ca am epuizat toate solutiile. Baietelul in cauza adopta si o forma de santaj, ca sa spun asa avand de multe ori replica: "ii spun mamei ca ma bateti la scoala daca ma puneti sa imi fac temele". Copilul a ajuns chiar sa spuna asta parintilor, iar acestia il si cred, desi marturisesc ca niciodata nu mi-am permis sa ating vreun copil in sensul de a-i face ceva fizic. Nu este genul meu, fac aceasta meserie pentru ca iubesc copiii. Am insistat chiar ca parintele sa asiste la ore, dar nici asa nu pare convins, ci face diverse amenintari. As vrea sa primesc un sfat in acest sens.

Floricica Senior Nerea's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.06.2009
    Postari in forum
    3.552

Buna seara!

Eu cred ca cel mai bn ar fi sa-i comunici directoarei si sa incerci sa ai probe de ceea ce face acel copil,incearca sa-l inregistrezi (vocea cand te ameninta cu astfel de lucruri,sper sa fie legal la noi in tara) .Poti inainte sa incerci sa vorbesti cu parintii si sa vezi ce motivatii iti dau ei ,de sunt asa nemultumiti.Ce fel de persoane sunt ??Eu sper sa-l trimita pe copil la o scoala pentru copii cu probleme si pe parinti sa-i sanctioneze.Poate ca vor o indemnizatie de la scoala si au invatat copilul sa zica astfel de lucruri ,cu toate ca la cat este de mic,mi-e imposibil sa cred.Daca continua sa-ti faca probleme si directoarea nu ia masuri ,comunica la minister.Eu stiu ,poate vor avea o solutie.

Membru inregistrat la
    28.02.2009
    Postari in forum
    340
    Copilul este intr-o scoala speciala, am mentionat ca lucrez intr-o astfel de institutie. Are 11 ani, este clasa a cincea, deci nu pot sa zic ca e chiar micut. Mama nu are cuvant de spus in fata tatalui, acesta e pus mai mereu pe discutii. Nu ii convine ca fiul lui se joaca cu alti copii, ca la toaleta nu il lasa copiii in pace. Afirma chiar si despre colegii de clasa ca il supara sau il agreseaza fizic. Ceea ce, repet, nu se intampla pentru ca elevii sunt supravegheati. Chiar si cand profesorul merge la toaleta altcineva ramane cu copiii in clasa, de regula o femeie de servici. Copiii interactioneaza totusi, se joaca, dar niciodata sa se ajunga la ceva ce i-ar face pe parinti sa creada ca este batut, nici de profesori, nici de alti copii.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    nu stiu ce sa zic,e complicat.ai un copil problema in clasa.e dificil ca un parinte sa inteleaga ca si copilul lui e agresat,ca in orice tip de scoala.nu prea am cuvinte..inregistreazal.dar ce fel de probleme are copilul?

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Vali, exista parinti dificili uneori, indiferent daca au copii cu probleme speciale sau nu. Tot citind pe blogurile unor educatori speciali (le zic asa din lipsa de alt termen mai scurt), am dat peste o tipa care avea o problema asemanatoare cu a ta. Ce a facut ea?
    In primul rand nu s-a lasat intimidata de parintele artagos, dar nici nu a ridicat tonul. A venit parintele sa se plnga de vreo problema? Ok, discutam, dar acum nu am timp programat pt asa ceva- putem organiza o intalnire la data de..., ora de...- eventual sa fie si copilul de fata, si alt cadru didactic implicat. De ce asta? Pentru ca parintele sa inteleaga ca scoala e teritoriul tau, ca tu stabilesti conditiile si termenii acolo.
    Copilul este destul de abil pentru a putea fi confruntat- de fata cu tatal si cu celalat cadru didactic, il poti intreba "ai fost batut?"- probabil ca se va intimida si nu va avea curajul sa mai nascoceasca o minciuna. Discutati sistematic toate plangerile lui- eventual lasa-l sa si le expuna, noteaza-le pe o hartie si reia-le punctual, demontandu-le. Comenteaza? SPune-i ferm ca tu l-ai ascultat politicos si acum este randul lui sa te asculte. Spune-i ce pretentii ai tu de la el ca parinte, ce ar trebui sa faca el cu copilul acasa pt a progresa.
    Continua cu amenintarile? Sugeratii o alternativa- o alta scoala, daca de a voastra nu e multumit. Se plange PE NEDREPT de atitudinea celorlati copii fata de fiul lui- spune-i ca alternativa este sa-l izolati de ceilalti copii- vezi daca ii convine asta.
    Nici de copil nu te lasa intimidata- te santajeaza? Nu ceda. Ii explici frumos ca tu stii ca nu ai ridicat niciodata mana la el, si ca nu te impresioneaza astfel de minciuni. Copilul incearca sa testeze terenul, sa vada cine e in control in clasa- el sau tu? Ii arati ca tu esti in control. Refuza sa coopereze? Suporta consecintele (lipsa recompenselor, note proaste, etc.)
    Cam asa a procedat tipa respectiva (de pe blogul unde citisem eu, nu mai stiu exact care). Important e sa nu cedezi, sa nu te intimidezi, sa nu te rogi tu de ei sa te asculte- pana la urma, ei au nevoie de tine, nu tu de ei. Ei ar trebui sa isi respecte profesorul, mai ales ca iti dai silinta si iti faci treaba.
    In alta ordine de idei, sfatul meu cel mai bun ar fi sa castigi copilul de partea ta. Gandeste creativ cum sa ti-l faci prieten, cum sa-l faci sa te iubeasca, lauda-l, apreciaza-l de fata cu clasa, accentueaza-i partile bune, etc. Eu can aveam un copil mai problema, pe ala incercam sa il castig prima oara, pentru ca altfel imi strica toata grupa de copii si implicit orele.
    Sper ca ti-a fost de folos- alege tu ce e mai potrivit de aici. Succes!

Membru inregistrat la
    28.02.2009
    Postari in forum
    340
    Eu lucrez intr-o scoala pentru copii cu deficiente mintale. In clasa avem si copii care au aceasta problema, dar si copii din familii cu slabe posibilitati materiale sau dezorganizate. Acest copil nu are o intarziere mintala evidenta, ci una usoara, la limita, nu sesizabila. E un copil teribil de lenes si foarte rasfatat, pe care parintii il supraprotejeaza. E adevarat, in scoala e inconjurat de copii, nu ai cum sa le limitezi accesul la interactiune.

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Pt ce l-au mai adus la scoala daca nu vor sa intre in contact cu alti copii?Se gandeau poate ca va fi singur in clasa, sau cum...?! Mi se pare putin deplasat sa te plangi ca copilul intra in contact cu alti copii (pai un colectiv nu asta presupune?)
    Discuta cu parintii, de fata cu baiatul ( sa isi dea seama si el ca e o treaba serioasa), explica-le cum sta treaba si daca nu sunt de acord, sunt liberi sa il mute altundeva. Cu un astfel de copil( rasfatat, lenes, cum spui ca este) trebuie sa fii cat mai ferma, treaba lui daca se supara, se enerveaza etc., trebuie sa inteleaga ca la scoala e disciplina si trebuie sa asculte de ceea ce i se spune. Parerea mea...

Membru inregistrat la
    28.02.2009
    Postari in forum
    340
    Multumesc pentru sfat Raluca, initial nu imi aparuse mesajul tau, l-am vazut abia ulterior. Mi-ai dat un sfat pertinent si iti sunt recunoscatoare. In ceea ce priveste copilul, chiar l-am laudat de fiecare data cand a lucrat, fie teme fie alte activitati, i-am lipit abtipilduri pe caiete, i-am dat ca sarcina sa le puna celorlalti copii pe banca cutiutele de creioane colorate. Pana acum le-am propus parintilor, in speta tatalui, sa participe la ore, sa observe cum se comporta fiul sau si daca intr-adevar se intampla ceva deplasat la scoala. Uitasem sa mentionez ca l-am confruntat pe copil de fata cu tatal, intrebandu-l pe copil daca a fost batut de colegi si acesta a raspuns ca nu. Insa raspunsul a fost interpretat de tata ca fiind unul dat de frica.

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Tatalui ar trebui sa ii spui ca iti submineaza autoritatea si prejudiciaza astfle tocmai procesul de invatare al fiului sau. Spune-i ca faca fiul lui are tot timpul dreptate, chiar si atunci cand greseste, inseamna ca nu mai are nimic de invatat, nici macar de la scoala- si daca pe el nu il intereseaza ca baiatul vine cu temele nefacute, ca refuza sa participe la ore, ca minte si asa mai departe, daca pe el, care e tatal lui si ii vrea tot binele din lume, de ce te-ar interesa pe tine mai mult, care esti o simpla profesoara, pe care si asa tatal o discrediteaza iar fiul o santajeaza. Pur si simplu,. tranteste-i adevarul in fata fara menajamente, sunt unii oameni care nu reactioneaza cand le vorbesti politicos. Daca el doreste ca baiatul sa aiba TOT timpul dreptate- poate i se va satisface dorinta- si cat de bine ii va fi?
    Cand gresesti, cel mai rau lucru care se poate intampla nu este sa te dojeneasca cineva, ci sa ajungi in punctul in care toata lumea nu iti mai face nici o observatie. Cat exista cineva care iti atrage atentia ca gresesti, inseamna ca mai este cineva care tine la tine.
    Iar cu baiatul, o lectie mai serioasa cu privire la minciuna, nu i-ar strica. Eu as proceda asa: l-as lua deoparte si, pe un ton foarte serios, i-as spune ca inteleg ca ii este frica de colegi, de a nu fi batut, etc. Foarte serios- ca si cum l-as lua in serios. Si vreo 3 zile l-as tine numai pe langa mine, fara sa-i dau voie sa aiba vreum contact cu alt copil. In pauza il tin singur in banca. Daca se joaca frumos cu un alt copil, daca il vad angajat intr-o conversatie frumoasa, il las 2 minute si apoi ma duc la el- "Gigel dragule (cum il cheama, ma rog), ti-a promis ca te voi apara de toti copiii, hai cu mine ca sa nu apuce sa te bata X" Daca protesteaza, ii amintesti cum l-a batut Y sau Z (in povestile lui mincinoase), si cum nu vrei sa se mai repete experienta. Il izolezi pana intelege. Dar ii vorbesti f frumos, calm, ca o mama care ii vrea numai binele. si il duci undeva unde sa fie singur (la catedra, singur in banca, etc.) Cand vezi ca a inteles, poti sa il lasi din nou in colectivitate, facand reinforcement pe comportamentul pozitiv (daca e dragut cu copiii, daca se poarta frumos). Cred ca are suficienta capacitate de intelegere, daca il duce mintea sa santajeze si sa minta. Eu asa as proceda. Daca parintii nu vor/stiu sa il invete cum trebuie sa se poarte in societate, scoala si viata iln vor invata pana la urma. In viata reala, mincinosii, santajistii si paraciosii sunt oameni pe care altii ii ocolesc. Iar tu, ca prof, nu ai de ce sa te lasi terorizata pe teriotriul tau- tu esti acolo ca sa-i faci copilului un BINE- iar tatal asta trebuie sa inteleaga. Daca se impotriveste BINELUI pe care vrei sa i-l faci (adica educatiei pe care vrei sa i-o dai)- tatal il priveaza singur pe copil de acest BINE.
    Dar i-as servi textele astea (tatalui) nu cand vine el sa faca scandal- atunci i-o tai scurt- mai uit la ceas si ii spun :acum sunt ocupata. Vreti sa discutam? reveniti la data...ora..., si vom discuta cand imi permite programul MEU. (Tu nu esti la dispozitia lui sa te hartuiasca cand are chef).
    Mult succes si tine-ne la curent.

Membru inregistrat la
    28.02.2009
    Postari in forum
    340
    Iti multumesc inca o data Raluca pentru sfaturi. Tatal acestui baietel trece foarte rar pe la scoala, de regula ii ia fratele lui mai mare la finalul cursurilor. Dar tatal, de fiecare data cand vine are de reprosat lucrurile mentionate mai sus. Acum cateva zile cand tatal a venit sa il ia, ma uimise un lucru: baietelul era foarte fericit ca s-a jucat cu mingea in curtea scolii si alaturi de el au fost si copiii de la o alta clasa, i-a povestit asta tatalui iar acesta i-a raspuns ca nu il intereseaza daca s-a jucat ci doar daca l-a suparat vreun copil. In acea jumatate de ora in care am iesit afara, baietelul chiar era fericit ca se joaca, din ceea ce a mai povestit in trecut, parintii nu ii dau voie sa se joace cu alti copii, el se joaca in casa, pe calculator de regula. Postasem mesajul pentru ca ieri am avut o discutie cu parintele copilului, care a venit sa se planga ca un elev de la o alta clasa nu ii lasa fiul in pace cand se intalnesc la toaleta. Am discutat si cu colega mea de la cealalta clasa care a sustinut si dumneaei faptul ca toti copiii merg insotiti la toaleta, si ca mai mult, cei doi copii in cauza nu s-au intalnit la toaleta, cel putin nu in programul de dupa-amiaza. Ce mi s-a parut mie putin ciudat este faptul ca parintele nu s-a plans ca baietelul a fost impins accidental la ora de sport, cand a cazut, dar fara sa se intample ceva grav (dau un exemplu, cand poate ar fi fost indreptatit sa o faca), ci de faptul ca se intalneste cu alti copii la baie si acestia nu l-ar lasa in pace.

Floricica Senior je_ramy's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2011
    Postari in forum
    3.424
    Nu ii convine ca fiul lui se joaca cu alti copii??? Pai sa-l tina la izolator acasa si sa-i plateasca profesor particular! Ce ar trebui sa faca copilul ala ca nu inteleg? Sa vina la scoala si sa fie tinut izolat? Intr-adevar Raluca a oferit sfaturi pertinente, dar cu un asemenea parinte... Eu i-as spune, mai in gluma mai in serios, ca ii confectionam o cusca ca sa nu mai intre in contact cu restul copiilor. Nu exista asa ceva, nu asta e si ideea? sa invete si sa socializeze cu alti copii? Cred ca probleme la cap are parintele, nu copilul si imi cer scuze ca jignesc, dar e aberant.
    Spune-i directoarei ce se intampla, sa aiba si aceasta o discutie cu parintele respectiv, daca se repeta lucrurile propune ca respectivul copil sa fie mutat la alta clasa sau la alta scoala. Succes si numai bine!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari