Ultimele discutii din forum
    Floricica Veterana alinna's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2007
    Postari in forum
    15.121

Copilul,salvatorulul unei casnicii?

Nu putine femei recurg la aceasta metoda de a ramane insarcinate si de a avea un copil pentru a-si salva casnicia.

Oare aceasta este o solutie cand lucrurile nu mai merg bine intr-o casnicie?
    Un copil poate schimba situatia intre sot si sotie?

nicole13
    Guest
    poate sunt si cazuri fericite,dar nu,nu cred ca asta-i solutia cand deja relatia "se clatina"!

Floricica Debutanta dama de pica's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    Cred ca pe tema asta se poate discuta muuult.

Foarte pe scurt: daca o casnicie are probleme grave, daca exista o nepotrivire mare intre parteneri, un copil nu va salva casnicia, o poate ingropa de tot, eventual; daca problemele sunt mai mult inchipuite si izvorasc din orgolii marunte si temperamente nelinistite, un copil ii poate aduce pe parinti cu picioarele pe pamant, iar ei pot descoperi ca un copil ii leaga si ii face mai responsabili.
    Cat despre casniciile care merg mai departe doar de forma, de dragul unui copil, nu se poate spune ca sunt salvate.

Membru inregistrat la
    19.06.2007
    Postari in forum
    15.121
    Cunosc cazuri in care partenera a recurs la a ramane gravida pentru asi tine langa ea partenerul,Acum copilul are deja 2 ani jumate,relatia lor pe exterior pare Ok ,dar pe interior nu cred ca e Roz

Floricica Debutanta dama de pica's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    Aaaa, am auzit si de amante care au ramas gravide intentionat si au reusit sa desfaca casnicii. Mi se pare degradant pentru o femeie sa recurga la astfel de mijloace pentru a pastra un barbat.

iubytzik22
    Guest
    Da este un subiect destul de interesant....Cu siguranta nu poti lega un barbat de tine printr-un copil...asta este o prostie....care se intampla doar in telenovele

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    e o aberatie. nu se poate numi casnicie compromisul pe care unii il fac de dragul copilului. iar incercarea unei femei de a tine un barbat langa ea folosindu+se de un copil e penibila.

Membru inregistrat la
    19.06.2007
    Postari in forum
    15.121
    Si uite ca unele fac astfel de lucruri.Si in cazul unora,poate la inceput nu toate sunt roz,dar pe parcurs se indreapta lucrurile,
    Cred ca e vorba aici de obisnuinta ,resemnare

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Nici eu nu cred ca o casnicie poate fi salvata de un copil.
    Ba mai mult, tensiunile dintr-o casnicie mentinuta doar de dragul copilului/copiilor isi vor pune amprenta asupra copilului, care va ajunge sa se simta responsabil pentru nefericirea parintilor si se va simti ca o piatra de moara legata de piciorul parintilor. Intr-o astfel de famile, toata lumea are de suferit.

Intr-adevar o femeie care se foloseste de copil pentru a face o relatie sa mearga, este lipsita de demnitate. Ce satisfactie poti sa ai stiind ca partenerul tau sta cu tine doar pentru ca aveti un copil impreuna, desi nu mai simte nimic pentru tine?! O relatie/casnicie inseamna sa impartasesti cu partenerul anumite sentimente reciproce, nu doar sa locuiesti cu cineva pentru a creste un copil impreuna.

Floricica Novice Ruxy_ta's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    412
    ... inainte de a ramane insarcinata eram pe picior de divort! Sotul s-a resemnat si s-a reprofilat chiar, cautand chiar o alta femeie! Apoi am ramas insarcinata... vestea ne-a luat pe amandoi prin surprindere. Eu am fost cea care isi dorea divortul, in acelasi nu-mi doream sa cresc un al doilea copil de una singura. Nu pot spune ca copilul ne-a salvat casnicia, dar cu certitudine in lipsa lui nu am mai fi fost impreuna. De fapt intre noi nu existau mari probleme de incompatibilitate, nu-mi doream decat ceva mai multa pasiune si implicare... Acum suntem chiar ok, nu pot spune ca am rezolvat toate problemele de cuplu, dar cel putin pentru prima data dupa multa vreme, avem planuri comune...

Membru inregistrat la
    19.06.2007
    Postari in forum
    15.121
    Eu cunosc 2 cazuri in care femeia a ramas gravida doar pentru banii barbatului(viitorul tata).Mai sunt si astfel de femei

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari