Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita marijan's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.06.2011
    Postari in forum
    3

Copilul meu nu ma iubeste

sunt intr-o situatie destul de dificila si nu reusesc sa-mi dau seama unde gresesc. de aceea va cer ajutorul.
    sunt divortata, de ceva vreme, mai exact doi ani si am o fetita.
    fetita mea e totul pentru mine, are aproape cinci ani. am divortat pentru ca sotul meu se purta foarte urat cu mine (asta cuprinzand si violenta fizica). el nu a lucrat, avea timp liber destul...sau asa era el.
    insa problema mea este ca, desi fac tot ce se poate pentru fetita mea, ea m-ar inlocui cu absolut oricine...e mai buna buni pentru ca nu o obliga sa doarma, sau tataie pentru ca face ce vrea sau unchiul pentru ca i-a cumparat o jucarie... si tot asa...
    ultima oara mi-a spus ca nu-l mai are pe tati ei pentru ca l-am batut eu, desi lucrurile au stat tocmai invers...
    nu stiu unde gresesc si ce sa mai fac, cum sa ma comport...
    dati-mi un sfat va rog
    ceva nu fac bine dar nu stiu ce si ma tem ca imi voi pierde copilul

oanachampion
    Guest
    Marijan, eu cred ca iei prea in serios spusele unui copil de 5 ani... Daca avea 15 ani, as mai zice, insa e un copil mic, voi ati divortat cand ea avea 3 ani (sau cel putin asta am inteles din mesajul tau), ma indoiesc ca realizeaza exact motivele despartirii. In plus, la varsta asta e normal sa o atraga diverse "avantaje" pe care le are in compania altor oameni (dulciuri, jucarii etc), insa tot tu esti cea mai importanta persoana din viata ei. E normal, mama nu vine "la pachet" numai cu dulciuri si alint, ci si cu mustrare, pedepse, ore fixe de somn/masa etc, nu trebuie sa te simti vinovata pt asta si nici sa consideri ca o vei pierde, pt ca nu e adevarat. Bag mana in foc ca, atunci cand e trista sau nu se simte bine, la tine vine pt alinare, nu se duce la buni, tataie etc... Incearca sa petreci cat de mult timp poti cu ea, sa va jucati, sa cititi, sa va plimbati si nu mai pune la suflet absolut tot ce zice, pt ca e un copil si chestiile astea sunt faze de moment...

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    marijan, nu trebuie sa iti faci deloc griji. In jurul acestei varste, toti copiii, mai ales daca au o personalitate puternica, se revolta, incearca sa te manipuleze, spunandu-ti inclusiv ca esti cea mai rea mama. Eu am patit la fel. In schimb, au nevoie de reguli, de program si de cineva care sa ii coordoneze, pentru ca asta, de fapt, le da siguranta si inceredere. Atunci cand parintele stabileste niste reguli, mediul devine asigurator. Dar ei au dreptul sa se revolte, sa nu fie de acord. Pentru inceput.
    Dar faptul ca se revolta nu inseamna ca nu te iubeste. Din contra, sunt convinsa ca se raporteaza la tine in tot ce face. Numai ca tu trebuie sa fii convinsa de asta, de dragostea ei si trebuie sa o iubesti si sa ii arati lucrul asta, indiferent de cum reactioneaza copilul pe moment. Iti recomand, daca vrei, cartea lui John Gray, "Copiii sunt din rai". Mie mi-a placut foarte tare si am inteles foarte multe lucruri, citind-o.
    Aveti grija de voi.
    Citat Postat de marijan Vezi mesajul
    sunt intr-o situatie destul de dificila si nu reusesc sa-mi dau seama unde gresesc. de aceea va cer ajutorul.
    sunt divortata, de ceva vreme, mai exact doi ani si am o fetita.
    fetita mea e totul pentru mine, are aproape cinci ani. am divortat pentru ca sotul meu se purta foarte urat cu mine (asta cuprinzand si violenta fizica). el nu a lucrat, avea timp liber destul...sau asa era el.
    insa problema mea este ca, desi fac tot ce se poate pentru fetita mea, ea m-ar inlocui cu absolut oricine...e mai buna buni pentru ca nu o obliga sa doarma, sau tataie pentru ca face ce vrea sau unchiul pentru ca i-a cumparat o jucarie... si tot asa...
    ultima oara mi-a spus ca nu-l mai are pe tati ei pentru ca l-am batut eu, desi lucrurile au stat tocmai invers...
    nu stiu unde gresesc si ce sa mai fac, cum sa ma comport...
    dati-mi un sfat va rog
    ceva nu fac bine dar nu stiu ce si ma tem ca imi voi pierde copilul

Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Asa cum ti-a spus Oana, petrece cat mai mult timp cu ea.
    Este normal sa-i duca dorul tatalui ei, asa percepe ea lucrurile, ca v-ati despartit din cauza ta,probabil a auzit pe undeva de bataie si a inteles invers, ca-l bateai tu pe el.Vorbeste cu fetita si fa-o sa inteleaga cat de mult o iubesti, explica-i ce s-a intamplat cu adevarat, pe intelesul ei!

Floricica Cu Vechime adryaana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.10.2009
    Postari in forum
    7.717
    da, sunt deacord cu ce au spus fetele.
    nu trebuie sa pui la suflet pentru ca acum invata sa manipuleze.
    eu cred ca am mai povestit pe un topic de nepotica mea care spune soacrei mele cand ajunge la ea ca nimic nu i-au dat sa manance si faze din astea.
    ultima faza pe care am vazut-o cu ochii mei a fost aceea ca nepotica manca caise si visine , inca necoapte, din gradina socrilor si ii spunea soacrei ca" sunt mai bune astea ca a lui mami" desi doar cu o zi inainte venise la bunici si nu erau mai coapte cele din gradina parintilor decat cele din gradina bunicilor.
    soacra conducea pe cineva in momentul ala si nu a luat-o in seama dar ea tot dupa ea si o tragea de maneca sa-i spuna ca sunt mai bune ale ei ca ale mamei
    stie ca obtine mai multe de la bunici daca face pe victima...
    oricum.. daca imi amintesc bine, si eu credeam pe la 6..7 ani ca bunicii se comporta mai bine cu mine ca mergeam in vacante la ei dar mami ma punea sa fac teme, sa dorm seara la o anumita ora.. si tot asa...

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Iti recomand si eu cartea "Copiii sunt din rai" ... pe mine ma ajuta sa imi inteleg copilul mai bine si da si multe sugestii despre cum ar trebui sa procedeze parintii pentru a obtine cooperarea copiilor.

Floricica Nou Venita aliver's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.06.2011
    Postari in forum
    115
    Stai linistita,uneori mi se pare ca fata mea a fost crescuta printre teroristi,ma ingrozeste cu ceea ce spune,ea vede asta si face si mai rau.Cand era mica (trei ani)a avut niste probleme urate cu gatul si ma speriam de cate ori tusea.Si astfel de cate ori o pedepseam sa stea in camera ei,plangea si...tusea(fals).Eu ,dupa experientele avute,ma speriam si o lasam sa iasa din camera...pana mi-am dat seama,i-am spus si s-a potolit.Si acum am probleme cu ea si inca ma mai pacaleste,dar nu mai sunt chiar disperata,desi ma mai doare uneori diferenta dintre mine si bunica sau matusa cea buna,care aduc mereu bunatati si nu o cearta niciodata.

Floricica Nou Venita marijan's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.06.2011
    Postari in forum
    3
    multumesc. este incurajator ce mi-ati spus.

Floricica Cu Vechime ymellda's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2007
    Postari in forum
    6.377
    Imi cer scuze daca dau buzna, am vazut fara sa vreau titlul si m-a intrigat. Sunt aspiranta la bebe 2, dar fetita mea mai mare este destul de dificila si ea, uneori.

Draga mea Marijan, cea mai frumoasa faza am trait-o cand Andra mea (acum 9 ani) l-a intrebat pe prietenul ei de joaca daca nu vrea sa faca schimb de mame (ca a lui e mai buna) si i-a spus bunicii acestuia cat de rea sunt.
    Oricum, mai in gluma mai in serios, ea imi spune Lupul cel rau.
    Pe de alta parte, de cate ori greseste si o pedepsesc, sau o pun sa faca ceva anume, ii explic, sa inteleaga, mai mult am rugat mamicile altor copii sa ii spuna ca si la ei acasa sunt reguli - unde se mananca, cat se sta la televizor, ca se fac teme etc.

Cred ca, de asemenea, trebuie sa ai o discutie cu bunicii sau rudele (s-ar putea ca anumite persoane sa vorbeasca in prezenta ei lucruri care nu are trebui auzite de un copil de 5 ani).

Mulra rabdare.

Floricica Novice Alinam19's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2011
    Postari in forum
    400
    marijan,

copiii de vârsta ei vorbesc vrute și nevrute. Asta nu înseamnă că nu te iubește. Cred că și fetița mea o să procedeze la fel, pentru că noi, mamele, ducem tot greul cu copiii și alții culeg "roadele". E normal să zică că alții sunt mai buni, pentru că ei stau cu ea mai puțin decât stai tu, o alintă..în timp ce tu, deși faci ce e mai bine pentru ea, faci și lucruri care ei nu-i convin, cum ar fi somnul, de exemplu. Cred că lucrurile astea se vor rezolva de la sine, când va ști să facă diferențe, deci trebuie să aștepți să mai crească.
    Și încă ceva.. Poate o influentează și alții din exterior... Tatăl, bunicii de pe tată?!

Lilypie First Birthday tickers
    Modificata de Albastrica; 23.06.2011 la 11:14:55.

Floricica Nou Venita sabinap's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    55
    nu te speria ,fetita mea cea mare are aproape 5 ani si imi spune ca nu ma iubeste si ca nu mai sunt mama ei cand nu fac tot ce vrea ea si ca vrea sa stea singura in camera ,ii raspund f taioas"stai draga singura dc tu nu ma respecti nici pe mine nu ma intereseaza de tine",stii ce-mi spune"mami nu spune asa ca nu e normal"iar apoi se calmeaza si ii trece.......pe de alta parte vb cu ea intreab_o ce o framanta ,ce se intampla cu ea,ce i_ar place sa faceti impreuna,daca faci curat implic_o,gatesti ?la fel,orice ai face intreab_o dc vrea sa vina cu tine sau ca nu mai poti si ai nevoie de ajutor......puneti muzica si dansati impreuna sunt o multime de activitati pe care le puteti face amandoua .....

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari