Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 25
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
    Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054

Copil ucis de caini in Bucuresti

Un copil in varsta de patru ani a murit, luni, dupa ce a fost atacat de caini maidanezi in Parcul Tei, din Sectorul 2, iar fratele acestuia, de sase ani, a fost muscat de un picior, dar a reusit sa fuga si sa-si anunte bunica, au declarat oficiali din Politia Capitalei, potrivit Mediafax. Primaria Sectorului 2 a precizat ca incidentul a avut loc pe un teren proprietate privata din zona, nu in spatiul public din Parcul Tei. Potrivit B1 TV, bunica celor doi copii este audiata de politie.

O femeie a sunat la numarul de urgenta 112, in jurul orei 12.22, si a anuntat ca nu-si mai gaseste unul dintre nepoti. Femeia a spus ca se afla in parc, impreuna cu cei doi nepoti ai sai, in varsta de sase si, respectiv, patru ani.

Conform declaratiilor femeii, la un moment dat, cei doi copii s-au indepartat de ea si au disparut. In timp ce isi cauta nepotii, baietelul de sase ani s-a intors cu o rana la picior si a povestit ca el si fratele sau au fost atacati de caini. Baiatul a spus ca fratele lui a fost prins de cainii maidanezi.

Femeia a anuntat Politia, copilul de patru ani fiind gasit mort, intr-un tufis.

Zona in care a fost gasit copilul este securizata, pentru ca anchetatorii sa poata face cercetarea la fata locului.

Poliția Capitalei a deschis o anchetă pentru a vedea în ce condiții a avut loc incidentul în urma căruia un copil de patru ani a murit după ce a fost mușcat de câini într-o zonă periferică din sectorul 2, au precizat pentru Agerpres oficiali ai Poliției Capitalei.

Potrivit purtătorului de cuvânt al ISU București, Daniel Vasile, copilul era desfigurat atunci când paramedicii SMURD au ajuns la fața locului.

Ce au spus autoritatile

Coordonatorul Autoritatii pentru Supravegherea si Protectia Animalelor, Razvan Bancescu, a declarat la B1 TV ca baiatul se afla pe un teren privat, iar Primaria nu are nicio vina. La scurt timp, Primaria Sectorului 2 a tinut sa faca aceeasi precizare, printr-un comunicat.

"Referitor la tragicul accident in care si-a pierdut viata un copil, fiind muscat de un caine, Primaria sectorului 2 precizeaza ca acest incident a avut loc pe un teren proprietate privata, pe strada Tuzla nr. 50, respectivul teren apartine SC Laguna Tei SRL, iar incidentul nu a avut loc in Parcul Tei", a precizat Primaria intr-un comunicat, potrivit Agerpres.

"Incidentul a avut loc pe un teren proprietate privata. Cainii sunt din preajma parcului si sunt hraniti de iubitorii din imprejurimi", a declarat Bancescu.

Potrivit acestuia, Primaria nu poate eutanasia toti cainii din Bucuresti.

"Nu putem sa strangem cainii intr-o luna si sa-i eutanasiem. Insa, cainii vor fi stransi de pe domeniul public si sterilizati. Cadrul legal il avem deja aprobat, iar bugetul asigurat. Procedurile legale sunt in curs de finalizare", a specificat coordonatorul ASPA, potrivit B1.ro.

"Pana acum am avut trei masini cu care a trebuit sa cesionam tot Bucurestiul. Urmeaza saptamana asta sa se finalizeze procedura de contractare a firmelor private pentru capturare si transport si raspunsul va fi mult mai prompt", a mai spus Razvan Bancescu.

http://www.hotnews.ro/stiri-esential...-bucuresti.htm
    Modificata de roxie; 02.09.2013 la 15:23:39.

Floricica Novice alexandraene's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2013
    Postari in forum
    500
    Groaznic evenimentul...fara comentarii..

Administrator Floricica Nou Venita pavalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    169
    Nu stiu daca ar trebui sa nu comentam. Este o intamplare ingrozitoare, iar bietul copil nu are nicio vina. Nici nu vreau sa ma gandesc ce e in sufletul parintilor lui sau ce a fost in sufletelul lui, ce spaima trebuie sa fi simtit atunci cand a fost atacat. O moarte infioratoare pentru un sufletel inocent. M-a rascolit si m-a intristat atat de tare stirea asta... Dumnezeu sa il odiheasca!

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Da, chiar as vrea sa discutam! Cainii maidanezi nu au ce cauta pe strazi!!!!!!!! Punct!!! Din punctul meu de vedere, ar trebui lichidati. TOTI!!! Am o prietena care a fost atacata de o haita, iarna trecuta, in timp ce mergea spre munca, tot in Bucuresti. Norocul ei a fost ca treceau niste oameni atunci prin zona si au aruncat in ei cu ce au apucat. Deja ii sfasiasera pantalonii la baza si trageau si de geaca!! Ce se intampla daca nu veneau oamenii aia????? O alta femeie a fost sfasiata in timp ce isi facea datoria, ducand corespondenta. Si mai am o multime de cazuri. Si eu eram sa o patesc din cauza unei catele cu pui, de care nici macar nu aveam habar ca era in zona. Ba si-a mai chemat si 'intariri' si nu mi-a sarit nimeni in ajutor. Noroc ca NU m-am intors cu spatele si i-am infruntat, am urlat la ei, i-am scuipat, nici eu nu mai stiu ce am facut, de i-am pus pe fuga. URASC MAIDANEZII!!!!!!!!!!!!!!

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Si da, condoleante familiei si Dumnezeu sa odihneasca in pace sufletelul ala. Avea doar 4 ani. Va dati seama in ce chinuri a murit?? Nici nu a apucat sa isi traiasca viata. Ba mai mult, nu vreau sa imi inchipui ce a simtit in momentele alea, si singur si toti tragand de el, sfasiindu-l, a murit si fara mama alaturi si in chinuri cumplite!!!!!!!

Floricica Novice Foxman8472's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.02.2012
    Postari in forum
    315
    You know, daca eu ma rastesc la o baba care hraneste maidanezii de dimineata, lumea se uita la mine de parca eu as fi deviantul din societate. Parerile sunt ca de obicei impartite, unii spun ca sunt niste animale periculoase care n-ar avea ce cauta in oras si deci ar trebui eliminati din zona (si aici nu precizez metodele, ca-i deportezi, ca ii pui spre adoptie, ca ii eutanasiezi), si cei ce spun ca si aceste animale sunt niste suflete si ca merita si ei spatiul lor avand in vedere ca tot de oameni au fost abandonati.

Nu contest ca acesti caini au fost abandonati. Nu ar fi nici prima si nici ultima injustitie (?!) a omului fata de animale. Da, asa suntem noi, ne folosim de animale cand avem nevoie de ele si ne descotorosim de ele cand sunt o povara. Si animalele se exploateaza intre ele si nu simt remuscari in privinta asta. Nu inteleg cum poti sa toci miliarde de pui pe banda fara absolut nici un stres si sa ti se umple fata de lacrimi cand vezi un catelus omorat... Ipocrizie, anyone?

Floricica Avansata GeorgianaR's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2013
    Postari in forum
    1.999
    Intr-adevar,un caz ingrozitor...nu vreau sa ma gandesc ce e in sufletul rudelor acelui copilas...E incredibil cum autoritatile incearca sa se spele pe maini afirmand ca nu s-a intamplat pe domeniul public.Ce conteaza?Daca acei caini pazeau proprietatea privata,atunci,de ce aveau acces in parc?Sau de ce acea zona nu era ingradita cum ar trebui sa fie un loc privat,iar copiii au putut intra acolo?In toata aceasta intamplare.doar bunica copiilor este cea audiata?Cei responsabili de acel spatiu privat si cei responsabili pentru spatiul public nu vor fi trasi la raspundere?Incredibil...
    Condoleante familiei si Dumnezeu sa-i intareasca!
    Zbor lin ingerasului!

Floricica Nou Venita Amalia.Tudorache810's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2013
    Postari in forum
    65
    o tragedie,care totusi ar fi putut evitata,daca la noi in tara existau niste adaposturi civilizate pt catei..cum e in anglia de ex. parerea mea,prima care a gresit ,este bunica.nu lasi 2 copii,mai ales unul de 4 si altul de 6 ani nesupravegheati in parc.orice /oricine le putea face rau..inclusiv un violator sau criminal.nu cred ca acel copil disparuse doar cateva secunde...cred ca disparuse din campul vizual al bunicii de ceva vreme,din moment ce a fost gasit asa departe..iar ea probabil, ca se gandea ca se joaca,ca orice bunica nu poate sa alerge nonstop dupa ei.

sadia
    Guest
    Sunt biete animale care sunt lasate la plata domnului....si uitati ce fac.....omor oameni ,copii nevinoti...Vina ???
    A celor care le bagam zilnic bani in buzunar,care se pozeaza cu nepoate in brate,nepoti ce au camere imense si pictate Van gogh.......si multi cretini si *****i care ne rad in fata,pe la tv,stau la barfe pe la tv,se bat cu pumni in piept,si multi alti.
    Ar mai fii si vina noastra a tuturora,ca nu stim sa cladim o mentalitate dupa peste 20 ani de la revolutie,nu stim sa ne facem niste adaposturi,pe campurile vpline de balarii(ca si asa nu le munceste nimeni),niste cosmolii unde daca vor sa le dea de mancare sa le dea acolo,nu pe strada sau sa la arunce de la fereastra blocului,ramasite de la pranz sau cina.
    Eu iubesc tara din tot sufletul,acum suntem de peste 6 luni in strainatate,peste 2 luni ne intoarcem,si petrecem restul pana in martie........
    Ma intorc cu dor de tara,dar lehamite mare de tot ce scrie hotie romaneasca,mafia,nenorocirile zilnice....

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Amalia, si daca erau copiii in campul vizual al bunicii, crezi cumva ca acea haita ar fi avut retineri sa se infiga in copil? S-ar fi jenat? Sau s-ar fi infipt si in ea? Asta e problema? Sau faptul ca nu poti sa mergi linistit pe strada fara sa ti se ridice parul in cap cand auzi latrandu-se, ca cine stie, poate la tine se repede haita.

Floricica Nou Venita Urlatica's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.07.2013
    Postari in forum
    28
    Da, o tragedie care putea fi evitata.

1) Nu lasi un copil de 4 ani prin parc fara sa-l supraveghezi. Copiii inainte trecusera pe la lac, puteau f usor sa se inece daca nu era nimeni cu ei.

2) Daca ati citit cu atentie au intrat pe o proprietate privata. E ca si cum ar fi intrat intr-o curte si cainele casei l-ar fi atacat. Ar fi fost vina proprietarilor curtii, vina cainelui sau vina persoanelor car ar fi trebuit sa supravegheze copilul?

Sunt clar impotriva cainilor pe strazi si nu stiu cum as reactiona daca un caine mi-ar ataca copilul, dar ma deranjeaza cum presa instiga la violenta.

+ Raspunde
Pagina 1 din 25
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari