Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 10
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Senior paulici's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046

Nelamurit Copil cu ... copil

Pentru ca cel mai probabil va deveni subiect de discutie aprinsa am hotarat sa il pun aici.

Situatia despre care vorbesc imi este relativ familiara. In ultimii ani am intalnit mai multe astfel de mamici.
    Desi de cele mai multe ori sunt judecate mult prea aspru mamicile foarte tinere, mai exact adolescentele unele chiar devin mame bune ... sau chiar foarte bune. Insa cel putin prima perioada dupa nastere pentru fiecare din ele e o provocare ... o provocare multipla as spune ... provocarea de a fi mama in general, iar in particular de a fi mama cand alti tineri ies in discoteca, provocarea de a continua studiile avand un copil acasa, provocarea de a se maturiza inainte de vreme ... dar mai ales provocarea de a simti in permanenta privirea atintia asupra lor a oamenilor, uneori chiar a familiei, vorbele dure si pline de rautate ... uneori chiar din partea unor persoane mai putin morale decat acelea carora li s-a intamplat.

In acest topic doresc sa vorbim in special de cele care opteaza sa nasca copilul, unele chiar sa il creasca alaturi de ele cu sprijinul sau nu al familiei sau tatalui copilului, altele opteaza sa il dea in crestere altor persoane, dar si de cele care opteaza sa renunte la copil inainte de a se naste.

Uneori chiar tatal copilului care initial il recunoaste cu vorba ... pe parcurs se razgandeste si pleaca de langa mamica? Este taticul mai putin responsabil de ceea ce se intampla?

De ce ... noi ... societatea in care traim le judecam atat de aspru ... indiferent de solutia pentru care opteaza? De ce intr-o astfel de situatie mamica e cea rea ... iar tatal sta ... in umbra? De ce acel copil trebuie sa sufere ... sa fie aratat cu degetul ... copil din flori?

Ati intalnit astfel de situatii? Cum ati reactionat? Care este parerea voastra despre o astfel de situatie? Credeti ca tine de cei 7 ani de acasa ai fetei? Ar trebui in astfel de cazuri protectia copilului sa se autosesizeze?
    Ce credeti ca r trebuie sa faca parintii tatalui copilului in cazul in care copilul lor, inital recunoaste copilul, apoi se razgandeste, sa mearga sau sa nu mearga sa isi cunoasca posibilul nepot(nepoata/nepoti)?
    Care credeti ca sunt cauzele pentru care tot mai frecvent se intalneste aceasta situatie?

Floricica Novice Ruxy_ta's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    412
    eu am fost un astfel de copil cu copil! mama a avut grija sa ma marite urgent, nu inainte de a avea grija sa intru la un colegiu si apoi repede-repede sa-mi faca si nunta! aveam 16 ani. Primul an am stat cu chirie, mergeam la scoala, iar sotul ramanea acasa cu copilul, spala scutece si facea de mancare, plimba copilul. Al doilea an am stat intr-un camin studentesc, am dat copilul la gradi (de la 1 an si 4 luni) si sotul a facut si el scoala (de meserii). Al treilea an m-am inscris la facultate. N-a fost deloc usor! Am trait doar cu pachetele trimise de mama si copilul meu n-a avut carucior, patut, scutece din cearsafusi, si celelalte ce mi-au mai dat altii...

Eu zic ca per total am facut o treaba buna. M-am descurcat ca mamica tanara. Mama era departe nu putea sa ma ajute, sotul statea cu copilul 2-3 ore maxim pe zi. Dar evident casnicia nu a durat.
    Probabil altfel ar fi stat lucrurile daca as fi crescut copilul de una singura, daca nu as fi avut suportul parintilor, altfel noi am simulat normalitatea.

Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    412
    ... o matusa de-a lui il sfatuia sa fuga in strainatate!

Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    412
    ... iar pe mine o matusa ma sfatuia sa avortez in luna a 6-a!

Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    412
    Citat Postat de paulici Vezi mesajul
    Lumea e rea si insensibila, din pacate cred ca tocmai asta e cauza multor probleme.
    Am avut o matusa sfatuita sa avorteze a avortat si apoi nu a mai avut copii, sunt cazuri rare ... dar se mai intampla. Eu cred ca un copil e o minune si trebuie luata decizia legata de el cat mai bine rumegata.
    nu sunt deloc cazuri rare! sunt chiar foarte uzuale in urma unui avort sa pierzi capacitatea de a mai face copii vreodata!
    Din pacate nu e singurul lucru pe care il poti pierde, iti poti pierde chiar viata avortand la un termen atat de avansat! Partea nasoala e ca o suspectez pe mama ca ar fi in spatele ideei, matusa mea nuavea nicio responsabilitate fata de mine, si nici manata de "buna intentii" nu era... mama a rugat-o sa faca asta pentru ea! sa ma mai si sperie ca tatal copilul e bolnav de epilepsie! si daca ma speria intr-adevar si acceptam? Mi-e groaza sa-mi si imaginez!

Floricica Debutanta adrianarenata's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2008
    Postari in forum
    999
    m-as bucura daca ar exista o lege prin care copilul nascuti din parinti minori sau macar unul dintre ei mirori, bunicii sa fie legal responsabili de nepoti!in cazul in care tatal minor nu isi asuma responsabilitatea material, nu recunoaste copilul sau fuge din tara rudele de gradul 1 sa fie trase la raspundere.

Floricica Cu Vechime isaelena's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.11.2007
    Postari in forum
    6.011
    Din punctul meu de vedere fiecare trebuie sa traiasca cu decizile si hotararile sale..inclusiv cand este vorba de un copil.

Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    412
    Citat Postat de adrianarenata Vezi mesajul
    m-as bucura daca ar exista o lege prin care copilul nascuti din parinti minori sau macar unul dintre ei mirori, bunicii sa fie legal responsabili de nepoti!in cazul in care tatal minor nu isi asuma responsabilitatea material, nu recunoaste copilul sau fuge din tara rudele de gradul 1 sa fie trase la raspundere.
    inainte de a fi responsabil de nepot/nepoata un parinte e responsabil pentru propriul sau copil si e clar ca a esuat din acest punct de vedere, daca copilului sau i s-a intamplat asta - eu as implica mai mult asistenta sociala pentru o ancheta mai detaliata a ceea ce s-a intamplat - vorbind totusi de minori/abuzul de minori/o persoana care nu poate decide din cauza imaturitatii/unfluentei anturajului/parintilor, etc. Ar fi bine ca autoritatea sa se asigure ca au fost luate cele mai bune decizii in privinta minorului.

Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    412
    adica vrei sa spui ca a ajunge cu "burta la gura" la 18 ani inseamna lipsa de educatie???

iubytzik22
    Guest
    Citat Postat de adrianarenata Vezi mesajul
    Sa stii ca exista o lege cea 272/2004 care se ocupa cu protectia copilului....si se incearca sa stii prin intermediul asistentului social sa se pastreze legatura cu familia copilului tocmai pt a se mentine cu originile lui...si oricum tot rudele de gradul 1 sunt trase la raspundere daca acel copil pateste ceva.....

iubytzik22
    Guest
    Citat Postat de Ruxy_ta Vezi mesajul
    adica vrei sa spui ca a ajunge cu "burta la gura" la 18 ani inseamna lipsa de educatie???
    Ruxy sa stii ca uneori si lipsa de informare duce la o sarcina nedorita....Si eu m-am simtit copil cu copil desi aveam 21 de ani nu eram intocmai o persoana matura si experienta vasta de viata......Insa in timp am mai invatat si am inceput sa devin mai responsabila....insa nu cred ca ar trebui blamate aceste fete care din diferite motive raman insarcinate....Consider ca o vina o porta sistemul educational care nu mai implementeaza cursuri despre educatie sexuala in scoli...o alta vina o poarta parintii care din pacet nu isi informeaza copii cu privirile la riscurile pe care le are o viata sexuala activa de la o varsta frageda....nu mai zic de mediul familial care poate fi lipsit de educatie sau dezorganizat in cele mai multe dintre cazuri......Un alt exemplu elocvent ar putea fi rromii care se casatoresc de mici si care fac copii de mici...despre acest lucru ce parere aveti...eu ma gandeca ca indiferent de nationalitate sunt oameni si au sentimente si poate isi doresc si ei sa se bucure de copilarie in loc sa faca copii sau sa se casatoreasca.....insa din pacate traditiile sunt mult mai importante la ei

+ Raspunde
Pagina 1 din 10
1 2 3 4 5 6 7 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari