Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Ale21's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209

Copii LEGATI de patuturi

Mamicilor...inca nu imi vine sa cred ce imagini am vazut.Copilasii aia legati, of doamne.
    Nu reusesc sa imi revin...cum se poate intampla asa ceva,Chiar nu gasesc cuvintele.
    Mamici din Buzau, ce stiti despre asta?
    In momentul acesta as vrea sa traiesc in America, sa pot obtine o arma usor si sa-i impusc pe toti care au stiut de acei copilasi si nu au spus nimic.Scuze....nu gandesc rational acum, si nu imi explic...cum se poate.
    Carei diferenta dintre Cighid '89Romania Comunista - Cighid -- Lagarul de exterminare a copiilor cu handicap part 1 - YouTube si 2013 Buzau?IMAGINI
    Modificata de Ale21; 28.01.2013 la 22:35:50.

Floricica Nou Venita Lilyssss's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.09.2012
    Postari in forum
    94
    am cautat aceasta stire si vreau sa-ti spun ca inca am lacrimi in ochi,este trist ca se poate intampla asa ceva ,acum ceva timp am mai vazut un reportaj cu,copii micuti abandonati lasati sa planga,nu se interesa nimeni ca poate plangeau de foame,de durere sau poate doar de dorul de a fi tinuti in brate si iubiti,daca as putea i-as lua pe toti acasa sa nu mai sufere,cineva spunea ca viata unui copil e ca o foaie de hartie,fiecare om lasa cate o urma,trist este ca de cele mai multe ori sunt urme lasate cu rautate care marcheaza pt totdeauna existenta acelui copilas.Ma rog la Dumnezeu sa-i ocroteasca si sa aiba grija de ei

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    eu sincer nu am curaj sa ma uit....am vazut doar primele imagini din primul lik, cand va la tv, dar nu vreau sa vad mai mult....as vrea dor sa ii pot face pe oamenii aia sa dispara de pe fata pamantului.....sau mai bien zis sa traca ei prin ce trec copii aceia...imi pare nespus de rau..insa asa am ajuns pentru ca nimeni nu se intereseaza de cei acre lucreaza la stat.....am spus asta si o sa o mai spun...as muta unul care lucreaza la stat...in privat sa vada ce inseamna sa aiba paznic la spate, sa vada ce inseamna discipliona....si atunci sunt convins ca ar regreta toata viata ce a facut ianinte....aici vb de oamnei care lucreaza cu copii si cu oamnei in general....a nu se intelge ca generalizez, pt ca am vazut si reciunosc ...sutn si oamnei buni, amaboili si rabdatori...mai rara dar am intalnit!scuze de offtopic...dar am ajuns sa cred ca daca s-ar privatiza toate s-ar schimba si comportamentul oamnenilor!

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    ceea ce s-a intamplat acolo facea parte dintr-un plan diabolic. nu stiu, voi sunteti mai tinere si cred ca nu ati vazut reportajele de la vremea respectiva sau daca le-ati vazut nu va amintiti mult... e infiorator si revoltator ce s-a intamplat si culmea e ca nu romanii, ci strainii au facut reportajele si au aruncat prima mare pata neagra pe Romania, inainte de toate cele care aveau sa urmeze. nu numai ca erau legati de patuturi, copiii aia erau infometati, tinuti in frig, nu exista nici iarna incalzire, nu erau schimbati, stateau in urina si fecale permanent, efectiv se astepta moartea lor. erau dintre copiii aceia nedoriti, multi dintre ei cu handicap in urma incercarilor de avort ale mamelor...ce sa mai zic...mai bine lasati trecutul acolo... cei vinovati au fost pedepsiti...nu spala cu nimic nicio pedeapsa raul acesta, insa chiar nu se poate face nimic dupa atatia ani. doar sa avem grija sa nu se repete si orice abuz, din partea oricui, asupra copiilor sa fie denuntat la timp. fiindca daca stim si nu spunem, pe baza ideii ca nu e treaba mea si nu ma bag, devenim complici...

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    mami am vazut la tv reportajul acela.....si deasta am ales sa nu ma mai uit...de cand sunt mamica sunt mult mai snsibila la asa ceva, nu rezist efectiv sa mai vad....pt ca apoi nu ma pot opri din plans......Asta am zis si eu, caci nu voi permite abuzul in gradinite...caci asta este teroarea mea acum...cand trebuie sa il duc...si din pacate am auzit cazuri, insa am jurat ca voi face cu acea domna ce ar face ea cu copilul meu daca voi depista ceva....sper si a rog la dumnezeu sa nu aud ca s-a intamplat ceva, caci sincer nu stiu de ce sunt in stare!

Moderator Floricica Senior Musette's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.07.2011
    Postari in forum
    4.642
    Este strigator la cer! Am vazut si eu aceasta stire aseara....Nu-mi pot imagina cum poti sa faci asa ceva! Numai gandindu-ma la baietelul meu ma apuca plansul! Si cel mai rau este ca nimeni nu se sesizeaza in nici un fel...iar cand o fac poate fi prea tarziu!

Floricica Nou Venita Ale21's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209
    Snowdance te=ai uitat doar la primul link nu? Dupa primul link este si un al 2-lea.era doar o comparatie, primul link din 89 si al 2-lea de alaltaieri din Buzau, cum sunt copii legati acolo, in zilele noastre.Nu ne vine sa credem, dar e adevarat.Si mai adevarat e suferinta celor de acolo, micuta de 5 ani spunea ca o doare mana.Nici cu reporterii de fata nu au dezlegat copii, neernicii.Nu stim daca ce-i din 89 si-au primit pedeapsa, poate a fost gasit un tap ispasitor si atat.Eu ii consider pe toti vinovati, pe toti cei care au vazut si nu au facut nimic.
    Atunci ce s-a schimbat? Si asta e doar unul dintre cazuri care a avut norocul de a fi mediatizat.Restul...e tacere.E la fel,poate aceeasi Marie cu o alta palarie.Sunt f multi care si dupa 89 au continuat sa lucreze cu copii, si au avut aceleasi practici comuniste.
    Pe langa ca bietii copii nu sunt doriti de parinti si nu au pe nimeni pe lumea asta, jigodiile din jur le amplifica suferintele.
    Se va gasii un tap ispasitor si pt asta, nu o sa dea tot personalul afara, si aceleasi treburi se vor intampla, doar ca vor fi cu usile inchise.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    acum m-am uitat si la al doilea...da, credeam ca vb numai de cel din 89... doamne fereste!!! ar trebui sesizate organisme internationale de protectia copilului daca romanii nu sunt in stare sa reactioneze!!

sadia
    Guest
    Pai atunci de ce mama naiba li se mai iau copii din familii???Cica de protectia copilului......sa ce ?
    Proctectia copilului unde e acum?
    mI-E PUR SI SIMPLU LEHAMITE DE STATUL ASTA.....

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Pe mine m-a socat ce a zis doctora sau asistenta ce era..."Ii legam ca nu au apartinator!!!!!!!!!!!!!!!",cum frate ce este un caine gasit pe strada si il punem in lant la noi in curte? Problema cea mai mare nu este cu Romania ci cu romanii fara inima,cruzi ,lasi , delasatori si ignoranti care traiesc in ea!Am ajuns sa-mi fie rusine sa spun cuiva ca sunt...romanca,nu este posibil sa traim intr-o astfel de tara de lasi si nepasatori,aceia erau copilasii nostri ai tuturor romanilor,erau viitorul pe care noi il nimicim din fasa de lasi ce suntem...vorbesc la plural deoarece consider ca fiecare dintre noi avem o mica vina:vina ca permitem sa se intample,vina ca nu intervenim,vina ca ne dam cu parerea in loc sa facem ceva real palpabil etc...eu daca as putea sa-mi conving sotul as pleca si azi din aceasta tara ,nu mai suport sa vad atata tampenie,prostie,ignoranta,naivitate,speranta in "mai bine",pacat ca avem un mare potential insa .....

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari