Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta bebelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Este imposibil sa nu fi prins stirile de aseara, in care aratau cum pot copiii nostri sa fie victimele unor bone - doamne aparent dragute si ok.

Vad ca se strang din ce in ce mai multe cazuri. Voi mai aveti incredere? Ati instalat un sistem de supraveghere video?

Floricica Novice lorykyka's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.03.2009
    Postari in forum
    515
    am vazut si eu la stiri...este de nedescris....mai ales pe acei 2baietei.la pus in genunchi saracutul...si dadea cu picioarele in el ca intr-un gunoi.sigur nu a fost pt prima data pt ca cum la pus in genunchi el a ramas asa...ca nu mananca!!poate copilului nu i era foame..!!numai parintii stiu cat se chinuie sa le ofere o viata mai buna..cand o sa mearga antonia la gradi o sa ma intorc la servici si o sa o las cu soacra......nu cred ca ar fi in stare sa faca asa ceva chear daca e ea mai demodata...oofff

Floricica Debutanta adrianarenata's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2008
    Postari in forum
    999
    nu vreau sa ofensez pe nimeni...dar majoritatea cazurilor de abuzaz au fost facute de bone ce depasesc o anumita varsta.lucru care ar trebui sa ne faca sa ne gandim ca o data ce inainteaza in varsta unii oameni isi pierd din disponibilitate, rabdare, atentie, calm ,mobilitate, folosesc metode de educatie vechi(bataia si pedeapsa clasica) etc si astfel supraveghetul copilului devine obositor, devine doar o obligatie si o metoda de a supli venitul.
    daca eu as fi nevoita sa imi las copilul cu o bona sigur nu as alege pe cineva care sa aiba mai mult de 30 de ani si as face tot posibilul sa existe o metoda de verificare.
    si daca ar fi sa mi se intample sa imi loveasca copilul nu cred ca a astepta sa imi faca politia dreptate...o strang de gat cu mainele ele!

Floricica Nou Venita littleprincess's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.05.2009
    Postari in forum
    37
    Buna fetelor
    Aseara am urmarit si reportajul cu copiii batuti de bone…si nu mi-a venit sa cred cum acei copii sunt maltratati!
    Acele femei merita sa ajunga la inchisoare...dar dupa cum se stie daca nu ai contract cu bona aceasta va fi nevoita sa plateasca doar o amenda ...nimic mai mult.
    Sper sa aveti grija pe cine angajati sa se ocupe de copiii vostri!
    Va doresc vreme buna in weekend!

Floricica Nou Venita deeapanda's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.07.2009
    Postari in forum
    2
    vreau si eu sfat.sant mai noua pe forum si salut toate mamicutele.am o fetita de 9 luni si inca avem probleme seara dupa laptic cu burticuta de colici.daca stie cineva un remediu va rog sa-mi spuneti.as mai dori ceva sugestii pt masa de la ora 18.nu prea mai stiu ce sa dau la bb ca nu prea se satura cu ce dau eu.va multumesc.

Floricica Debutanta adrianarenata's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2008
    Postari in forum
    999
    la sectiunea bebe gasiti mamici ce vb despre diversificare si ce anume papa bebe
    .diversificare

Guest
    eu cred ca, poti avea nesansa sa intalnesti si una tanara, frustrata, care sa ti-l "cafteasca" la fel ca si cele pe care le-am vazut la stiri!cel mai bine ATENTIE pe cine bagi in casa,si un sistem de supraveghere nu strica.nu toata lumea-si permite,dar nici bone:))se pot gasi si alte metode de-a afla cum se poarta cu copilul...

Floricica Senior arrriadna's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.01.2008
    Postari in forum
    2.821
    In principiu eu nu prea am incredere in oameni despre care nu stiu nimic. Nici daca ar veni cu teancul de recomandari scrise...
    Si, cum sa zic, o persoana care sta cu un copil o data (o zi/ cateva ore) e fresh. Am o prietna care a stat cu fiica mea cand am vrut sa evadez la un concert sau la o seara cu barbate-meu in oras. Si se roaga de mine: "hai, cand mai stau si eu sa ma joc cu fii-ta?".
    Dar cineva sa substituie mama, zilnic...
    Pai ne ies noua peri albi cand copilul e pus pe facut "prostii". Cam cat de mult poate sa il iubeasca altcineva incat sa se poarte cu aceeasi intelegere ca noi? Zilnic?!
    Ma gandesc ca intr-o cresa sau intr-o gradinita oricum sunt mai multe supravegretoare deci riscul de "copil lovit" e mai mic. Cu tot ce inseamna punerea copilului in colectivitate, gen raceli si-asa, parca imi surade mai mult.
    Dacii isi cresteau copii in colectivitate. Nervi odihniti si disponibilitate maxima din partea adultilor. Oare erau nebuni? Tind sa cred ca nu...

Floricica Avansata littleone's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2007
    Postari in forum
    1.752
    mmm ... noi nu avem incredere in bone; ochisem una tanara care cred ca nu ar fi facut probleme (am vazut-o cum se poarta in parc cu copilul pe care il ingrijeste si era ok); insa am vazut si una peste 40 de ani, care a fost inregistrata de mama copilului si a fost urata povestea: ii vorbea urat copilului si tzipa la el (copilul avea sub 1 an)
    totusi cred ca sunt si bone bune, insa cum le gasim? si cred ca o metoda de supraveghere este chiar necesara

Floricica Avansata arianna73's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    1.393
    ma repet copii trebuie dusi la cresa,acolo ai pe cine trage la raspundere
    imi povestise mama unui copil de la cresa noastra ca ,acesta se trezea noaptea si striga numele la o educatoare
    mama cu calm a aflat ca aceasta a tipat la el o data si el mai emotiv a prins frica,dar cind mamica a intrebat ce s-a intimplat in 10 minute a venit directoarea cresi si a facut sedinta cu toate 6 educatoare
    eu nici in soacramea nu am incredere,cind era mic mario am prinso cind tipa la el,si gataaaa nu mai pupa sa stea cu mario mai mult de 5 minute nesupravegheata
    daca sotul meu ar afla ca cine tipa la copil,off doamne cred ca este in stare sa o nenoroceasca,eu una sunt mai calma,mai intelegatoare dar el e ca piatra cind se vorbeste de copil

Floricica Avansata littleone's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2007
    Postari in forum
    1.752
    @arianna73: si unde este aceasta cresa? nu stiu la noi cat sunt de bune ... desi am vorbit cu mamici ce si-au dat copilul la cresa si zic ca este bine

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari