Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054

Citatele pe Facebook

Like si Share de citate. Cu poza sau fara poza. Mi s-a inundat facebook-ul de citate. Deja una din trei actiuni care apare cand apas pe Home e share-ul la un citat de genu:
    "traim intr-o lume in care toti isi dau seama daca ai slabit sau te-ai ingrasat, dar niciunul daca esti trist"
    sau
    "Nu exista viata usoara. Exista insa curajul de a lupta si de a ne face viata cat mai usoara"
    "Desi stiu ca voi fi ranit, eu intotdeauna pun suflet, un astfel de om sunt eu".

Distribuiti si voi astfel de citate? De ce au succes? La cine au succes? O persoana care distribuie astfel de citate pare mai interesanta, mai profunda?
    Dar textele in sine, cum vi se par? Le distribuiti pentru ca rezonati cu ce spune acolo? Ati trecut prin astfel de sentimente si vi se pare ca dand share la un text care aduce cu ce ati trait va ajuta sa comunicati mai bine ce ati simtit?
    Si pana la urma... care e scopul? Adica, mai e si altul decat adunat de like-uri, share-uri si comment-uri pentru acele pagini care le posteaza? Si la care utilizatorii de FB contribuie ca turma de oi? La modul ca daca a dat cutare like si share, automat jumate din lista de prietenilor lui dau si ei like si share.
    Mi se pare un fenomen care a luat-o razna rau de tot, si macar de as gasi ceva interesant spus acolo, dar din pacate chiar si citatele unor persoane celebre au ajuns (sa mi se para poate doar mie?) cugetari siropoase de trei lei.

Floricica Avansata GeorgianaR's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2013
    Postari in forum
    1.999
    Aceeasi parere o am si eu,ca in momentul in care dai like sau share,o faci pentru ca te regasesti in acel citat sau pentru ca pur si simplu iti place.Cred ca asta poate fi si un mod de a cunoaste mai bine o persoana,in functie de ceea ce apreciaza.

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Asta nu ar fi o problema, daca se regasesc in acele citate, dar de multe ori posteaza citate contradictorii, cand din alea lacrimogene de se tarasc pe jos de suferinta, cand din alea motivationale sau dure, ba imi pasa, ba nu imi pasa. Ar mai fi chestia ca de ce trebuie sa stie 1000 de oameni din lista de prieteni ce simti tu si cat te-a ranit iubitu, sau cat suferi de dorul lui y, sau ce puternica si importanta te simti tu fiindca nu-ti pasa daca te barfeste lumea etc. Dar si peste asta pot sa trec, daca omu' are nevoia sa se simta in centrul atentiei. Problema e ca textele alea, cuvintele alese si situatiile discutate sunt toate atat de penibile, de siropoase si de telenovelistice, incat mi se face sila. Sunt puerile dar au pretentia de filosofii adanci de viata. Si sa nu uit, mai sunt acele mini-povestioare cu final tragic si cu morala, de genul fiul nerecunoscator pentru care se sacrifica tatal donandu-si inima, ochii, sau saracu baiat care isi da viata pentru iubita, etc, sotia inselata si bolnava de cancer care vrea sa lase fiului o amintire frumoasa despre relatia ei cu sotul. Si astea au mare succes. Ma intreb, oare sunt eu prea pretentioasa, sau prea insensibila, sau astea chiar sunt niste porcarii?

Floricica Avansata GeorgianaR's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2013
    Postari in forum
    1.999
    Cred ca depinde cum privesti lucrurile...depinde si de felul tau de a fi.Daca esti o persoana pragmatica,e normal sa vezi aceste chestii inutile.Si eu sunt destul de practica,de concreta,sa zic asa,dar se intampla sa mai dau like si share,daca chiar imi plac respectivele citate :).Uneori simt nevoia sa ies din rutina si din carapace :D.

Floricica Cu Vechime Astrid22's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.08.2013
    Postari in forum
    5.153
    Adevarul este ca undeva exista o limita, extrem de fina dar exista... eu personal nu am nici o problema cu citatele sau cu posturile prietenilor mei, asa cum zicea si Georgiana, in multe situatii citesc printre randuri si imi dau seama in ce stare sunt ... ceea ce ma deranjeaza este ca imi este plina pagina de share-uri date de prietenii prietenilor mei pe care nu ii cunosc sau alte pagini de reclame si prostii... ca daca un prieten din lista ta da like sau share la o alta pagina, mie imi apare ce posteaza pagina respectiva, ori nu mi se pare normal... adevarul este ca FB s-a cam "imputit" ca sa spun asa... si apropo... NU ma joc FarmVille sau alte Ville-uri.. :))))))))))))))))))))))))

princess
    Guest
    Eu as pune altfel problema: nu ce fac prietenii mei de pe FB (like&share) ci ce fel de prieteni am eu pe FB.Din moment ce ii cunosc si stiu cum sunt ca oameni, nu are de ce sa ma deranjeze ce distribuie pentru ca am incredere in ei si in bunul simt ce-l detin. Daca eu nu sunt amatoare sa cotrobai prin alte parti in cautare de citate, glume, clipuri, articole... n-am nimic impotriva sa fie aduse sub nasul meu atata timp cat nu se exagereaza. Si prietenii mei nu exagereaza. Plus ca nu ma impiedica nimeni sa-mi fac ordine in lista din cand in cand sau sa abordez persoana care sare calul.
    Si eu daca am ceva ce-mi place, ce simt, ce cred, ce... o mai fi, distribui, dar nu zilnic. Pana la urma e retea de socializare, nu jurnal.

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Sonia, asa e, am uitat complet de "da like la copilul ars/batut/bolnav" sau de 1 like = 1 respect, 1 share = 10 respect. Sau: like daca iti iubesti mama. Gizăs!
    Princess, asa e, nu ar trebui sa deranjeze ce fac cei din lista de prieteni cunoscuti si in realitate, desi uneori o luasera chiar si ei razna - cand a fost nebunia cu cainii strazii. Eu am contul meu personal, unde mai pun poze cu familia si nu ii am decat pe cei pe care ii cunosc personal la prieteni - colegi, rude, prieteni - nu mai mult de 40 si putin de persoane, si mai am un cont unde postez strict creatiile handmade pe care le fac - iar aici am 900 de friends. Si cum activez zilnic cu acest cont - deja ma dor ochii.
    Iar cererile la jocuri - la inceput primeam si eu cate 10 pe zi, dar am avut rabdare si de fiecare data cand primeam una, alegeam optiunea sa nu-mi mai poate trimite invitatie la acel joc nimeni, asa ca acum cel mult o data pe saptamana ma mai invita cineva.
    Modificata de roxie; 28.05.2014 la 22:04:30.

princess
    Guest
    In cazul asta cred ca cea mai buna optiune e sa-ti faci o pagina, nu un cont (pentru prezentare), pentru ca pe o pagina vad ce postezi toti cei care se aboneaza la pagina ta, dar tu nu vezi activitatea de pe conturile lor private. Plus ca nu ai numar maxim limitat de utilizatori cum sunt la un cont privat si e mult mai usor de utilizat.

Floricica Novice Foxman8472's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.02.2012
    Postari in forum
    315
    Cand adaugi un prieten pe Facebook, te si "abonezi" la feed-ul lui prin Follow. Poti sa ii scoti Following si sa ramai doar Friends si asa n-o sa-ti mai polueze wall-ul.

Floricica Veterana helleborerose's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2008
    Postari in forum
    10.698
    Aia cu "like daca iti iubesti mama" imi place si mie :))))) Cred ca Facebook este un loc bun de afirmare si pentru cei care se simt total neinsemnati in afara spatiului virtual Citatele alea iti pot exprima o stare de spirit sau iti pot da mai multa importanta in ochii celorlalti. E o chestie specifica spatiului virtual. Un dans al hologramelor :))

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Foxman, asa am procedat pana la urma, nu am de ce sa dau unfriend, am dat doar unfollow celor care aveau o frecventa prea mare la share-uitul citatelor lui Toni Poptamas... desi printre pe langa astea mai postau din cand in cand si lucruri intersante.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari