Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 51
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
    oanachampion
    Guest
    Parerea mea: conceptiile de genul "cezariana e cea mai moderna/eleganta metoda de a naste", "nu mai suntem in pestera ca sa nastem natural", "nasterea naturala e mai periculoasa pentru mama si copil decat cezariana" sunt invechite si, mai mult, periculoase. Voi ce credeti?

Floricica Cu Vechime kamyy's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    9.867
    si eu sunt de parare ca cezariana este mai buna decat nasterea naturala.eu primul l-am nascut natural si acum cu cezariana si pot spune ca cezariana a fost ok

Floricica Nou Venita pia_ _mater's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    32
    Ce mi s-a parut interesant e ca,in occident,medicii de la sala de nastere opteaza pentru nastere naturala(nu accepta cerere de cezariana din moft,nici sa-i picuri cu ceara!),ba mai mult,epiziotomia este manevra la care se recurge in ultima instanta,daca nu se poate altfel.Ideea e clara(si mi se pare si de bun simt): chiar in caz de ruptura la nastere,mai usor se vindeca ruptura naturala decat taietura cu bisturiul.
    Doar medicii din Romania apeleaza imediat la ceza,pentru ca...le pica si lor ceva,e informatie general valabila faptul ca o cezariana e mai scumpa decat o nastere normala,indiferent daca e ceruta sau nu,necesara sau nu,banul sa iasa!

Floricica Cu Vechime alina_popa_aly's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2006
    Postari in forum
    7.675
    daca nu exista motive intemeiate, interdictii justificate din partea dr. si totul decurge normal eu sunt pro nastere naturala. La doar 4 ore eram cu ebbe la san si stateam pe picioarele mele.

bafta tuturor mamicilor indiferent ce cale aleg sa nasca.

Floricica Avansata niconor's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.07.2009
    Postari in forum
    1.953
    Si eu sunt pro nastere naturala, daca nu exista contraindicatii justificate, bineinteles. Eu am nascut in norvegia, unde cezariana se face doar in caz de extrema necesitate. Am avut o nastere indusa la 42 de saptamani, iar doctorul mi-a explicat si mi-a dat un pliant in care mi se explica f clar ca daca nu voi naste in etapele enumerate acolo, intru-un anumit interval de timp, urma sa mi se faca cezariana. Din fericire am reusit sa nasc natural (f greu, ce-i drept) si ii multumesc lui dd ca s-a intamplat asa, caci m-am refacut mai repede, mai ales ca nu aveam pe nimeni sa ma ajute. Din pacate in romania se accepta cezariana la cerere fara sa se tina seama de faptul ca refacerea dupa o astfel de interventie necestia mai mult timp decat la o nastere normala. Probabil ca peste niste ani, cand sistemul medical se va pune cat de cat la punct, nu li se va mai permite medicilor sa faca cezariene cu atata usurinta.

Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    9.867
    eu primul copil l-am nascut pe cale naturala in romania unde bineinteles a trebuit sa dau si bani.pe fetita am nascut-o in germania cu cezariana dar nu a fost un moft ci asa a trebuit.bebe a fost mare 4,380kg si nu a mai avut loc sa se intoarca.dar pt mine a fost totul ok mult mai usor decat natural si fara a da nici un leu.aici nimeni nu da si nici nu asteapta nici un ban.

oanachampion
    Guest
    @ pia: fffff adevarat! Plus ca ruptura poate fi si de gradul 1, sau 2, sau 3, pe cand epiziotomia e automat egala cu o ruptura de gradul 4. Mi se pare barbar sa se apeleze la epiziotomie din prima. @ kami: eu nu sunt pro cezariana, ci pro nastere naturala.

Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    9.867
    oana pt mine cezariana a fost mai bine avand in vedere ca am trecut prin amandoua.si primul a fost mare 3,800kg si 54cm si a cam durat ceva pana am nascut si nu chiar f usor.

Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    9.867
    tu ai nascut natural oana?

Floricica Nou Venita ramari's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2008
    Postari in forum
    37
    Buna. Si eu timp de 9 luni am avut o intrebare: natural sau cezariana? Intrebam mamicile ele cum au procedat si parerile erau pro si contra. La mine era prima sarcina si am hotarat ca sa aleg nasterea naturala. Acum imi dau seama ca eu nu am facut o alegere rea. Dar asta nu inseamna ca sunt contra cezariana. Eu cand am ajuns in spital , mentioneza nu am nascut cu dr care m a supraveghitat 9 luni)am cerut sa mi se faca calmante si am avut o noapte de travaliu linistita bine cu mici exceptii spre dimineata, am nascut la ora 6. 10 fara probleme , am avut parte si de epizotomie ca asta e situatia, bine ca nu am simtit cum ma coase, eu vb la tel. Am vazut si fete care au avut parte de cezariana si recuperarea era mai grea

Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    9.867
    Depinde de fiecare. Eu am trecut prin amndoua si asta e parerea mea. Dc fetita era intoarsa sigur as fi nasct tot normal. Dar nefiind intoarsa am facut cezariana dar nu regret.

+ Raspunde
Pagina 1 din 51
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari