Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Am vazut ca in toate discutiile legate de nasterea prin cezariana aprea comparatia cu operatia de apendicita. Contextul era ca daca operatia de apendicita a durut atat de tare si recuperarea a fost atat de grea cu siguranta la cezariana este mult mai rau. Eu am fost operata de apendicita in liceu la 18 ani si acum am nascut prin cezariana. Ce pot sa spun este ca recuperarea dupa cezariana a fost mult mai rapida si mai usoara decat a fost dupa apendicita. Nu stiu sa va spun exact de ce insa asa a fost. Dupa apendicita o saptamana abia am reusit sa ma dau jos din pat si sa ma duc pana la toaleta. Dupa cezariana a doua zi m-am dat jos din pat si m-am plimbat pe holurile maternitatii, mi-am tinut copilul in brate si a fost ok. De la apendicita cam o luna am mers cocosata si ma durea la fiecare pas, dupa cezariana nu. Ma gandesc ca poate la cezariana este factorul emotional care devine mult mai puternic. Adica dupa cezariana am devenit mamica si am capatat o responsabilitate imensa care cred ca mi-a dat putere. Alta explicatie nu gasesc. As vrea sa stiu care este parerea si altor mamici care au fost operate de apendicita si au nascut si prin cezariana.

stefaniajohansson
    Guest
    cu siguranta ca si factorul emotional conteaza..cand a venit Jacqueline pe lume as fi avut forte sa mut muntii..mai obosit si terminat a fost Tony..iar in liceu abia asteptam sa ma mai imbolnavesc de ceva ca sa scap de scoala ;P toata durerea era de mii de ori mai mare, numai sa scap de teme ;P asta poate si pt ca am facut un liceu unde cerintele sunt extreme..jumatate din clasa erau premianti la olimpiadele nationale la mate, informatica, fizica, chimie, engleza si romana..

dar mai mult ca sigur ca nu doar factorul emotional e decisiv

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari