Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta tomitza's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2009
    Postari in forum
    630
    Va salut mamici!

Ma tot gandesc de ceva vreme la acest vaccin antigripal daca sa-l fac sau nu copilului meu in varsta de un an si 5 luni. Multa lume refuza, altii spun ca nu risca si ca il vor face copiilor.Insa nimeni nu ne da nici o certitudine ca totul va fi ok in caz de vaccinare. Am o fina in Olanda care isi va vaccina copilul de un an si 4 luni pentru ca le-a venit acasa , in posta, o scrisoare in care se garanteaza valabilitatea acestui vaccin si ca nu are efecte secundare si prin urmare trebuie sa isi vaccineze copilul.

Nu mai stiu ce sa cred si am senzatia ca o sa intru in panica mai ales ca ma voi muta in Iasi in cateva zile.

Membru inregistrat la
    28.02.2009
    Postari in forum
    630
    Intre deciziile greu de luat si presiunea la care ne supune responsabilitatea de parinte, incercand sa fac tot ceea ce cred ca este bine pentru a-mi proteja copilul , azi am gasit acest interviu cu un preot care m-a pus putin pe ganduri. Recunosc, nu sunt o persoana bisericoasa sau prea credincioasa dar cand un preot are astfel de idei , parca te mai scutura putin...

extras din nr. 8 al revistei ATITUDINI:
    " Parinte , cum sfatuiti poporul sa procedezecu privire la aceste vaccinuri criminale care se vor impune cu forta, asupra copiilor nostri si asupra mamelor insarcinate si poate pe viitor asupra tuturor?"

" E greu sa dai un raspuns unui popor intreg, pentru ca nu avem decat solutii dureroase, pentru ca aceasta este realitatea in care traim, foarte , foarte dureroasa. Am spus de la inceputul anului ca trebuie sa ne pregatim de martiraj si mai mult de atat nici nu as mai fi avut de grait, dar oamenii sunt neputinciosi cu mintea si cu duhul ca sa inteleaga. Nu e usor sa traiesti in ziua de azi.Dar daca Domnul a binevoit ca noi sa suferim aceste vremuri, apoi trebuie sa ne supunem si sa primim cu bucurie toate cele ce vin asupra noastra(...)E mai greu acum pentru ca ne-am invatat cu comoditatea, cu televizorul si cu toate mofturile si libertatile; ei bine abia acum se vede efectul daunator al acestor libertati.....ne-au slabit puterile sufletului, mintea este ingreuiata , trupul slabit si datorita alimentatiei otravite cu care ne hranesc mai marii nostri, si nu suntem obisnuiti sa purtam nici un fel de razboi, nici duhovnicesc nici trupesc.De aceea va rog, sa nu mai cautati solutii , solutii omenesti nu sunt posibile, dragii mei!(...)
    Daca mama va lasa copilul sa fie vaccinat este ca si cum l-ar da la moarte.
    Invatati copii sa traiasca in legea crestineasca(...)Prin orice mijloace copiii nostri sunt otraviti nu numai cu aceste vaccinuri , ci cu atatea informatii mincinoase la adresa creatiei lui Dumnezeu prin intermediul calculatorului si a tot soiul de filme care ofera copilului o educatie antihristica.
    Traim intr-o lume anarhica, intreaga clasa politica esta vrajmasa Lui Dumnezeu si slujitoarele raului, de acceea numai simpla noastra vietuire , fara sa abdicam de la principiile noastre crestineeste o marturisire sio mucenicie de zi cu zi.Asadar nu primiti acest vaccin si nimic ce aduc nou puterile politice de azi."

Mai e o parerere referitoare la cipuri dar nu vreau sa va plictisesc prea mult, desi as fi interesata de parerile voastre.

Membru inregistrat la
    28.02.2009
    Postari in forum
    630
    stiu ca s-ar putea sa fiu insistenta , dar e cineva care a facut acest vaccin impotriva gripei porcine? Il veti face la copii ?

Floricica Cu Vechime ligiafodorean's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.11.2008
    Postari in forum
    7.046
    gasesti mai multe discutii pe aceeasi tema AICI

silvia_l
    Guest
    Tomitza ar fi bine ca inainte de a deschide un subiect sa verifici daca mai exista vreunul identic deja deschis... pe tema asta sunt cel putin 5 sau 6 deschise...

Floricica Nou Venita rodielen's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.01.2010
    Postari in forum
    2
    Buna! Personal, incerc sa tin cont de parerile medicilor din jurul meu, caci ei sunt singurii in masura sa dea o judecata de valoare in acest sens. Medicul meu de familie este reticent in fata acestui vaccin - ea insasi a refuzat sa si-l administreze. Asadar, nici eu, nici sotul meu si cu atat mai putin fetita noastra de doar 9 luni nu am facut acest vaccin. Din cate am inteles, vaccinul nu a fot testat suficient si nu as vrea sa fiu eu cobaiul. In plus, ceea ce putem face este sa fim precauti si sa ne expunem cat mai putin la riscuri. In ceea ce priveste copiii, atata vreme cat inca nu merg intr-o colectivitate - cresa, gradinita -, nu ar trebui sa fie prea greu sa-i protejam.

iubytzik22
    Guest
    eu una nu il fac si nici la bebelu meu nu il fac ....noi nu suntem cobai nu stim ce efecte pot avea asupra noastra

Floricica Senior coria's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2009
    Postari in forum
    3.299
    nici eu si nici sotul nu l-am facut. e drept ca nici nu ne-a intrebat nimeni, dar la copil la scoala i-a dat o hartie pe care eu trebuia sa-mi dau sau nu acordul pentru vaccin si nu mi l-am dat si nici pe fetita nu o voi vaccina.ca multi altii care au trecut prin aceasta gripa si s-au insanatosit si fara a fi imunizati,sunt sigura ca si familia cat si eu vom trece peste ea daca va fi sa o contactam. au murit persoane bolnave de alte boli, persoane cu varste inaintate sau saraci(oamenii nimanui care aveau casa in strada sau parcuri) care au ajuns la spital prea tarziu, dar dintre cei care au mers la timp nu a murit niciunul...

Floricica Nou Venita bacoli's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.09.2009
    Postari in forum
    10
    Am si eu o intrebare, cum pot aflu cum se posteaza bebelusul zilei?sau cum se procedeaza ca nu m-am prins deloc[ajutor comunitate) Va multumesc!

Floricica Debutanta dama de pica's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    Pai era suficient sa citesc intrebarea, la modul cum a fost pusa, ca sa-mi inchipui care ar fi raspunsul - "Parinte, cum sfatuiti poporul sa procedeze cu privire la aceste vaccinuri criminale care se vor impune cu forta, asupra copiilor nostri si asupra mamelor insarcinate... "
    Mie sau copiilor mei nu ne-a impus nimeni, niciodata vreun vaccin (criminal sau nu) cu forta. Nici macar cand am fost insarcinata. Este foarte simplu: cine vrea sa il faca il face, cine nu, nu. Nimeni nu este obligat. Daca il faci, ai x% sanse sa mori din cauza efectelor adverse, daca nu il faci, ai y% sanse sa mori de gripa porcina, aviara, de sezon sau care or mai aparea. Nu stiu daca x a mai mare ca y, poate sunt egale, dar cert este ca in ambele cazuri iti asumi un risc.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari