Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Ce parere aveti despre revoltele din Tunisia, Egipt, Algeria,Yemen?

Mie mi se pare infiorator ceea ce se intampla acolo si desi nu i s-a spus pe nume mie imi lasa impresia unui razboi civil, cat despre cenzura....la fel mi se pare incredibil ca in ziua de azi sa se taie in halul acesta caile de comunicare, mai ales intr-o tara turistica asa cum este Egiptul.

Si sa nu mai vorbesc despre inconstienta unora care desi vad ce se intampla acolo si desi Ministerul Afacerilor Externe a sugerat clar ca este bine sa evitam concediile acolo, ei tot se duc si cu copiii dupa ei, ca doar deh... au platit biletul!

Voi ce parere aveti despre revoltele din Tunisia, Egipt, Algeria,Yemen?

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Dar ce parere aveti despre ziaristii/reporterii care cu buna stiinta se arunca unde-i `gramada` mai mare, doar doar or prinde un cadru cum altii n-au prins si in felul asta sa apara la stiri.Pentru notorietate, faima, un ban in plus la salariu, un bonus in plus, etc?De ce se pun asa in pericol?Cad prizonieri, sunt trimise trupe sa-i salveze ( cred ca am vazut cam multe filme de genul asta, dar cam asa se intampla si in realitate).Dupa ce ca e debandada care e, vieti pierdute, ...mai este nevoie de alte sacrificii pt inconstienta unora in cautare de senzational?....Asta despre ziaristi/reporteri....
    Cat despre ceilalti, turistii,....mai, cat de inconstient poti fi, sa-ti iei familia sa mergi in `vacanta` intr-o tara framantata de revolte!?Mergi acolo, sa.... ce?....Sa vezi piramidele printre gloante si sa stai cu speranta ca poate, poate, nu te va nimeri niciunul?...Pierzi banii?...Aida de, chiar de-ai sta in banii aia, pana la urma te lipsesti de ei...consideri si tu ca i-ai pierdut, asta e, se mai intampla.....Dar sa merg acolo, acum, mi se pare sinucigas.

Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Din cate am inteles eu....in Egipt marea majoritate a populatiei traieste intr-o saracie lucie....Egiptul zona turistica (cea a Piramidelor) este zona unde se pompeaza banii statului, unde intr-adevar e un nivel de trai decent....in schimb (imi povesteau niste prieteni care au fost in concediu in Egipt) restul populatiei traieste sub limita decentei.....parca ar fi doua lumi de o strada....
    Mama mea, locuieste de 9 ani in Israel, tara vecina cu Egiptul...ea spune ca Mubarack este un fel de Ceausescu....e prieten cu toti cei din jur, dar nu e prietenul poporului sau...ideea e ca noi cei de aici nu ne prea putem da cu parerea....este ceva ce ne depaseste (cel putin pe mine).....ma gandesc totusi ca oamenii aia nu au iesit in strada de bine ce le e....
    Stiu ca aici pe forum activeaza si mamici din zona aceea, pare-mi-se si din Egipt.....poate ele ar putea sa ne impartaseasca ceva din traiul de acolo, ce se intampla...de ce toate stirile de la noi relateaza despre scandalul Egipt contra Egipt.....

oanachampion
    Guest
    Problema e ca, in zona aia, fiecare are planul propriu si nimanui nu-i pasa de amarati... "Seful" Hezbollah (nush daca am scris bine... in fine, intelegeti voi la ce ma refer) a declarat ca lumea musulmana se va uni impotriva Israelului, acum ca Mubarak o sa cada (Egiptul fiind una din cele doar doua tari care aveau un tratat de pace cu Israelul)... Nu stiu pe ce lume e si la ce viseaza... din cate stiu, Egiptul n-are cine stie ce armata (nu s-ar inclina cu mult balanta in favoarea musulmanilor daca viitoarea guvernare a Egiptului s-ar alatura celor care au un cui impotriva Vestului), iar Israelul e inarmat pana in dinti, toti fac armata (pana si femeile, daca nu ma insel), sincer cred ca sunt in stare, impreuna cu aliatii lor, sa dea piept cu ce vor astia sa le puna in fata... Daca lumea musulmana (in masa) ar incepe un razboi impotriva lumii vestice, o sa se termine fff rau (pt ei).

Floricica Senior rally's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.07.2009
    Postari in forum
    2.733
    Pai oamenii aia care nu si-au anulat concediile in Egipt se mai duc acolo fiindca se cred in siguranta, statiunile sunt la mare departare de Cairo, vorbesc de statiunile de la Marea Rosie, adica Hurghada si Sharm El Sheik.
    Eu am fost si in Cairo, iar acolo 95% dintre cladiri sunt niste maghernite fara geamuri, oameni care traiesc intr-un cimitir urias, iar cele mai frumoase cladiri sunt pe langa palatul lui Mubarak si in centrul orasului pe unde e o autostrada si cateva hoteluri mai moderne. Atat. Chiar si piramidele sunt dezolante asa printre cocioabele acelea, pe mine m-a dezamagit profund peisajul...
    Nu stiu sa spun din pdv politic, religios ce se intampla pe acolo, dar am vazut cat de saraci sunt, desi au o tara extrem de vizitata si noi chiar importam fasole, ceapa si cartofi de la ei, si am vazut ca traiesc cu frica fiindca stateam la palavre cu un ghid local si-i povesteam ca, Ceausescu era prieten foarte bun cu Mubarak si cand i-am zis ca la noi oamenii s-au saturat de dictatura si l-au impuscat pe Ceausescu mi-a zis speriat sa tac si sa nu mai povestesc asa ceva pe acolo...ma si vedeam arestata dupa aia...
    A, si au foarte multe Dacii 1300 in Cairo, dovada prieteniei intre conducatori...

Am pus cateva poze din Cairo.

Nu stiu cum, dar sper sa reuseasca sa aiba o viata mai buna, sunt oameni foarte prietenosi, amabili si e pacat si sa se distruga toata istoria pe care o au ei acolo.
    Imagini atasate
    Modificata de rally; 08.02.2011 la 09:09:38.

Floricica Cu Vechime amona's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.05.2008
    Postari in forum
    5.485
    Așa este fetelor , mai mult de 40 de milioane de egipteni trăiesc din 2 euro pe zi , în timp ce președintele Moubark este cel mai bogat om din lume la ora actuală , detronîndu-l pe Carlos Slim , acum Hosni Mubarak este cel mai bogat om din lume, cu o avere de peste 70 miliarde, mai multe aici ARTICOL COMPLECT
    Modificata de amona; 08.02.2011 la 10:27:34.

Membru inregistrat la
    18.05.2008
    Postari in forum
    5.485
    Fetelor , această revoltă este una înpotriva regimului , creștini și musulmani protestează înpreună, este o revoltă a cetățenilor egipteni sătui de acest Mubarak care este la putere de 30 de ani și care a adus țara în halul care este !

Membru inregistrat la
    18.05.2008
    Postari in forum
    5.485
    Citat Postat de oanachampion Vezi mesajul
    Problema e ca, in zona aia, fiecare are planul propriu si nimanui nu-i pasa de amarati... "Seful" Hezbollah (nush daca am scris bine... in fine, intelegeti voi la ce ma refer) a declarat ca lumea musulmana se va uni impotriva Israelului, acum ca Mubarak o sa cada (Egiptul fiind una din cele doar doua tari care aveau un tratat de pace cu Israelul)... Nu stiu pe ce lume e si la ce viseaza... din cate stiu, Egiptul n-are cine stie ce armata (nu s-ar inclina cu mult balanta in favoarea musulmanilor daca viitoarea guvernare a Egiptului s-ar alatura celor care au un cui impotriva Vestului), iar Israelul e inarmat pana in dinti, toti fac armata (pana si femeile, daca nu ma insel), sincer cred ca sunt in stare, impreuna cu aliatii lor, sa dea piept cu ce vor astia sa le puna in fata... Daca lumea musulmana (in masa) ar incepe un razboi impotriva lumii vestice, o sa se termine fff rau (pt ei).
    Oana , te înșeli , armata Egiptului este foarte puternică , oare care ar fii explicația că Israelul nu mai stă liniștit de cînd cu protestele din Egipt ......

cu siguranță că "își teme cămașa ", nu uita că Egiptul le vinde gaze la un preț bun , plus că Mubarak era văzut ca" trădător" de mulți dintre arabi din cauza" prieteniei"cu Israelul și nu cred că eventuala cădere al regimului Mubarak nu va crea cel puțin instabilitate în zonă .......

cu siguranță că Israelul va avea de pierdut , dacă acest regim va cădea !

Daca lumea musulmana (in masa) ar incepe un razboi impotriva lumii vestice, o sa se termine fff rau (pt ei).
    ha, ha , ha.........asta de unde ai scos-o Oana , sau umblă ceva zvonuri pe la voi că musulmanii vor să atace vestul ??????aici vorbim de lucruri concrete nu scenarii americane ," revolta egiptenilor înpotriva regimului Mubarak "

Membru inregistrat la
    18.05.2008
    Postari in forum
    5.485
    muslims-christians-united-in-egypt..jpgChristian-Coptic..jpg

aceasta este realitatea , musulmani și creștini luptă înpreună pt o viață mai bună în Egipt !

Floricica Senior rally's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.07.2009
    Postari in forum
    2.733
    Amona, eu m-as bucura foarte mult sa nu se ajunga la un extremism si la un razboi religios, de fapt ma bucur daca spui ca asa e...ca se lupta impreuna pt. o viata mai buna pe care o merita!
    Am fost de 3 ori in Egipt si chiar sunt indragostita de tara aia, de locurile si de oamenii pe care i-am intalnit, de aceea sper sa se termine totul cu bine si sa mai putem merge in siguranta acolo impreuna cu familia.

Membru inregistrat la
    18.05.2008
    Postari in forum
    5.485
    Rally , ceia ce se întîmplă la ora actuală în Egipt nu are nici o treabă cu religia , totul a început cu protestele oamenilor nemulțumiți de nivelul scăzut de trai , dar cred că tu intuești despre ce vorbesc , dacă ai vizitat deja Egiptul .

Protestele au degenerat în momentul în care (s-ar presupune ) că actualul regim a plătit oameni care să meargă să-i înprăștie pe demonstranți , alții susțin că au fost polițiști în civil ....Ăștia pro Mubarak , au început să-i atace pe potestarii contra președintelui cu bîte , pietre și mancete , unii au venit călare pe cai și cămile cu scopul de ai înprăștia pe protestatarii contra/Mubarak .....

Ok , probleme au apărut cînd cele două tabere s-au luat la bătaie ,dar acum în momentul de față lucrurile s-au mai liniștit , se mai protestează doar în piața Tahrir ...

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari