Ultimele discutii din forum
    sun2shine
    Guest
    Nu,nu umbli la balcoane in public!
    Aranjatul se face in camera doamnelor!

mischa2000
    Guest
    pai si daca iti iese afara ... o tai repede la baie? :)))

da' bilute e voie?

sun2shine
    Guest
    La baie aranjezi tot...si coafura si machiajul.....si chilotii
    Si daca se ajunge si la wc sa iaba grija ca ceea ce trebuie sa ajunga in wc sa ajunga in el nu pe el!

Floricica Avansata ralukut's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2008
    Postari in forum
    1.401
    [QUOTE=iubytzik22;2479111]
    Citat Postat de bubu24 Vezi mesajul
    sa nu uitam niciodata ca suntem mame si asta inseamna sacrificiu....parerea mea[/QUOT
    Te referi la faptul ca noi femeile trebuie sa ne sacrificam pt copii si sa suportam tot felul de umilinte?Mai cunosc pe cineva care tot asa gandeste daca esti femeie trebuie sa faci totul in casa, sa te sacrifici ca sa nu isi piarda copilul tatal...ca de-aia ne-am nascut sa suferim...exact asa mi-a zis cineva apropiat mie...Ca eu ca femeie trebuie sa stau dupa fundul sotului...sa pun masa, sa fac mancare, sa fac curatenie sa mai si muncesc...daca se poate sa stau si langa barbat sa manance da sa ii suflu in mancare nu vrea? Plus ca barbatul aduce bani in casa si de-asta noi trebuie sa facem totul si sa ne ocupam de casa. Da chiar trebuie sa ma multumesc cu mai putin, si sa nu am putina demnitate in mine? Am ramas masca, tocmai de-asta nici nu vreau sa mai aud vreodata ca femeia trebuie sa sufere...pt ce? Ca doar nu iti ridica nimeni vreo statuie speciala, pana la urma si la copil la fel...Ce o sa imi multumeasca vreodata ca m-am sacrificat pt el si am stat cu tasu? Nu cred.El pleaca si eu raman cu regrete.
    D'aia au barbatii aerele astea de vedete, ca sunt femei care gandesc asa?!
    Nu stiam eu de unde li se trage... Credeam ca mamele le-au sadit asa ceva in creier, dar probabil ca exista astfel de femei si in generatia noastra.
    Cred ca toti incearca asta. Si sotul meu vine cu astfel de texte, dar el vorbeste si eu imi vad de treaba. Am avut de destule ori discutia asta si i-am spus ca nu lesina daca nu am timp in fiecare zi sa gatesc si mananca si el mancare rece, pe care si-o poate lua singur din frigider si apoi sa stranga masa.
    Si ca aduce bani in casa...Multa vreme eu am castigat mult mai mult ca el, iar acum suntem la egalitate, deci ar trebui sa facem si treaba in casa egal.
    Nu va temeti, el nu prea face curatenie, nu calca si gateste f. rar, dar cand face el curat (o data pe an) face mult mai bine ca mine.
    Dar...am deviat.

Floricica Avansata ralukut's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2008
    Postari in forum
    1.401
    Citat Postat de eliza rares Vezi mesajul
    Am o prietena cam speriata de sotul ei care cand intra in casa mai mai ca nu ia mobila la rand cu degetul sa vada praful....Atarna un fir aproape invizibil de panza de paianjen undeva intr-un colt al camerei.L-a dat jos imediat pe motiv ca-i face observatie sotul daca vade....Ea nu poate sa stea la o cafea cu o vecina, pe motiv (invocat de sot) ca are doi copii de ingrijit si daca sta la taclale nu se poate ocupa de ei....
    Am cunoscut si eu un astfel de specimen. Dar casa aia era muzeu, nu casa de om normal. Isi mai luase si mobila lucioasa, gresie la fel, se vedea si o picatura de apa. Trebuiau toate frecate continuu. Am fugit cat m-au tinut puterile!

Floricica Novice felix83's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2009
    Postari in forum
    507
    Eu as zice:
    - sa nu se imbete incat sa nu se mai tina pe picioare si sa se mai si dea in spectacol in public- mi se pare jalnic;
    - sa nu-si paraseasca niciodata copilul pe motiv ca nu are cu ce sa-l creasca;
    acum nu-mi mai vin in aminte altele...

Floricica Novice oana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.06.2008
    Postari in forum
    354
    [QUOTE=iubytzik22;2479111]
    Citat Postat de bubu24 Vezi mesajul
    sa nu uitam niciodata ca suntem mame si asta inseamna sacrificiu....parerea mea[/QUOT
    Te referi la faptul ca noi femeile trebuie sa ne sacrificam pt copii si sa suportam tot felul de umilinte?Mai cunosc pe cineva care tot asa gandeste daca esti femeie trebuie sa faci totul in casa, sa te sacrifici ca sa nu isi piarda copilul tatal...ca de-aia ne-am nascut sa suferim...exact asa mi-a zis cineva apropiat mie...Ca eu ca femeie trebuie sa stau dupa fundul sotului...sa pun masa, sa fac mancare, sa fac curatenie sa mai si muncesc...daca se poate sa stau si langa barbat sa manance da sa ii suflu in mancare nu vrea? Plus ca barbatul aduce bani in casa si de-asta noi trebuie sa facem totul si sa ne ocupam de casa. Da chiar trebuie sa ma multumesc cu mai putin, si sa nu am putina demnitate in mine? Am ramas masca, tocmai de-asta nici nu vreau sa mai aud vreodata ca femeia trebuie sa sufere...pt ce? Ca doar nu iti ridica nimeni vreo statuie speciala, pana la urma si la copil la fel...Ce o sa imi multumeasca vreodata ca m-am sacrificat pt el si am stat cu tasu? Nu cred.El pleaca si eu raman cu regrete.
    Mama , ce viteaza...si pe la alte topice te plangeai ca arunca cu mancarea dupa tine daca nu ii place....

Floricica Avansata nikolettap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Citat Postat de felix83 Vezi mesajul
    Eu as zice:
    - sa nu se imbete incat sa nu se mai tina pe picioare si sa se mai si dea in spectacol in public- mi se pare jalnic;
    - sa nu-si paraseasca niciodata copilul pe motiv ca nu are cu ce sa-l creasca;
    acum nu-mi mai vin in aminte altele...
    Sa nu se imbete si sa urce la volan beata

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Citat Postat de mischaela2000 Vezi mesajul
    tocmai m-am intors de la londra ...
    acolo metroul e salon de cosmetica ... stateam langa o fata ... tot tacamul ... fod de ten, dermatograf, fard de ochi, rimel... pensula de obrazi, de barba si decolteu ... ruj ...
    ce mi-a placut ... mimica ei ... parca era cu o prietena imaginara ...:))

La fel e si in Toronto, sa stii.

iubytzik22
    Guest
    [QUOTE=oana20;2479417]
    Citat Postat de iubytzik22 Vezi mesajul
    Mama , ce viteaza...si pe la alte topice te plangeai ca arunca cu mancarea dupa tine daca nu ii place....
    Auzi nu m-am referit la mine si daca nu iti convine ce spun nu mai citi ....Tu nu te uiti la tine inainte sa comentezi la altul? Sau tu esti vreo perfectiune intruchipata?

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Citat Postat de olofamily Vezi mesajul
    DA!

In ceea ce priveste faptul ca nu putem fi intodeauna mama si sotie..e ceva normal!!!

Insa sa nu uitam ca noi femeile prin natura noastra ..cam putem sa le facem pe toate..chiar daca nu vedem atunci...ganditi-va putin, aduceti-va aminte de...ziua de ieri..de sapt trecuta..: nu cumva avut grija de copil(tot ceea ce implica o grija,nu dau ex), ati facut mancare, curat, spalat vase, haine,poate mers la munca,cumapraturi...iar seara in pat ..poate poate ati fost si ..amanta(cum se spune:P)..Ei sa stiti ca eu mai am zile din aceastea...in care le fac pe toate!

In schimb un barbat...hmm...nu exista sa faca de toate!!Cel putin nu cunosc eu!
    Fara suparare, insa tu de la bun inceput ai o conceptie gresita despre casnicie.
    Intr-o casnicie nici femeia si nici barbatul nu trebuie sa le faca pe toate, ca de-aia exista notiunea de impartirea sarcinilor.
    Iar daca tu intr-adevar ai zile cand tu le faci pe toate, sincer imi pare rau de tine.

Si sa stii ca exista barbati care pot sa faca si cumparaturi si mancare si spalat vase/haine, si avut grija de copil, etc. si mers la munca. Insa nu pe toate, fiindca revin la ideea expusa mai sus.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari