Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052

Ce ne caracterizeaza ca natie?

Am plecat acum 10 de ani din Romania si am lasat in urma o tara pe care o iubesc mult, asa cum e ea, cu bune si cu rele. Asta nu inseamna ca nu as vrea ca unele lucruri sa se schimbe... Si tot gandindu-ma zilele astea la tara mea (deh, m-a ajuns dorul) si meditand, ma intrebam cum as caracteriza poporul roman intr-un singur cuvant... SI mor de ciuda ca acea caracteristica e negativa...
    Asadar, acel cuvant este CARCOTAS.
    Va imaginati ca am deschis subiectul asta la "discutii aprinse" pentru ca ma astept sa fiu contrazisa...
    So, de ce suntem carcotasi? De ce tot timpul ne intereseaza ce face capra vecinului, de ce trebuie tot timpul sa dam vina pe ceva, cineva, altcineva decat noi, atunci cand vina ne apartine, sau atunci cand putem schimba ceva?
    De ce un elev, cand ia o nota proasta, tre' sa ii spuna mamei "dar majoritatea colegilor au luat note mici" in loc sa spuna ca nu a fost suficient pregatit? Sau mai rau, de ce tre sa dea vina pe profesoara, ca deh, are ceva cu el?
    De ce tre sa ne lamentam pentru orice? Am tot citit zilele aste pe facebook o gramada de postari pline de suparare si indignare, ca "dom'le, nu vine statul sa-mi dea zapada din fata casei", si pun pariu ca toti astia care comenteaza asta, stau cu mainile in san si asteapta sa se intample o minune... Nici vorba sa puna mana pe lopata.
    Pai daca noi, ca indivizi, nu ne schimbam atitudinea, cum putem cere altora sa faca asta? Ca doar 1+1+1+... fac un total...
    Am dat asa, doua exemple, ca sa intelegeti la ce ma refer cand zic ca suntem "carcotasi"... Exemple sunt o gramada, si n-are rost sa le insir.

Si ca sa nu las loc interpretarilor, spun de pe acum ca poporul roman, in mod sigur are si calitati si stiu asta... da.
    Voi ce parere aveti, cum caracterizati natia romana? :)

Floricica Cu Vechime Astrid22's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.08.2013
    Postari in forum
    5.153
    Ana, si eu sunt plecata de 2 ani din tara si nu imi e usor si nu imi va fi niciodata... din pacate caracterizarea natiei noastre trebuie sa o cautam putin in literatura si istorie... marea balada a romanilor, Miorita = un cioban care desi stie ca cineva ii doreste moartea nu face nimic, isi accepta soarta... am fost sclavi la toti cotropitorii, in razboaie am schimbat partile dupa cum a batut vantul si ne ghidam dupa zicale gen "capul plecat sabia nu il taie"... concluziile le trage fiecare.

As indrazni insa sa merg si mai departe si sa caracterizez intreaga omenire cu un singur cuvant: INDIFERENTA.

O zi buna tuturor si sper ca nu am ofensat pe nimeni!

Floricica Novice mihhaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.11.2013
    Postari in forum
    503
    Anna din pacate ai dreptate .si eu sunt plecata de 3 ani si mereu ma gandesc sa ma intorc acasa dar sunt pe zi ce trece mai dezamagita de ce se intampla in tara.nu stiu dc mereu scoatem lucrurilr rele la suprafata, avem si lucuri frumoase , oameni deosebiti etc.e pacat pt ca avem o tara frumoasa si multe de oferit .

Floricica Nou Venita dyana.M's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2011
    Postari in forum
    155
    Cata dreptate aveti amandoua . Anul acesta am avut 2 proiecte :

1. Am incercat sa le explic oamenilor ca asociatia de proprieteri ne fura pe fata . Stiti ce mi s-a raspuns ? Daca nimeni nu spune nimic ce m-am gasit eu mai desteapta , dor nu vreau sa meture ei scara . Caci atat vem , doar femeie de servici care matura scara si o spala cand isi aminteste .

2. Infiintarea unui centru de recreere pentru copii cu dizabilitai la care inca astept raspuns . Unele persoane m-au intrebat ca eu chiar vreau sa imi pierd timpul cu asa ceva ? Daca am forta , timpul si vointa de a schimba ceva si de a face ceva folositor de ce nu ?

Un neam de carcotasi si indiferenti care se complac in viata care o duc si asteapta sa le pice de undeva . Ce exemplu sa dam copiilor nostri cand un om la 40 de ani , apt de munca zice : " Doar nu vrei sa dau la lopata la varsta asta " In urma lui are niste copii de crescut ? Cu ce . Cu un ajutor social de cateva sute de ron .

Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739
    Ce ne caracterizeaza ca natie?Indiferenta!Lasa ca merge si asa!Carcotitul si barfitul pe la colturi!Ca parti bune(zic eu)ospitalitatea,omenia si cam atat din punctul meu de vedere.Daca mai stiti ceva completati.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Inca o chestie care ma irita la culme la noi este modul de viata paradoxal: n-ai bani sa iti iei de mancare, dar vrei sa ai celular ultimul model. N-ai bani de benzina dar vrei masina ultimul tip, si o ai...
    Nu stii tu insuti, ca parinte, sa te comporti cu copiii tai, dar pretinzi de la ceilalti sa o faca... Si tot asa...

sadia
    Guest
    Citat Postat de zonica Vezi mesajul
    Ce ne caracterizeaza ca natie?Indiferenta!Lasa ca merge si asa!Carcotitul si barfitul pe la colturi!Ca parti bune(zic eu)ospitalitatea,omenia si cam atat din punctul meu de vedere.Daca mai stiti ceva completati.
    Cu asta sunt de acord.....tinand cont ca venim din comunism,suntem ca si oile care scapa din stana ,fiecare pe unde si cum se descurca,si repet sa nu uitati ca venim din comunism oarecum frustrati ca trebuia sa mancam painea cu portia si cine era mai tare ajungea in partid,si isi baga vecinul l "rece".
    Eu am mai multi de 10 ani de cand avem acest bussnies afara,dar mi-e atat de dor de tarisoara mea,incat nu ma intereseaza nimic,din ce spun "carcotasii",daca e sa imi fac eu partie........o fac cu cea mai mare placere,e tararisoara mea,casutza mea...
    E una din parerile mele...

sadia
    Guest
    Citat Postat de anna_creteanu Vezi mesajul
    Inca o chestie care ma irita la culme la noi este modul de viata paradoxal: n-ai bani sa iti iei de mancare, dar vrei sa ai celular ultimul model. N-ai bani de benzina dar vrei masina ultimul tip, si o ai...
    Nu stii tu insuti, ca parinte, sa te comporti cu copiii tai, dar pretinzi de la ceilalti sa o faca... Si tot asa...

Ooooooo.......daaaaaa,deci jos tre sa stea jeepanul si casa are doar o camera si poate si aia in chirie,
    Precum spuneam,parca nu suntem maturi,parca nu am ajuns sa gandim matur,parca suntem niste adolescenti fara experenta -(ce-i drept suntem o tara tanara-deocamdata ),ce sa mai suntem turma iesita din stala.....am vz occidentul,modernul muuuuuuult mai tarziu.

Floricica Veterana helleborerose's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2008
    Postari in forum
    10.698
    Eu cred ca se poate vedea si de pe acest site ce ne caracterizeaza ca natie. As face un studiu pe tema asta, dar nu prea am timp momentan :))

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    Eu caracteriza intr-un singur cuvant: INDOLENTA. Noi nu mai suntem ce am fost si nici nu sper ca vom mai fi vreodata o natie cu care sa te mandresti!

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    Citat Postat de dyana.M Vezi mesajul
    Cata dreptate aveti amandoua . Anul acesta am avut 2 proiecte :

1. Am incercat sa le explic oamenilor ca asociatia de proprieteri ne fura pe fata . Stiti ce mi s-a raspuns ? Daca nimeni nu spune nimic ce m-am gasit eu mai desteapta , dor nu vreau sa meture ei scara . Caci atat vem , doar femeie de servici care matura scara si o spala cand isi aminteste .

2. Infiintarea unui centru de recreere pentru copii cu dizabilitai la care inca astept raspuns . Unele persoane m-au intrebat ca eu chiar vreau sa imi pierd timpul cu asa ceva ? Daca am forta , timpul si vointa de a schimba ceva si de a face ceva folositor de ce nu ?

Un neam de carcotasi si indiferenti care se complac in viata care o duc si asteapta sa le pice de undeva . Ce exemplu sa dam copiilor nostri cand un om la 40 de ani , apt de munca zice : " Doar nu vrei sa dau la lopata la varsta asta " In urma lui are niste copii de crescut ? Cu ce . Cu un ajutor social de cateva sute de ron .
    In povestea cu asociatia m-am implicat si eu si pot spune ca am primit exact acelasi raspuns ca si tine; Sunt de-a dreptul scarbita de cata delasare este in jurul meu, dar mai mult vad ca oamenilor nu le mai pasa nici de ce-i al lor!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari