Vezi rezultatele sondajului: Ce masuri credeti ca ar trebui luate in cazul cainilor maidanezi?

Votanti
45. Nu poti vota in acest sondaj
  • Nu ar trebui luata nicio masura impotriva lor

0 0%
  • Strangerea lor in adaposturi speciale

20 44,44%
  • Eutanasierea

25 55,56%
  • Nu ma intereseaza

0 0%
Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 13
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
    Administrator Floricica Novice admin's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2010
    Postari in forum
    508

Ce masuri credeti ca ar trebui luate in cazul cainilor maidanezi?

Cainii maidanezi sunt o problema. O problema cu care societatea se confrunta de mai bine de 20 de ani si pe care nimeni nu reuseste sa o rezolve. Cazul micutului de 4 ani sfasiat de caini in zona Parcului Tei a fost discutat aprins si de mamicile comunitatii Copilul.ro si pentru ca este un subiect sensibil ne-am gandit sa va intrebam si pe voi care credeti ca sunt masurile care ar trebui luate pentru a rezolva situatia "comunitarilor".

Va rog sa va exprimati opiniile fara a-i jigni pe alti utilizatori indiferent daca va impartasesc parerea sau nu. Nu uitati ca suntem diferiti si avem conceptii, evident, diferite si ca fiecare dintre noi este liber sa-si exprime parerea.

sadia
    Guest
    Multumim pentru topic........
    Totusi aici chiar nu vrem cearta.

Floricica Nou Venita andadeea's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.11.2012
    Postari in forum
    60
    cred ca cel m-ai bine ar fi ca toti sa fie prinsi si dusi in locuri special amenajate

Floricica Debutanta ana_ct's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.07.2012
    Postari in forum
    834
    Stransi, deparazitati, vaccinati, sterilizati si pregatiti pentru adoptie. Daca dupa un termen anume nu sunt adoptati, eutanasiati.
    Adoptia sa presupuna fie luarea acasa, fara a fi voie sa fie lasati iar pe strada (deci cine il ia, il ia pentru toata viata si raspunde pentru el), fie sa se contribuie cu o suma de bani la un adapost si cainele adoptat sa fie ingrijit acolo.
    Cei nedoriti - eutanasiati.
    Dar sa nu mai existe caini fara stapani pe strada

Floricica Nou Venita andadeea's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.11.2012
    Postari in forum
    60
    masurile ar fi trebuit luate de mult, nu acum, de ce pentru fiecare lucru bine facut, cineva trebuie sa plateasca??

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    Ar trebui stransi in adaposturi speciale, dar deja stim ca nu vor fi niciodata bani suficienti pentru acest lucru. Atata vreme cat nu sunt sterilizati toti cainii din tara, cu exceptia acelora care sunt monitorizati, nu vor disparea cainii vagabonzi.Eu nu imi doresc eutanasierea unor animale nevinovate, dar daca nu se gasesc alte solutii care sa ne asigure un trai civilizat, atunci sunt pro.

Floricica Novice Foxman8472's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.02.2012
    Postari in forum
    315
    Mai sa fie, se pare ca lumea are memorie scurta.

Sa va aduc aminte ce s-a intamplat atunci cand s-a semnalat initial problema maidanezilor si se dorea eutanasierea lor: sub presiunile strainilor si a ONG-urilor, s-a hotarat ca acesti caini sa fie... fix citat de mai sus "Stransi, deparazitati, vaccinati, sterilizati si pregatiti pentru adoptie. Daca dupa un termen anume nu sunt adoptati, eutanasiati.". Stiti care e marea buba la toata ideea asta? E o utopie, un miraj, un never-gonna-happen, o abureala spusa astfel incat niste baieti sa stranga niste bani si noi tot cu problema nerezolvata sa ramanem. Au trecut 12 ani de cand acest initial approach a fost propus, acceptat si "pus in functiune".

De ce n-a mers? Pentru ca incarcerarea, deparazitarea, vaccinarea si sterilizarea a o suta de mii de caini e o treaba de dimensiuni industriale, daca e sa fie facuta pe bune. Multe milioane de euro ar zbura pentru acest proiect. Si unde-s multe milioane de euro, adica unde se simte miros de cascaval, apar si sobolanii. ONG-urile alea sunt formate din lenesi, oameni care n-au efectiv ce face, freaca buha si frecand buha se trezesc ca de fapt ar trebui sa se implice in ceva nobil, numai ca si treaba asta nobila implica munca, si cand vine vorba de munca, se dau in laturi; maidanezii ajung inapoi pe strada, pentru ca banii sunt papati pe alte prostioare, interese personale, salarii pt o munca nonexistenta etc.

Asa ca sa veniti din nou cu aceeasi solutie cu care s-a mai venit si nu a rezolvat nimic e atat naiv cat si prostesc. Sa faci acelasi lucru asteptand rezultat diferit e cam aiurea. Sa crezi ca acum o sa-i incarcereze pe bune, ca o sa aiba grija de ei, ca o sa fie adoptati... vise, nene, ce visati atata? Voi uitati ca traim in Romania si nu in vreo tara a bunului simt, cu oameni care au onoare si responsabilitate. Romania, unde si sa faci o strada implica o teapa de proportii monstruoase si unde si o agrafa ajunge sa coste 10000 euro cand e pusa pe chitanta cheltuielilor de stat. Nu adopta mai nimeni cainii aia, nu vrea nimeni un janghinos salbatic sa le capseze copiii in casa. Mai toti isi iau catei de rasa daca vor un caine.

Recunoasteti si voi o data: cainii astia sunt IN PLUS. Nu e nicio posibila utilizare in viitor pt ei. Poate am putea sa facem sapun si niste manusi, dar cam atata tot. Voi de fapt vreti sa fie dusi din zona vizuala si atata tot, dar eutanasierea lor vi se pare o crima mare si de-aia preferati sa dam bani pentru o incarcerare care n-o sa se intample niciodata ca la carte. Spuneti voi ce crima mare se intampla cand omori un animal, dar faceti-o la masa cand aveti puiul sau porcul in farfurie.
    Modificata de Foxman8472; 04.09.2013 la 11:02:37.

Floricica Debutanta ana_ct's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.07.2012
    Postari in forum
    834
    Eu am votat pentru eutanasiere. Insa mi se pare normal sa se ofere iubitorilor sansa sa adopte si sa tina in casa proprie, cainele iubit. Asa o sa se vada ca sunt f putini iubitori. Restul cainilor - eutanasiati.
    Problema e ca daca eutanasiem cainii ca persoane fizice suntem gata pentru dosar penal ...
    Si mai exista riscul, daca metoda folosita este otrava, sa se intample si alte tragedii.
    Eu ii vreau eutanasiati in conditii sigure. Nu sa ramana pe strazi hoiturile, cu zilele, nu mizerie, nu otrava, nu violenta. Deci adunati si injectati, apoi arsi (banuiesc)

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    Citat Postat de Foxman8472 Vezi mesajul
    Mai sa fie, se pare ca lumea are memorie scurta.

Sa va aduc aminte ce s-a intamplat atunci cand s-a semnalat initial problema maidanezilor si se dorea eutanasierea lor: sub presiunile strainilor si a ONG-urilor, s-a hotarat ca acesti caini sa fie... fix citat de mai sus "Stransi, deparazitati, vaccinati, sterilizati si pregatiti pentru adoptie. Daca dupa un termen anume nu sunt adoptati, eutanasiati.". Stiti care e marea buba la toata ideea asta? E o utopie, un miraj, un never-gonna-happen, o abureala spusa astfel incat niste baieti sa stranga niste bani si noi tot cu problema nerezolvata sa ramanem. Au trecut 12 ani de cand acest initial approach a fost propus, acceptat si "pus in functiune".

De ce n-a mers? Pentru ca incarcerarea, deparazitarea, vaccinarea si sterilizarea a o suta de mii de caini e o treaba de dimensiuni industriale, daca e sa fie facuta pe bune. Multe milioane de euro ar zbura pentru acest proiect. Si unde-s multe milioane de euro, adica unde se simte miros de cascaval, apar si sobolanii. ONG-urile alea sunt formate din lenesi, oameni care n-au efectiv ce face, freaca buha si frecand buha se trezesc ca de fapt ar trebui sa se implice in ceva nobil, numai ca si treaba asta nobila implica munca, si cand vine vorba de munca, se dau in laturi; maidanezii ajung inapoi pe strada, pentru ca banii sunt papati pe alte prostioare, interese personale, salarii pt o munca nonexistenta etc.

Asa ca sa veniti din nou cu aceeasi solutie cu care s-a mai venit si nu a rezolvat nimic e atat naiv cat si prostesc. Sa faci acelasi lucru asteptand rezultat diferit e cam aiurea. Sa crezi ca acum o sa-i incarcereze pe bune, ca o sa aiba grija de ei, ca o sa fie adoptati... vise, nene, ce visati atata? Voi uitati ca traim in Romania si nu in vreo tara a bunului simt, cu oameni care au onoare si responsabilitate. Romania, unde si sa faci o strada implica o teapa de proportii monstruoase si unde si o agrafa ajunge sa coste 10000 euro cand e pusa pe chitanta cheltuielilor de stat. Nu adopta mai nimeni cainii aia, nu vrea nimeni un janghinos salbatic sa le capseze copiii in casa. Mai toti isi iau catei de rasa daca vor un caine.

Recunoasteti si voi o data: cainii astia sunt IN PLUS. Nu e nicio posibila utilizare in viitor pt ei. Poate am putea sa facem sapun si niste manusi, dar cam atata tot. Voi de fapt vreti sa fie dusi din zona vizuala si atata tot, dar eutanasierea lor vi se pare o crima mare si de-aia preferati sa dam bani pentru o incarcerare care n-o sa se intample niciodata ca la carte. Spuneti voi ce crima mare se intampla cand omori un animal, dar faceti-o la masa cand aveti puiul sau porcul in farfurie.
    In acest moment situatia este clar scapata de sub control. Fara masuri radicale nu se rezolva ABSOLUT nimic.

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Masurile pe care le propuneti sunt juste si foarte "politically correct" intr-o tara civilizata...dar, cu o amara tristete trebuie sa ajung si eu la vorba aia urata ca "Romania este o tara frumoasa...pacat ca este locuita!"

Trebuie sa intelegem in primul rand ca indiferent de metode, cainii (si pisicile, de asemenea) nu vor disparea NICIODATA de pe strazi...pt. simplul motiv ca romanilor le lipseste educatia. Si responsabilitatea. Sau educarea responsabilitatii...

Se tin in scoli tot felul de cursuri si optionale inutile, dar nimeni - nici macar parintii - nu-i invata pe copii ce este responsabilitatea fata de un animal...ce trebuie sa faca si mai ales ce nu trebuie sa faca. Cainii sunt pe strazi din acelasi motiv pt. care se vor eutanasiati...pt. ca cel mai simplu este sa ne descotorosim...

Eu inca mai cred in bunatate...in umanitate...chiar daca se dovedeste a fi o valoare perimata. Si voi continua sa intorc si celalalt obraz, chiar daca altii il vor lovi...si ii voi ajuta, chiar daca isi vor pune bocancul pe grumazul meu...pt. simplul motiv ca au avut nevoie de ajutor. Nu imi doresc un viitor in care copii nostri sau oameni in general sa fie muscati de caini...dar in egala masura nici un viitor cu animale maltratate, abandonate...

Imi pare rau ca va inoportunez cu conceptiile si prejudecatile mele. Lumea in care vreau eu sa traiesc insa exclude orice urma de violenta. Nu pot sa cred si nu vreau sa cred ca violenta sub orice forma poate fi o solutie. Tocmai de accea mi se pare trist ca toti cei care au participat la topicul de ieri au imbratisat in primul rand ideea radicala a exterminarii...

Ce masuri ar trebui luate? Nu dati cu pietre....in mine...Problema se poate ameliora, numai bunavointa sa fie....

In timp ce asteptati ca acesti caini sa fie luati de pe strazi, in loc sa ii loviti si sa ii alungati, incercati din cand in cand sa le mai dati un colt de paine, o vorba buna, o mangaiere. Nu exista rase de caini violente, cainii imprumuta din caracteristicile stapanului si creste cf. educatiei primite de la acesta...Exista desigur predispozitii, ca si la copii, dar toate se educa...La violenta se raspunde cu violenta...

Acolo unde stati, mobilizati vecinii sa duceti pe rand cate un animal la sterilizat. Daca e batran si bolnav, il puteti duce pt. eutanasiere.

Le puteti ingradi un loc in spatele blocului...la noi in cartier asa s-a procedat, la unele blocuri chiar s-au facut casute...
    Veti spune ca toate acestea tot pe banii vostrii...sa stiti ca si eutanasierea tot pe aceeasi bani se face si este in jur de 300 ron...X 100.000 de caini cat se aproximeaza ca ar fi....

Nu in ultimul rand sa educam si sa ne educam sa nu mai abandonam animale pe strada....sau chestie pe care o fac unii posesori de caini, sa-si lasa masculii sa se "racoreasca" cu maidaneze....

Asta concomitent cu masurile propuse mai sus de ana_ct

sadia
    Guest
    Mai oameni buni ,de ce in strainatate se poate si la noi nu?Suntem printre putinele ,dar putinele tari care avem caini vagabonzi.....
    Da trebuie fc asa stransi in adaposturi,cu bani de la stat.........e si uite buba de unde icea Foxman,statul da banii,romani caruia ii place sa munceasca se face ca adopta cateva javre,incaseaa bani de la stat,si dupa aia ii abandoneaza...ajung iar pe straii.
    Si aici iar e statul de vina.......si noi oamenii,care nu le pasa de nimic decat de covrigul de dimineata sa il arunce.Cetateanul nostru nu se intreaba cand iese din casa,si vede javra in fata casei:unde doarmele cainele asta ,are stapan,cine il hraneste,este agresiv,mai tariu cand ies cu copilul ,va fii tot aici,si voi iesi cu copilul,cum fac?
    Suni la protectia,la primarie,insisti,intrebi de 1000 de ori,ce-i cu potaia acolo?

Nu ,nu cetateanul nostru,stiti ce face,ii arunca covrigul in statia de autobu....mai rau in fata casei...si pleaca mai departe,asa ca ,,,cainele animal fiind,isi ingradeste el zona,isi apara ona ,ucide,musca,dar ceteanul isi vede in continuarea de treburile lui,dimpotriva ii mai si alinta pe cap...."saraci sunt flamanzii"

Stransi in adaposturi,daca vin sa-i ia cineva bine,dar cu cip la ureche sau cum s-o chema,daca nu in 15 zile ..omorati!
    Asta e legea europeana....ai dimineata am sunat aici la ecarisaj si asta mi-au zis

+ Raspunde
Pagina 1 din 13
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari