Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 38
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Cu Vechime alexandru31's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2009
    Postari in forum
    5.678

Ce inseamna RASISMUL in opinia personala si cum il combatem!

Atat s-au facut discutii pe forum despre rasism..incat am decis sa deschid aici un topic..e locul ce mai potrivit!
    Vom discuta despre rasism ,discriminare de orice fel...culoare,sex,religie ,etnie,si etc..va astept sa dezbatem acest subiect larg mediatizat pe aici!
    Modificata de alexandru31; 05.01.2011 la 17:38:19.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Si eu sunt de parere ca e cel mai bine sa se discute aici despre rasism...
    Parerea mea personala este ca fiecare dintre noi are o doza de rasism... unii ne manifestam mai vehement, altii preferam sa nu o facem.
    Eu personal, in relatiile mele cu cei din jur, incerc sa nu tin cont de rasa, orientare sexuala/religie s.a.m.d... dar nu pot sa zic ca persoanele diferite de mine trec neobservate...

Membru inregistrat la
    08.02.2009
    Postari in forum
    5.678
    In cadrul altui topic..de perle am scris o perluta ce a spus-o baietelul meu..nevinovata.. despre un copil de culoare...
    merge din sept la gradinita...si zilnic imi spunea cand venea acasa..pilul uiit a venit azi la gradi,a doua zi azi n-a venit...eu habar nu aveam despre ce era vorba..la cine se referea..abia dupa cateva saptamani bune am inteles,cand mi-a aratat pe tatal copilului,si mi -a spus ..Asta e tata la pilu uiit!
    Am ramas masca!!! De ce el in nevinovatia sa.... l-a numai ''UIIT'' adica urat...
    I-am explicat mai apoi,ca nu e urat,e asa mai negru la culoare ca a stat mult la plaja,la strand..[e innebunit dupa strand]..am zis ca asa va intelege...cu toate astea,el nu prea are tangente cu acel copil,cred ca e singurul pe care l-a vazut pana acum ....Si nu vrea sa se joace cu el...
    Acum zic eu oare copilul meu e rasist?
    Cum sa-l pedepsesc ca a spus asta despre acel copil
    Si cred ca se datoreaza si colectivitaii in care merge..toti sunt blonzi cu ochii albastri,si mai mari decat el...

Floricica Debutanta mamica1's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2010
    Postari in forum
    835
    multi discriminam si pentru ca parintii ne-au invatat s-o facem. eu recunosc ca mama nu-mi dadea voie sa ma joc cu copiii unor tigani de la noi din bloc si eu o faceam cand era mama la servici. ma simteam bine cu ei nu ma bateau ca alti vecini mai curati ca sa spun asa.
    m-am procopsit cu o pereche de paduchi, o bataita si un tuns la chelie dar tot ma jucam cu ei si stiti de ce? pentru ca nu erau rautaciosi ca ceilalti.
    nu i-am interzis nici fetitei sa se joace in parc cu copiii de tigani, am exclus din limbajul nostru"nu ai voie ca e tigan", desi multi asa fac.
    fiecare cum vrea, dar vreau sa cred ca evoluam si nu mai suntem ca PARINTII MEI ACUM20 ANI. vb exclusiv pentru mine, nu-mi place sa discriminez si incerc sa-mi invat copiii sa nu o faca nici ei.

Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Alexandru31....am inteles ca te cheama Andreea...incantata...la fel.....
    Nu vreau sa mi-o iei in nume de rau.....dar deja mi se pare un pic prea mult ceea ce ai facut la topicul cu perlele si la cafenea....Nu vreau sa imi sari in cap, toata viata am incercat sa aplanez conflictele...urasc cearta si modelul de atotsiutor...dar sincer, tie ti se pare normal ca fiecarei persoane sa ii raspunzi intr-un stil asa de deplasat si ironic? Ai raspuns fiecarei postari care nu ti-a convenit...intr-o maniera care lasa de dorit....Trebuia sa nu mai dai apa la moara.....fetele nu au deschis acel topic pentru a se certa...dar ai reusit performanta sa le jignesti pe marea majoritate dintre ele....si sa deviezi de la subiect.Acum o sa zici ca nu numai tu ai fost de vina...asa e....dar din 15 postari 1o sunt ale tale...departe de mine gandul sa te judec, dar daca vei continua asa.....cu siguranta nici cele care vor sa iti acorde o a doua sansa nu vor putea trece peste cele scrise de tine....

Eu nu sunt suparata pe tine, chiar iti multumesc...pentru rosu....nu aveam nici unul la colectie....

Floricica Debutanta mamica1's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2010
    Postari in forum
    835
    sa stii ca multe rautati se invata si de la alti copii. mie Maria imi spune ca unii copii ii fac prosti pe altii, sau urati, sau injura, asa ca multe le invata din afara, nu neaparat de la noi.
    Citat Postat de alexandru31 Vezi mesajul
    In cadrul altui topic..de perle am scris o perluta ce a spus-o baietelul meu..nevinovata.. despre un copil de culoare...
    merge din sept la gradinita...si zilnic imi spunea cand venea acasa..pilul uiit a venit azi la gradi,a doua zi azi n-a venit...eu habar nu aveam despre ce era vorba..la cine se referea..abia dupa cateva saptamani bune am inteles,cand mi-a aratat pe tatal copilului,si mi -a spus ..Asta e tata la pilu uiit!
    Am ramas masca!!! De ce el in nevinovatia sa.... l-a numai ''UIIT'' adica urat...
    I-am explicat mai apoi,ca nu e urat,e asa mai negru la culoare ca a stat mult la plaja,la strand..[e innebunit dupa strand]..am zis ca asa va intelege...cu toate astea,el nu prea are tangente cu acel copil,cred ca e singurul pe care l-a vazut pana acum ....Si nu vrea sa se joace cu el...
    Acum zic eu oare copilul meu e rasist?
    Cum sa-l pedepsesc ca a spus asta despre acel copil
    Si cred ca se datoreaza si colectivitaii in care merge..toti sunt blonzi cu ochii albastri,si mai mari decat el...

Membru inregistrat la
    08.02.2009
    Postari in forum
    5.678
    Citat Postat de diana_andreea Vezi mesajul
    Alexandru31....am inteles ca te cheama Andreea...incantata...la fel.....
    Nu vreau sa mi-o iei in nume de rau.....dar deja mi se pare un pic prea mult ceea ce ai facut la topicul cu perlele si la cafenea....Nu vreau sa imi sari in cap, toata viata am incercat sa aplanez conflictele...urasc cearta si modelul de atotsiutor...dar sincer, tie ti se pare normal ca fiecarei persoane sa ii raspunzi intr-un stil asa de deplasat si ironic? Ai raspuns fiecarei postari care nu ti-a convenit...intr-o maniera care lasa de dorit....Trebuia sa nu mai dai apa la moara.....fetele nu au deschis acel topic pentru a se certa...dar ai reusit performanta sa le jignesti pe marea majoritate dintre ele....si sa deviezi de la subiect.Acum o sa zici ca nu numai tu ai fost de vina...asa e....dar din 15 postari 1o sunt ale tale...departe de mine gandul sa te judec, dar daca vei continua asa.....cu siguranta nici cele care vor sa iti acorde o a doua sansa nu vor putea trece peste cele scrise de tine....

Eu nu sunt suparata pe tine, chiar iti multumesc...pentru rosu....nu aveam nici unul la colectie....
    meci pentru postare..poate ai dreptate ,poate nu!

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Andreea, eu nu cred ca trebuie pedepsit, sincer! Un copil trebuie pedepsit pentru o fapta rea pe care o face cu buna stiinta... Trebuie sa ii explici ca acel copil e ca si el, ca nu are niciun motiv ca sa nu se joace cu el, etc etc. In momentul in care tu crezi ca el intelege ceea ce ii explici tu (cred ca va mai trece ceva timp) dar el va refuza sa se joace cu copilul respectiv sau il va jigni (nu cred ca va fi cazul), abia atunci poti sa te gandesti la o pedeapsa. Pana atunci, are de invatat Alex...

Membru inregistrat la
    08.02.2009
    Postari in forum
    5.678
    Da asa e!!
    Cred ca la urmatoarea lui aniversare il voi chema si pe acel copil...sper sa vina!

Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Si sa revin la subiectul topicului......sunt pe jumatate maghiara...numele de fata este maghiar...in clasa a VIII-a am luat locul I la Olimpiada de limba romana , faza judeteana, cu nota 10 ....dar s-a facut o sedinta la Inspectoratul Scolar si s-a hotarat ca nu ma pot lasa sa reprezint judetul.....o maghiara sa reprezinte judetul Satu Mare la faza nationala a concursului...de neimaginat, nu? Si totusi m-au lasat acasa.....nu s-a pus problema ca mama e romanca, ca stiu materia la vremea aceea cel mai bine dintre elevii de varsta mea.....nu, numele meu scartaia in urechiile romanilor.
    Poate ma credeti sau nu....acest lucru il simt si in ziua de azi....bucuria ca am luat 10 si tristetea cand mi s-a comunicat ca nu pot sa plec la faza nationala din acel motiv....
    De aceea, cred ca copilul trebuie educat de mic.....de ffff mic.....fara pardon.....

Membru inregistrat la
    08.02.2009
    Postari in forum
    5.678
    Diana_andreea..si eu am fost intampinata la fel cu acel ton ironic....trebuia sa tac si sa inghit!
    Poate asta fost greseala mea..ca m-am aprins prea repede....
    Modificata de alexandru31; 05.01.2011 la 14:47:16.

+ Raspunde
Pagina 1 din 38
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari