Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mery_mery's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2009
    Postari in forum
    3
    Astept raspunsuri de la voi. In cazul meu sunt dependenta financiar de el iar copii il adora si nu cred ca ar putea sa stea fara el mai mult de 3 zile. Deci pot spune ca pentru copiii mei accept sa fiu calcata in picioare pana se vor mari si vor intelege cu ce se mananca o casnicie din asta! ! !

Floricica Novice kisschriss's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.07.2007
    Postari in forum
    308
    ce inseamna 'calcata in picioare'?

Floricica Nou Venita mada2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.08.2009
    Postari in forum
    31
    Imi pare rau sa aud ca mai exista astfel de cazuri. Nu inteleg de ce esti dependenta finanaciar de sot, in ziua de azi femeile nu trebuie sa stea la mana barbatului. Cred ca pe asta mizeaza si ei. Eu am fost independenta de sotul meu si degeaba, tot am ajuns la divort. Ce-i drept m-a ajutat si faptul ca aveam servici, chiar daca lui nu ii convenea, probabil pentru a ma face dependenta de el. Unii barbati au impresia ca, dat fiind ca nu ai un servici si el e singurul care aduce bani in casa, trebuie sa stai drepti in fata lor si sa faci numai ce vor ei. Asta e o mentalitate de tot depasita, dar mai exista cazuri. Crede-ma ca nu stiu ce sfat as putea sa iti dau. . . Cauta de servici, in primul rand pt a te simti tu bine. . . Si independenta. . Habar nu ai cat conteaza. . Asta ii pune in dilema pe barbati si ii face sa se gandeasca mai mult la ce fel de femeie au langa ei. Chiar daca el e cu banii in casa, asta nu te face o servitoare. . Asa ca incearca sa stai de vb cu el sa vezi care sunt problemele. . In cazul meu am preferat sa divortez decat sa traiesc si eu si cel mic intr-o stare de nervozitate constanta si scandal. . Acum suntem linistiti si imi doresc doar sa ii fie bine piticului si sa nu ramana cu prea multe sechele. Sper ca va intelege ca a fost mai bine asa decat traumatizat in fiecare zi. Asa ca. . Incearca sa vezi care e cauza si gandeste-te si la tine. Mult succes!

iubytzik22
    Guest
    Mery imi pare rau ca treci printr-o astfel de situatie insa incearca sa nu mai depinzi de el.Femeia nu s-a nascut doar sa faca copii, sa il dadaceasca pe el, sa faca mancare...etc.Rolul nostru e sa ne realizam in viata avem propriile doleante, aspiratii care binenteles ne ajuta sa ne vedem egale cu barbatul.Nici eu nu sunt de accord cu femeia la cratita si atat si sa stii ca si eu am avut probleme cu sotu fiindca mai degraba ar prefera sa stau la cratita cat mai mult timp si sa nu imi gasesc un job.Nu doar de necesitate imi doresc sa imi gasesc un job chiar daca am mare nevoie, ci si pentru ca imi doresc sa ma realizez pe plan profesional.Incearca sa discuti cu el vezi daca totusi se mai poate face ceva pana nu e prea tarziu sa nu se ajunga Doamne fereste la mai mult gen bataie sau altceva.Incearca sa nu mai depinzi de el cu absolut nimic.Baiatu se descurca la scoala, fetita e la gradi, parerea mea e sa incerci sa redevii stapana pe viata ta si pe satisfacerea propriilor nevoi personale.Eu zic ca inca nu e prea tarziu.

Floricica Debutanta dama de pica's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    Nu ai decat o singura viata. Parerea mea: este pacat sa o irosesti alaturi de un om care te calca in picioare, chiar daca o face doar la nivel psihic (daca o face si fizic. . . Cu atat mai rau). ". . . Pana se vor mari" inseamna la nesfarsit si sa nu iti inchipui ca cei mici cand vor fi mari iti vor ridica statuie pt ca nu i-ai despartit de tata. Daca atmosfera e nasoala in familie chiar iti vor reprosa lipsa de curaj. Cu cat vei inainta in varsta, cu atat iti va fi mai greu sa o iei de la capat.

Floricica Cu Vechime onita's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.01.2007
    Postari in forum
    5.926
    Imi pare rau sa aud asa povesti...dar nu ai sa fii nici prima, nici ultima femeie care v-a divorta si isi va creste copiii singura. Un copil are nevoie in primul rand de iubire si liniste, fara certuri si urlete, fara sa isi vada mama plangand sau mai rau, batuta. Banii pot cumpara dulciuri, jucarii si altele, dar nu pot cumpara linistea intr-un camin in care mama e calcata in picioare. Dupa ani asta isi aduce aminte un copil, nu ce cadouri a primit.
    Iar daca divortezi, sotul tre sa iti plateasca pensie alimentara, tu tre sa te mobilizezi sa iti cauti unloc de munca(nu ne-ai spus daca ai vreo specializare)...si incet incet te vei ridica.
    Succes!

Floricica Cu Vechime fd_laura's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.05.2008
    Postari in forum
    7.417
    draga mea...eu nu sunt in postura ta ca sa iti dau vreun sfat, dar pot sa iti spun ce as face eu daca mi s-ar intampla...

eu imi iubesc sotul enorm ..dar daca situatia s-ar schimba n-az ezita o clipa sa-l parasesc...

in plus...o casnicie in care unul sufera nu-si are rostul.E drept ca sunt copii la mijloc..dar ce e cel mai bine pt ei? copiii invata de la noi...ceea ce vad vor face la randul lor..in 90% din cazuri...gandeste-te ca le oferi o educatie si o lectie de viata indiferent ce decizie iei.

parerea mea e ca e mai oki ca ei sa cresca cu parintii separati si sa fie la fel de iubiti de ambii decat sa creasca intr-un mediu sa spunem...ostil...

chiar daca la inceput e mai greu...eu cred ca e spre binele lor sa creasca intr-un mediu linistit...ori din ce spui tu nu e un mediu tocmai bun

ai spus ca depinzi financiar de el...daca poti explica in ce sens...poate ar fi mai usor sa iti facem unele propuneri...nu stiu nici cat de mici sunt copiii..la fel ar ajuta sa stim si asta..

totusi..in situatia de fata eu as face asa:..nu i-as spune lui nimic si as cauta un sprijin la un centru de ajutor pt tinerele mame..sau mame abuzate...nu stiu exact situatia ta.Nu ma intelege gresit...nu sa le ceri ajutorul neaparat...ci poate te sfatuiesc cu ceva...sau te pot ajuta sa iti gasesti un job si astfel sa nu mai depinzi de el atat de mult...

stiu ca la astfel de centre te pot ajuta in diverse moduri...asa ca macar pt informatia ta eu zic ca merita sa porti o discutie ...

mai departe vezi ce se poate face...

eu sper din tot sufletul sa rezolvi si sa nu trebuiasca sa suferi nici tu nici copiii...si gandeste-te ca oricat l-ar iubi ....sigr te vor intelege mai tarziu..si atunci de ce sa suferi tu mai mult acum...?de dragul lor? de dragul lor cred ca e mai bine sa fiti despartiti...parerea mea...eu asa as face..

te poop

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    E usor sa indemni pe cineva la divort, dar un divort e o trauma imensa, si pentru copii si pentru femeie. Din cate am inteles, el e un tata bun. De ce sa le rapesti asta copiilor? MAi bine ai incerca sa iti repari casnicia. Cel mai bun mod pentru a face asta este sa-ti recapeti tu stima de sine, sa te vezi valoroasa, pentru ca asa cum te percepi tu te va percepe si el.Pune un pic de distanta intre tine si sot, nu accpeta sa te jigneasca sau sa ridice tonul la tine, respecta-te tu mai intai, ca sa te respecte el. Nu cicali, nu te plange, fii atragatoare, misterioasa, calma, blanda si cred ca ajuta si a fi o bucatareasa buna (in recastigarea sotului, dragostea trece prin stomac). Fa-l sa se reindragosteasca de tine. Fa in asa fel incat abia sa astepte sa vina acasa de la servici, ca sa fie mai mult ytimp cu tine. Esti femeie, l-ai cucerit o data, mai poti inca o data. Cu privire la bani, ai fost in invatamant, ai o calificare, stii sa lucrezi pe computer...poti sa lucrezi si de acasa. Pentru o femeie puternica si cu initiative sunt o multime de cai de a face niste bani, fie si prin firme mlm, fie si prin alte proiecte facute de tine chiar si de acasa, daca nu iti permite situatia familiei sa mergi la servici.Cel putin eu asta as face in locul tau.

iubytzik22
    Guest
    Raluca nu e chiar asa o data ce un barbat te calca in picioare si practic devii marioneta lui nu mai exista cale de intoarcere decat sa ramai acolo unde esti. Din ceea ce spune mery am inteles ca ea depinde financiar de el si chiar ii reproseaza ca nu produce nimic. Dupa parerea mea atunci cand deja ti se reproseaza continuu si orice ai face pt ca vad ca totusi e o mama ff buna a renuntat la tot pentru ei sa le fie bine sa ii educe sa le insufle valori morale ce vor invata ei din comportamentul tatalui? Ca e normal sa calci peste toti sa nu iti pese de sentimentele lor, nu zic de divort neaparat poate o terapie de cuplu ar merge sa discute care sunt [problemele care i-a adus in situatia asta. Plus ca oricata mancare , oricat ai dadaci un barbat daca vrea mereu iti gaseste nod in papura asa cum e si cu mery. Uneori nu e de ajuns sa faci atatea sacrificii ci e important sa iti constientizezi propriul potential alaturi de barbat.

mother
    Guest
    eu te sfatuiesc sa incepi prin a face ceva sa fii independenta financiar.... daca vei avea banii tai o sa iti schimbi atitudinea fata de el si poate ca se relatia se va schimba, cand va observa ca nu mai esti sub papucul lui...

e greu sa parasesti un tata bun pt copii si un sprijin financiar....

Floricica Senior anissia's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2007
    Postari in forum
    3.659
    Draga mea,ca sa iti pot da un sfat ar fi bine sa stiu cum era sotul tau la inceputul relatiei/casniciei si in ce consta calcatul in picioare! E f important!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari