Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Ce considerati ca trebuie schimbat in societatea romaneasca?

Este o intrebare foarte simpla cu raspunsuri foarte multe, variate si complicate. Este un subiect foarte vast, care se dezbate de foarte multa vreme. Poate ca nu reusim noi sa schimbam mare lucru insa mai cred ca discutand si punand punctul pe i cred ca ne ajuta sa ne descarcam.

In primul si primul rand cred ca trebuie sa schimbam sistemul sanitar, apoi cel educational si poate totusi pe primul plan ar fi corputia, ca de acolo pleaca totul, daca s-ar fura mai putin (n-am pretentia sa nu se fure deloc ca deja e utopie) poate lucrurile ar merge mai bine in tara asta. Stau de multe ori si ma gandesc, vazand diverse stiri care mai de care, ca pare ca tara asta n-are scapare.

Voi ce considerati ca trebuie schimbat in societatea romaneasca?

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    De la revolutie se tot schimba cate ceva.Tocmai asta e problema, cred eu, se tot schimba dar nu se ajunge la nimic bun pentru noi.De 20 de ani tot schimbam dar n-am ajuns nicaieri....Din ce in ce mai saraci, mai necajiti, mai plini de datorii.... dar noi tot schimbam.

Floricica Avansata nikolettap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Eu consider ca ar trebui sa schimb ... tara; nu cred ca vreodata pe aici o sa se schimbe ceva in bine, si nu sunt genul pesimist. Daca in 20 de ani nu s-a schimbat nimic .... cand credeti ca o sa inceapa macar sa se schimbe ceva?

stefaniajohansson
    Guest
    mentalitatea.. :P
    trecand de coruptie si celelalte insirate de voi, pe mine ma deranjeaza stilul "las´ ca merge si asa"..si uite asa se aduna petec peste petec si la un moment dat nu mai tine sacul si..bufffff

stefaniajohansson
    Guest
    Citat Postat de popanicoleta Vezi mesajul
    Eu consider ca ar trebui sa schimb ... tara; nu cred ca vreodata pe aici o sa se schimbe ceva in bine, si nu sunt genul pesimist. Daca in 20 de ani nu s-a schimbat nimic .... cand credeti ca o sa inceapa macar sa se schimbe ceva?
    am ras cu voce tare:P ....................

Floricica Avansata nikolettap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Citat Postat de stefaniajohansson Vezi mesajul
    trecand de coruptie si celelalte insirate de voi, pe mine ma deranjeaza stilul "las´ ca merge si asa"..si uite asa se aduna petec peste petec si la un moment dat nu mai tine sacul si..bufffff
    Tocmai, ca mentalitatea asta nu cred ca se va schimba vreodata, de fapt sunt aproape sigura, se transmite genetic cred

nicole13
    Guest
    Citat Postat de stefaniajohansson Vezi mesajul
    exact la asta m-am gandit si eu,desi mi-e greu sa cred ca se va intampla prea curand!:((

Floricica Cu Vechime flora73's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    am si facut-o

Eu cred ca sistemul sanitar ar trebui schimbat....educational, nu cred pt ca scoala romaneasca mi se pare destul de buna....cel putin cls I-IV si V-VIII........nu mai stiu la liceu cum e.....pe timpul meu era vraiste la Industrial.
    Iar facultatea destul de bine mergea.....poate ra trebui introduse iar locuri cu numar redus la facultati....ar stimula mai mult....cand am intrat eu era cu "fara numar, fara numar..."

Ar mai trebui scoasa spaga, bacsisul si cadourile din uz.....dar s-a mai discutat despre asta si-i ca un caine care se invarte in jurul cozii...."daca nu cer ei, dam noi ca sa fie draguti cu noi, etc....."

cristina elena
    Guest
    Zicea cineva la tv (parca Mircea Badea-nu mai retin exact) ca pentru a iesi din criza ne-ar trebui alti conducatori.
    Adica sa vina din tarile invecinate cineva sa ne conduca, altfel ne adancim in criza tot mai mult.
    Vorba ta Gaby, altfel 'tara asta n-are scapare'

Moderator Floricica Veterana maryann32's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2008
    Postari in forum
    20.696
    Perfect de acord! Din pacate....la naiba!!
    Oricum, daca a fi sa enumar, lista e atat de lunga incat nu am timp fizic sa o redactez.....

Floricica Cu Vechime flora73's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    Aaaaaaaa si as mai schimba ceva in tara....manelele le-as baga la ilegal

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari