Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097

Cardul de credit....ce parere aveti despre el?

fetelor aveti asa ceva....sunteti multumite?

Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    eu am avut unul..pe moment mi-am facut treaba ca sa zic..dar acum am de dat pe luna 30 ron...
    bani care nu m-au lamurit daca sunt pentru intretinere..sau imi scade in credit..

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Afro, nu stiu cum e in Romania, dar in Grecia o suma de 7-8 euro lunar e enorma ca sa fie pt intretinere... Eu am vreo 2-3 carduri de credit pe care le folosesc frecvent (in special cumpar bilete de avion/vapor de pe internet) si pana acum nu mi s-a intamplat sa platesc nimic pt intretinere. Am platit ceea ce am cumparat, plus dobanda aferenta...
    Eu una sunt foarte multumita, nu ma simt deloc... "trasa in piept"... ba pot sa spun ca de multe ori ies mai ieftin cumparand cu cardul de credit.

Floricica Cu Vechime lolita si kevin's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2010
    Postari in forum
    5.492
    eu folosesc cardul in 90% din cumparaturi.
    sunt foarte multumita de "inventia asta" ,daca as avea o suma mai mare de bani mi-ar fi firica sa umblu pe strada.
    eu mai mult de 20 de euro nu am niciodata in portofel si asta cand merg sa cumpar fructe si legume in rest am doar ceva maruntis pentru o cafea sau o revista.
    in casa niciodata nu avem bani cu toate ca ar trebui pentru orice urgenta.
    eu paltesc anual intretinerea cardului 55 de euro, cam mult dar asta este.

lorito
    Guest
    cred ca afrodita se refera la cardul ala cu descoperit de cont sau cum ii zice
    iei cat iei apoi pui inapoi,intreit
    dea aceea plateste cate 30 de ron
    suma asta reprezinta de fapt ce trebuiei sa pui lunar pe card ca sa nu platesti alte penalitati
    dar in afara de suma asta trebuie sa depui alti bani,sa acoperi ce ai luat ....
    vorbesc din proprie experienta din pacate
    la fel ca tine,mi-a prins bine cand i-am luat,i-am pus inapoi,dar m-am invatat minte
    never ever again!:))))
    daca vorbeai despre alt tip de card,sorry ca nu am fost pe topic

Floricica Cu Vechime simonasal's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.08.2008
    Postari in forum
    9.204
    Cardul de credit.... gaura neagra! In Ro sunt dobanzi imense, comisioane peste comisioane.... Daca nu aveti, nu va faceti!

leut
    Guest
    eu mereu am fost contra, nu am priceput niciodata ce-i cu toate sumele alea imense de returnat. mi-a explicat cineva de la banca dar nu m-a convins de avantaje. nu am si nici nu intentionez.
    mergi la banca si lamureste-te ce reprezinta suma, fa un efort si achita si renunta la cardul de credit...
    faci de debit sau cum ii zice, ca nu prea ma pricep, adica cheltui doar ce ai in cont....si dormi noaptea linistita.
    succes!

Floricica Cu Vechime flora73's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    Offfffffffffff scumpa Afro......bancile sunt hoti cu acte in regula, nu stiai?

stefaniajohansson
    Guest
    Citat Postat de lolita si kevin Vezi mesajul
    eu folosesc cardul in 90% din cumparaturi.
    sunt foarte multumita de "inventia asta" ,daca as avea o suma mai mare de bani mi-ar fi firica sa umblu pe strada.
    eu mai mult de 20 de euro nu am niciodata in portofel si asta cand merg sa cumpar fructe si legume in rest am doar ceva maruntis pentru o cafea sau o revista.
    in casa niciodata nu avem bani cu toate ca ar trebui pentru orice urgenta.
    eu paltesc anual intretinerea cardului 55 de euro, cam mult dar asta este.
    Lolita, de acord, insa cardul la care te referi tu este cel de debit:P card de credit e cel cu care poti face descoperiri mari (gen imprumut) si pe urma platesti inapoi ca mult mai mult.
    mama foloseste sistemul asta si nu vrea sub nici o forma sa inteleaga ca arunca banii pe fereastra..:(( noi nu folosim decat carti de debit cu mica descoperire (gen 10 euro daca mi-ar lipsi la cumparaturi). insa n-am facut niciodata descoperire..n-as putea dormi sa am datorii pe card..brrr..e cel mai periculos..de fapt nici nu mai tin minte cand am avut mai putin de 500 euro pe card..nu facem imprumuturi din principiu..singurul imprumut pe care il vom face vreodata (daca nu facem rost de bani pe alta cale, gen bursa, mosterniri si alte chestii fantastice) este cand ne vom lua o casa mai mare.

Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    da draga stiuuu
    dar de Paste nu aveam nici un leu..toti ii dadusem pe terapia fetei
    nu am luat mult..oriucm dupa venit..aveam dreptul la 800 ron..
    mda..sper sa ii dau inapoi..sa scap de el...ca ma zapacesc aia cu tel.daca nu pun 30 ron lunar./.ma suna zilnic..hmmmmmmm

Floricica Cu Vechime flora73's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    Citat Postat de afrodita-elena Vezi mesajul
    da draga stiuuu
    dar de Paste nu aveam nici un leu..toti ii dadusem pe terapia fetei
    nu am luat mult..oriucm dupa venit..aveam dreptul la 800 ron..
    mda..sper sa ii dau inapoi..sa scap de el...ca ma zapacesc aia cu tel.daca nu pun 30 ron lunar./.ma suna zilnic..hmmmmmmm
    Off, imi pare tare rau...stiu cum e....dupa decesul sotului am ramas cu multe datorii (datorii facute oricum de cand era in viata si din cauza faptului ca muncea pe sarite...gasea cand si cand de munca si nu aveam cu ce trai) si ma hartuieste lumea de nu mai pot.
    Am avut si eu un asemenea card....de fapt 3 am avut......telefoane cu nemiluita, scrisori de somatie aproape zilnic si nici macar nu era o suma exagerata (ma refer la salariile din Italia).
    Doua carduri am reusit sa le achit si sa le elimin (de fapt s-au inchis automat in momentul in care nu mai plateam rata lunara).....acum mai am unul de achitat.....dar ala e pe numele sotului si mai ca as vrea sa ma fac ca ploua , dar intram in categoria mostenitorilor si ne hartuieste banca si pe noi.
    Mostenitori de datorii

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari