Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Nelamurit Biserica romaneasca in zilele noastre!

Majoritatea dintre noi am avut cel putin de 2-3 ori contact cu biserica, cand am fost botezati (desi fiind atat de mici nu stiu cat e de relevant ), cand ne-am casatorit si cand ne-am botezat copiii si poate si la alt gen de eveniment neplacut.

Din pacate mie personal, biserica romaneasca imi lasa un gust destul de amar, mi se pare ca a devenit extrem de comerciala si ca inclusiv acolo, totul se taxeaza ceea ce mi se pare extrem de trist.

Care este parerea vostra despre biserica romaneasca si tot ce inseamana ea in zilele noastre?

Floricica Debutanta dama de pica's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    Si eu am acelasi gust amar... Este pacat ca a ajuns sa ma surprinda atunci cand intalnesc un preot cu har, pe care sa il simt aproape de sufletul meu. Majoritatea imi par prestatori de servicii. Este adevarat ca ar trebui sa fac abstractie de "ce face popa", dar eu nu am atins inca acel nivel de detasare...

nicole13
    Guest
    Citat Postat de gabitzza Vezi mesajul
    Majoritatea dintre noi am avut cel putin de 2-3 ori contact cu biserica, cand am fost botezati (desi fiind atat de mici nu stiu cat e de relevant ), cand ne-am casatorit si cand ne-am botezat copiii si poate si la alt gen de eveniment neplacut.

Din pacate mie personal, biserica romaneasca imi lasa un gust destul de amar, mi se pare ca a devenit extrem de comerciala si ca inclusiv acolo, totul se taxeaza ceea ce mi se pare extrem de trist.

Care este parerea vostra despre biserica romaneasca si tot ce inseamana ea in zilele noastre?
    de-acord cu voi!##########@@@@@@@@@@

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Citat Postat de dama de pica Vezi mesajul
    Este adevarat ca ar trebui sa fac abstractie de "ce face popa", dar eu nu am atins inca acel nivel de detasare...
    Exact asa sunt si eu si asta cam in tot ceea ce fac

Floricica Veterana shtrengaritza's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2008
    Postari in forum
    11.364
    pe mine ma lasa muta cand aud sumele astronomice pe care le cer pt a cununa sau boteza sau pt inmormantari...sa nu mai zic ca le cer in functie de masina mirilor si a nasilor sau de cat de gros pare buzunarul...nu mai zic cand stie de cineva ca are bani...

Floricica Cu Vechime flora73's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    Citat Postat de shtrengaritza Vezi mesajul
    pe mine ma lasa muta cand aud sumele astronomice pe care le cer pt a cununa sau boteza sau pt inmormantari...sa nu mai zic ca le cer in functie de masina mirilor si a nasilor sau de cat de gros pare buzunarul...nu mai zic cand stie de cineva ca are bani...
    ar trebui sa fie la pachet cu restaurantul
    niciodata nu mi-a placut cand preotul se uita la cat ii dai la boboteaza sau pretul fix la pomelnic, etc
    e o biserica comerciala nu spirituala.

Floricica Debutanta gabriela-ionela's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2008
    Postari in forum
    878
    Exact asta incerc si eu sa o fac pe matusa sa inteleaga....saraca e dintr-un sat de pe langa bacau , si stiti si voi cum e la tara...Ea s-a dus si a imprumutat in banca ca sa fie si ea "in rand cu lumea" si a luat dulap impreuna cu alte "babute" pt. biserica, ca de, dragul de el popa nu are dulap unde sa-si puna vesmintele!
    pomeni in satul acela sunt in fiecare saptamana...si la capul mortului se face un platou, cel mai frumos pt. popa, pe care acesta il goleste intr-un lighean toate acolo la gramada, nu conteaza ca sunt fructe, prajituri sau altele...parca ar face laturi pt. porci cu munca bietilor oameni! exact la fel se intampla si cu vinul ales special cel mai bun pt. popa si el il rastoarna acolo intr-o galeata pe tot.
    Imi vine sa mor cand vad cata lume idolizeaza acesti preoti....Cu credinta crestina nu am nimic, dar din cauza asa zisilor "preoti" nici nu imi vine sa mai intru in biserica!

Floricica Debutanta gabriela-ionela's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2008
    Postari in forum
    878
    uitam sa zic ca "bietul popa" are si conduce AUDI....

mischa2000
    Guest
    of ... sa faca saracele femei credit pentru popa ...
    stim prea bine cum e traiul la tara si ce pensii sunt ...
    mie la cununie mi-a cerut un vin bun ALB :))))))))))))))))))))
    si normal ca rosu a fost ala pe care mi-a l-a dat :)

Floricica Avansata nikolettap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Citat Postat de mischaela2000 Vezi mesajul
    of ... sa faca saracele femei credit pentru popa ...
    stim prea bine cum e traiul la tara si ce pensii sunt ...
    mie la cununie mi-a cerut un vin bun ALB :))))))))))))))))))))
    si normal ca rosu a fost ala pe care mi-a l-a dat :)

Pai rosu-i sangele si parintele bea alb, care-i problema?

Floricica Cu Vechime flora73's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    Citat Postat de gabriela-ionela Vezi mesajul
    Exact asta incerc si eu sa o fac pe matusa sa inteleaga....saraca e dintr-un sat de pe langa bacau , si stiti si voi cum e la tara...Ea s-a dus si a imprumutat in banca ca sa fie si ea "in rand cu lumea" si a luat dulap impreuna cu alte "babute" pt. biserica, ca de, dragul de el popa nu are dulap unde sa-si puna vesmintele!
    pomeni in satul acela sunt in fiecare saptamana...si la capul mortului se face un platou, cel mai frumos pt. popa, pe care acesta il goleste intr-un lighean toate acolo la gramada, nu conteaza ca sunt fructe, prajituri sau altele...parca ar face laturi pt. porci cu munca bietilor oameni! exact la fel se intampla si cu vinul ales special cel mai bun pt. popa si el il rastoarna acolo intr-o galeata pe tot.
    Imi vine sa mor cand vad cata lume idolizeaza acesti preoti....Cu credinta crestina nu am nimic, dar din cauza asa zisilor "preoti" nici nu imi vine sa mai intru in biserica!
    pai cred ca asta a si facut 'laturi' pt porci.....ce ********
    isi bate joc de munca oamenilor........cred ca mai curati sufleteste sunt oamenii aia decat el
    daca reusesti s-o faci sa inteleaga ar fi bine

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari