Ultimele discutii din forum
    oanachampion
    Guest

Binele unuia vs binele unei multimi

Aseara vorbeam cu sotul meu despre o chestie destul de dificila/delicata si sunt curioasa care e parerea voastra despre asta... Deci, situatie ipotetica: cineva va pune sa alegeti intre moartea propriului copil si moartea a 1000 de copii de varsta lui/ei. Ce alegeti? Alegeti sa traiasca propriul copil sau sa salvati 1000de vieti? Scott zicea ca el n-ar putea in ruptul capului sa-si sacrifice un copil, nici macar pt alti 1000... Eu una n-as mai putea trai cu mine insami daca as alege o viata si as sacrifica 1000! Si, pt alea 1000 de vieti, sufera 1000 de mame... mai bine sufar doar eu... Nu stiu... Oi fi eu nebuna?

sun2shine
    Guest
    Oana sincer nu stiu ce as alege.Nu as putea nici pe femeile alea sa le las fara copil dar nici eu n-as putea renunta la copilul meu.Grea intrebare!

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Oana ai vazut filmul "the button"?'................

sun2shine
    Guest
    Andreea cred ca era The box!PREA SCURT

Floricica Senior nevgian's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2006
    Postari in forum
    3.298
    eu una nu as sacrifica viata copilului meu nici pentru un milion de vieti, poate sunt egoista dar pentru copilul meu imi dau eu viata.

Floricica Nou Venita andya's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.11.2009
    Postari in forum
    153
    Fetita mea e viata mea. Nu cred ca as putea vreo data renunta la ea. ar insemna sa renunt la viata mea. e greu sa iei asa o decizie. daca te-ai chinuit ani de zile sa ai un bebe ti-ar fi foarte greu sa renunti la el chiar daca ar fi vorba de viata altora. nu stiu ce decizie as lua....sper ca niciodata sa nu fiu pusa in aceasta situatie

lorito
    Guest
    Mai, Oana, cauta, te rog, alta situatie ipotetica:)
    Asta imi ridica parul in varful capului

oanachampion
    Guest
    Citat Postat de andreea 2929 Vezi mesajul
    Oana ai vazut filmul "the button"?'................
    Nu l-am vazut insa stiu, in mare, despre ce e vorba... Insa acolo, daca nu ma insel, era vorba despre bani... Banii chiar nu merita nici o viata umana sacrificata.

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de oanachampion Vezi mesajul
    Nu l-am vazut insa stiu, in mare, despre ce e vorba... Insa acolo, daca nu ma insel, era vorba despre bani... Banii chiar nu merita nici o viata umana sacrificata.
    Banii erau initial,apoi ideea e alta.(scurt.........................;)

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de sun2shine Vezi mesajul
    Andreea cred ca era The box!PREA SCURT
    Poate asa se cheama,eu il am in calculator "the button",cine stie...oricum e butonul unei cutii :)

oanachampion
    Guest
    Citat Postat de nevgian Vezi mesajul
    eu una nu as sacrifica viata copilului meu nici pentru un milion de vieti, poate sunt egoista dar pentru copilul meu imi dau eu viata.
    Si eu as muri un milion de morti, care mai de care mai violente, ca sa traiasca o data copilul meu. Insa n-as putea sacrifica alti 1000. Pur si simplu n-as putea. Poate ca nu-s eu prea normala la cap , insa eu chiar cred ca suntem toti egali, ca viata unuia, a oricui, nu valoreaza mai multe vieti ale altora, si chiar nu cred ca durerea mea e mai importanta decat durerea a alte 1000 de mame la un loc... Din alta perspectiva, daca mama mea ar avea de luat decizia asta, acum ca sunt adult, as vrea eu din tot sufletul sa ma sacrifice pe mine, nu pe atatia altii... In fata lui D-zeu suntem toti egali... doar umila mea parere...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari