Ultimele discutii din forum
    oanachampion
    Guest

Bile albe pentru minoritati

Va propun un exercitiu de toleranta... Haideti sa gasim si partile frumoase ale diverselor culturi din Romania (pentru ca mai demult s-a vorbit despre rasism si despre defectele unor etnii)... Nu se poate ca rromii, ungurii etc sa nu aiba si ceva frumos si bun in cultura lor... Deci: ce va place/atrage la diversele minoritati din Romania?

Floricica Cu Vechime onita's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.01.2007
    Postari in forum
    5.926
    La rromi ma atrage unitatea, legaturile pe care le mentin in neam, respectul pt batrani, cum nu sar din cuvantul 'alor mari'.
    Ungurii, pai eu am cunoscut unguri de o finete rara, pasionati de arta, cultura, au o inclinatie spre artistic. Si fac un 'baigli' de te baga in boala.

Floricica Novice Andreea_86's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.01.2009
    Postari in forum
    560
    Rromi se adapteaza foarte usor la orice conditii,te primesc cu caldura in casa lor si iti ofera cei mai bun,sunt uniti in toate spre deosebire de romani.Sunt mereu cu zambetul pe buze,stiu sa se distreze.Prietenul surori mele este ungur si e un baiat foarte muncitor,ungurii fac o mancare foarte buna,sunt nationalisti,respecta traditile.

Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Aveti grija ce spuneti despre unguri...sunt pe juma unguroaica:))).....Sotul meu zice ca unguroaicele gatesc bine.....
    Bineinteles ca toate natiile ai calitati si defecte.....Si am sa spun despre evrei (ca am fost in Israel si mi s-a parut super) ca sunt foarte buni afaceristi, stiu sa faca bani din orice, gospodari...am sa spun ca ii apreciez pe svabi pentru ca sunt foarte curati, ordonati, punctuali....si asa cum spune si onita...la rromi imi place ca sunt uniti....daca are unul are o problema, sare tot neamul sa il ajute....

Membru inregistrat la
    18.01.2009
    Postari in forum
    560
    ceea ce mai e de apreciat la rromi e ca inca poarta si pe strada hainele acelea specifice lor,femeile fustele colorate parul lung impletit,barbatii imbracati cu camasi,pantaloni de stofa palarii(bine gusturile nu se discuta),dar cati romani ii vezi iesind pe strada in costum popular?noua ne e rusine sa ne imbracam asa,nu e la moda etc etc dar lor nu le pasa ce zice lumea,ei sunt mandri de ceea ce sunt si nu le e rusine sa spuna ca sunt tigani,cum la uni romani plecati pe dincolo le este rusine si cand ii intreaba cineva uita de unde au plecat si nu spun ca sunt romani.

Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Andreea 86.....de acord.....dar vreau sa iti zic ca si in Tara Oasului (mama de acolo se trage) se poarta inca straiul osenesc....inca cu cata mandrie.....

oanachampion
    Guest
    Despre unguri numai de bine, Andreea! Sunt fff ospitalieri, au fff mult bun-simt si gatesc de mananci si plangi (de fericire).
    La tigani imi place ca sunt mandrii de ceea ce sunt, in ciuda discriminarilor de care au avut parte (nu numai in Romania) de-a lungul veacurilor... Imi place ca ii considera tigani pe cei care au "suflet de tigan", indiferent de rasa... Imi place ca sunt veseli si stiu sa se distreze... Si, nu in ultimul rand, imi place muzica tiganeasca (nu ma refer la manele).

Membru inregistrat la
    18.01.2009
    Postari in forum
    560
    cand vad la tv ca in zona aceea a maramuresului inca se pastreaza traditiile,se imbraca asa frumos in portul nostru popular mi se umple sufletul de mandrie

Membru inregistrat la
    18.01.2009
    Postari in forum
    560
    YouTube - Gypsy Songs
    Da si mie imi plac melodiile lor,pun suflet.Dar imi plac si melodiile tiganilor spanioli,acolo ei sunt foarte apreciati,flamenco e bine apreciat in lumea intreaga

oanachampion
    Guest
    Daaaa... Radaaaa... frumoasa melodie si frumoasa femeie...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari