Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita alec55a's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.01.2009
    Postari in forum
    72
    Caz cutremurator, un bebelus de numai trei zile a ajuns sa aiba arsuri profunde pe 20% din suprafata corpului, dupa ce asistentele de la Maternitatea Bucur l-au uitat in incubator. Mai multe detalii gasiti aici. Bebelus ars, dupa ce asistentele l-au uitat in incubator

Voi ce parere aveti despre acest caz? Cum ar trebui pedepsite asistentele?

Floricica Nou Venita youngmami's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2009
    Postari in forum
    123
    saracutul copilas, numai Maica Domnului stie cat a suferit copilasul acela...si va suferi.
    daca eram in locul parintilor nu cred ca as fi suportat o asa durere, sa il nasti sanatos, sa il astepti atata timp, sa te chinui pentru el ca altul sa ti-l nenoroceasca.
    am vazut in seara asta la tv imagini cu saracutul copil, avea umarul negru de ars, i-a ars si muschii...a trebuit sa ii ia piele de la picioruse ca sa il refaca cat de cat
    asa ceva e de neimaginat si de neinteles, eu una nu pot sa imi explic. cu lacrimi ma uitam la imaginile alea si ma intrebam ce e in sufletul acelor parinti, ce spera ei pt copilasul lor??
    ce a fost in creierul asistentelor, nu stiu... eu una le-as plati cu aceeasi moneda nu as mai astepta sa le judece tribunalul, cred ca as turna benzina pe ele si le-as da foc.
    sa ma scuzati pt aceste vorbe dar asta simt ca merita. ma rog sa il ajute D-zeu pe acest sufletel pt ca acest caz de suferinta a ramas in memoria mea si simt ca trebuie sa fac ceva sa il ajut.
    nimic nu ma doare mai mult decat atunci cand aud sau vad ca sufera un copil.

Floricica Avansata niconor's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.07.2009
    Postari in forum
    1.953
    mi s-a rupt sufletul si am plans cand l-am vazut pe bietul copilas.
    sa aiba DD grija de el si sa-i aline suferinta! (eu ca adult am crezut ca mor de durere in urma unei arsuri pe o suprafata mult mai mica, dar el un bebe nou nascut, nu pot sa-mi imaginez).

cat despre personalul medical: NO COMMENT!!!

Floricica Cu Vechime serena2008's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.11.2009
    Postari in forum
    5.470
    Doamne Dumnezeule, saracutul de el...da, am auzit si eu la stiri, ca se chinuiau sa aibe un copil...si cand l-a nascut sanatos...se gasi una care doarme noaptea...sa-l nenonroceasca...ar trebui sa nu mai poata lucra niciodata...niciunde...asistenta aceea...offf, doamne...asa e in romania...nu e chef de munca...pai daca nu vrei sa munceste...sau nu-ti place ce faci...nu te obliga nimeni...sa-i lase si pe altii carte vor sa munceasca..si carora le place meseria care o fac...cata neglijenta!!!!!

Floricica Nou Venita littlelory's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.10.2009
    Postari in forum
    82
    Ieri vorbea la tv medicul chirurg care l-a operat pe bietul bebelus si povestea cum arsurile erau atat de adanci incat, dintr-un copil de 3300 g au inalturat 300 g de tesut cu arsuri...

Acolo nu era numai epiderma, va dati seama, ci si muschi, nervi...

Si pe langa asta, acolo unde au curatat arsurile a fost nevoie de tesut nou care sa acopere ranile si sa ajute vindecarea, asa ca, spunea chirurgul, a fost nevoie ca tesutul acela nou sa fie prelevat din alte zone ale corpului bebelusului si grefat peste zonele cu arsuri.

Saracutul copil, din neatentia unor nemernice va avea niste probleme toata viata.

iubytzik22
    Guest
    astfel de asistente ar trebui sa fie inchise pe viata nu merita nimic...Lasa ca Dumnezeu are grija de ea.

Floricica Senior anissia's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2007
    Postari in forum
    3.659
    Inainte de toate...intreg sistemul sanitar este O MARE PROBLEMA in Romania!

Sotul meu a zis ca daca i s-ar fi intamplat fetitei noastre asta,ar fi omorat-o pe asistenta in momenetele alea..Eu...cred c-as fi innebunit.

Una peste alta,am lucrat 4 ani in domeniul sanitar,mai precis in ATI si pot spune un lucru. Noaptea,intre 23 si 7 dimineata eram doar 3 asistente pe sectie,sectie cu 30 de paturi,rezerve PLUS sala de operatie in care trebuia sa mearga una dintre noi fiind sp de urgenta unde se opera non stop. Deci..ramaneam 2 asistente cu vreo 40 de bolnavi plus urgentele care veneau la orice ora! Cum ne puteam noi 2 imparti la atatia bolnavi incat nici unul sa nu pateasca nimic? Era imposibil,mereu se intarzia cu tratamentul,nici 10 maini sa fi avut nu aveam cum sa ajungem la toti bolnavii in acelasi timp! Cam asa se intampla si la sectiile de nou nascuti si altele grele,cu munca non stop,foarte putin personal la extrem de multi pacienti! NU-I NORMAL ASA CEVA,ar trebui sa fie minim 5 asistente pe turele de noapte! Insa..in unele sectii acum,in anul 2009 este UNA SINGURA! Asistenta este clar vinovata insa nu in proportie de 100%, la Ordinul asistentilor medicali a zis clar ca a trebuit sa mearga la sala de nasteri,fiind doar 3 colege pe tura si ca..din pacate ..copilasul a ramas acolo,plus proasta functionare a intubatorului din cauza vechimii! Cazul este cutremurator...si astfel de cazuri se petrec des la noi in tara! Vina? Vina apartine in primul rand statului care nu aloca bani suficienti in sistemul sanitar,salariile sunt f mici,personal putin si ala care e pleaca sa munceasca afara etc.etc...

Floricica Nou Venita andreeapopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.12.2006
    Postari in forum
    103
    cand am nascut eu a doua oara,la municipal,peste noapte nu mi-au lasat fetita langa mine ci au tinut-o unde se tin nou nascutii...nu puteam dormi,normal si din camera bebelusilor se auzea un plans puternic care nu mai inceta,nu am rezistat si deja dupa 20 de minute in care copilul ala plangea intruna fara sa il linisteasca nimeni,m-am ridicat din pat,asa cum am putut si am mers la bebei.Vreau sa va spun ca nu era nici o asistenta acolo cand e obligatoriu ca macar una sa fie in permanenta sa ii supravegheze pe bebei sa nu pateacs aceva,doamne fereste,poate unul uita sa respire sau ceva.M-am uitat eu acolo dar erau prea multi bebei si incercam sa imi dau seama care e fetita mea,chestia e ca atunci a venit o asistenta si a inceput sa ma certe(cu ingaduinta,ce e drept,ca se stia vinovata) ca de ce am plecat din salon,ca pot sa dau microbi la copii si i-am spus ca tot plange un copil si nu il aude nimeni si m-am gandit ca poate fi fetita mea,poate ii e foame,sete,sau altceva.Nu a mai zis nimic doar ca cel care plangea nu era fetita mea ci era un bebe nascut prin cezariana si ca ii e foame.Pai atunci de ce nu il hraneau? M-am intors in salon suparata foc.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari