Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556

Banii si spitalul Grigore Alexandrescu

Am gasit astazi o stire pe Hotnews in care se spune ca spitalul de urgenta "Grigore Alexandrescu" nu mai are dreptul sa achizitioneze absolut nimic, nici cele mai de baza medicamente si nici nu-si poate plati utilitatile.

Cauza o constituie un articol din ordonanta de urgenta 47 din septembrie 2012 introduce o noua reglementare fiscala care afecteaza si spitalele din Romania.

"La inceputul anului, Casa Nationala de Asigurari de Sanatate a impus Spitalului de Copii "Grigore Alexandrescu" un contract prin care se platesc cheltuielile de internare pentru 15.000 de cazuri. Asta desi este cunoscut ca media anuala a internarilor la "Grigore Alexandrescu" se apropie de 30.000 de cazuri. Fiind un spital de urgenta, peste 80% dintre copiii internati la "Grigore Alexandrescu" sunt urgente: "Mie nu-mi vin [pacientii] cu programare. Eu ii internez de peste tot: vin cu avionul, cu tractorul si asa mai departe", spune directorul Dan Mircea Enescu.

La inceputul lui octombrie 2012 se inregistrasera deja 21.000 de internari. Cum acopera directorul Enescu diferenta? "Automat raman cu niste bani in urma", spune Dan Mircea Enescu, "dar de obicei pot sa-i rostogolesc, in sensul in care ii plateam din urma in masura in care le venea randul." Cum fac, de altfel, cei mai multi directori de spitale romanesti de stat." - se spune in articolul de pe Hotnews.

In aceste conditii, spitalul de Urgenta "Grigore Alexandrescu" din Bucuresti, solicita obtinerea "oricarui tip de ajutor" pentru a se putea continua ingrijirea copiilor bolnavi.

Care este parerea voastra despre aceasta ordonanta? Ce ar trebui facut pentru spital?

Floricica Novice Foxman8472's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.02.2012
    Postari in forum
    315
    Hai sa fim seriosi. Nimeni nu vine cu copilul la Spitalul Grigore Alexandrescu cu mana-n fund. Banii aia insa sunt negri si intra in buzunarele diferitilor medici si asistente de pe acolo. Nu e problema ca nu sunt BANI, e problema ca nu sunt BANI PUBLICI. Si banii aia publici nu ajung pentru ca trebuie sa intre sa ingrase alte buzunare de altundeva. Atata vreme cat toti cei din Sanatate sunt mai interesati de bunastarea lor financiara decat de pacienti, n-or sa fie bani pentru pacienti indiferent de cati bani dam noi. Unde o sa apara bani, aia vor fi mutati in alta zona decat cea destinata pacientilor.

Ultima jignire, calcatura in picioare si bataie de joc mi se pare de la medici sa behaie ca vor donatii. Salariu au (din banii nostri), spaga dam chit ca sunt niste incompetenti care se poarta cu tine ca cu un rahat, asistentele-parazit abunda si sunt si ele ciubucite doar sa-si miste fundurile de la televizor sa schimbe o perfuzie, si mai vor si DONATII. Ca siiigur dupa ce donam in banii aia nu or sa intre hulpavii si o sa fim si noi, intr-un final, tratati civilizat.
    Modificata de Foxman8472; 12.10.2012 la 15:47:05.

Floricica Nou Venita cristinanedelcu69's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.03.2013
    Postari in forum
    2

Subscriu

Luna trecuta am fost nevoita sa merg acolo cu copilul la ortopedie pediatrica, atentia ca atentia, nici nu s-a pus problema. Am fost trimisa la recuperare pentru ca i s-a pus copilului diagnosticul de picior tal- valg. M-am dus, binenteles aceleasi atentii date, statul la coada, uitatul urat si asa mai departe. Dupa 2 saptamani am avut senzatia ca ceva nu este in regula, copiul parca tragea mai rau piciorul spre exterior. Am intrat pe net, am cautat o clinica privata si am ajuns la Orto Clinic, undeva in Militari. Super clinica, deschisa de curand, ne-a consultat Dr. Contanu si surpiza: copilului i se facuse complet gresit recuperarea. Am intrat in progam de recuperare la ei cu Dr. Dinu, ca si pret am ajuns undeva tot acolo ca la Grigore, dar evident frumos, curat, civilizat. Copilul este mult mai bine acum si o sa continuam cu ei si pe partea de pediatrie.
    Concluzie: exista variante la costuri rezonabile!

Citat Postat de Foxman8472 Vezi mesajul
    Hai sa fim seriosi. Nimeni nu vine cu copilul la Spitalul Grigore Alexandrescu cu mana-n fund. Banii aia insa sunt negri si intra in buzunarele diferitilor medici si asistente de pe acolo. Nu e problema ca nu sunt BANI, e problema ca nu sunt BANI PUBLICI. Si banii aia publici nu ajung pentru ca trebuie sa intre sa ingrase alte buzunare de altundeva. Atata vreme cat toti cei din Sanatate sunt mai interesati de bunastarea lor financiara decat de pacienti, n-or sa fie bani pentru pacienti indiferent de cati bani dam noi. Unde o sa apara bani, aia vor fi mutati in alta zona decat cea destinata pacientilor.

Ultima jignire, calcatura in picioare si bataie de joc mi se pare de la medici sa behaie ca vor donatii. Salariu au (din banii nostri), spaga dam chit ca sunt niste incompetenti care se poarta cu tine ca cu un rahat, asistentele-parazit abunda si sunt si ele ciubucite doar sa-si miste fundurile de la televizor sa schimbe o perfuzie, si mai vor si DONATII. Ca siiigur dupa ce donam in banii aia nu or sa intre hulpavii si o sa fim si noi, intr-un final, tratati civilizat.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari