Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita alec55a's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.01.2009
    Postari in forum
    72
    Astazi se implinesc 20 de ani de la Revolutie, 20 de ani de libertate pentru romani, 20 de ani de cand primii manifestanti de la Timisoara au iesit pe strazi. Acum 20 de ani, pe 17 decembrie 1989, 60 de timisoreni si-au dat viata pentru libertatea noastra, a tuturor romanilor. Evenimentele de la Timisoara au generat o reactie in lant cu revolutii izbucnind in aproape toate orasele mari ale tarii.

Voi aveti amintiri de la Revolutie? Cum credeti ca si-au folosit romanii libertatea castigata atat de greu? Am invatat ceva in acesti 20 de ani de libertate?

Puteti afla mai multe despre Revolutia de la Timisoara aici.Timisoara, 17 decembrie - Prima zi sangeroasa a Revolutiei romane

Floricica Cu Vechime serena2008's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.11.2009
    Postari in forum
    5.470
    Nu stiu cate s-au schimbat in bine si cate in rau..insa stiu un singur lucru..se pare ca ne amintim doar de sangele varsat al ator oameni doar in decembrie..pacat...

Imi amintesc si acum clipa in care am iesit in strada..desi eram destul de mica..doar 9 ani...insa ma trec fiorii cand aimi amintesc taburile cum treceau..cum se zguduiau geamurile....cum oameni simplii erau impuscati pe strada..din nu stiu ce masina...Pacat!!! Pentru sangele varsat...Multi tineri...foarte multi...copii de nici 3 ani...femei gravide..groaznic...si? Doar unii platesc..altii..sunt ridicati in grade...Cine a fost de vina??? Armata..cine a tras in oameni??? Doar armata...din ordinul cui?? Este limpede..

Pa cat ca cei care au tras la Timisoara..si nu numai..au facut-o cu candul ca vor fi avansati..si uite ca astazi..unii chiar sunt!!!

Dumnezeu sa odihneasca sufletele celor carora astazi le datoram LIBERTATEA!!!

Floricica Debutanta dama de pica's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    Abia acum am vazut ca este deschis un subiect pe aceasta tema. Poate un moderator il va lipi aici si pe acesta:
    Eroii nu mor niciodata

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari