Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 12
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
    alexys
    Guest
    am deschis acest topic pt ca am am vazut ca multe fete trec prin momente neplacute, inerente unei casnicii... Se intampla rar ca un cuplu sa nu aiba probleme, chiar daca viata amoroasa este in general fericita. Ajuta f mult sa stii care sunt cele mai frecvente probleme in viata de cuplu. Felul in care trecem prin ele depinde in mare parte de noi.

Care sunt cele mai frecvente probleme in cuplu:

Lipsa comunicarii ?

Probleme financiare?

Impartirea responsabilitatilor?

Aplanarea conflictelor?

Floricica Nou Venita popamioaraalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2009
    Postari in forum
    2
    eu cred ca prima problema este lipsa comunicarii, binenteles si impartirea responsabilitatilor, vorbesc din propria experienta in data de 01.06.2009 am fost parasita de sotul meu, desi eram de 14 ani impreuna. Motivul a fost ca si-a gasit pe altcineva, el se cam schimbase fata de noi cu 4 luni inainte sa plece iar eu tot am incercat sa aflu ce s-a intamplat ca sa pot salva casnicia(avem si un copil impreuna de 6 ani). Binenteles ca refuza sa vorbeasca, al doilea motiv spun eu ca este impartirea responsabilitatilor pentru ca stateam impreuna cu parintii mei care ne-a ajutat foarte mult cu cel mic practic mai mult ei l-au crescut, el nu prea stia de nici unele tata facea piata, mama si eu gateam, el mai mult calculatorul(pe actuala a cunoscut-o pe un site pe inernet deci) si fetele. Binenteles si problemele financiare sunt cauza cum in ziua de astazi majoritatea oamenilor sunt dupa bani, pana si sotul meu a fost incantat de partea materiala a actualei iubite(ea este mai mare ca el cu 4 ani si este si dint alt oras), dar are din cate am inteles are 3 case. Imi pare rau sa o spun dar in ziua de astazi alte lucruri sunt prioritare in viata in loc sa fie IUBIREA.

alexys
    Guest
    A trai in cuplu inseamna a accepta coabitarea a doua intimitati: intimitatea comuna si impartita, intimitatea personala si rezervata. 'Exista lucruri pe care le voi imparti si le voi trai cu tine si altele pe care nu le voi imparti si nici trai cu tine"'. Acest lucru ii permite fiecaruia sa aiba un spatiu unde nu va fi controlat de celalalt.
    A ramane in cuplu inseamna si a risca intalnirea dintre doua fidelitati: fidelitatea fata de celalalt si fidelitatea fata de sine. Cand nu mai este posibil sa-ti fii fidel tie insuti (a-ti respecta angajamentele in armonie cu respectul de sine), se va naste un conflict intra-personal care nu va avea solutie pentru cel care va trai sentimentul ca nu se mai poate respecta ramanand in relatie.
    iar rezultatul nu este placut...
    este f dificil sa gasesti o solutie de echilibru in astfel de situatii, mai ales cand pe "piata" sunt atat de multe "oferte" facile.

Floricica Avansata ramona mag's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.12.2006
    Postari in forum
    1.484
    la noi probleme si discutiile sunt provocate de problemele financiare
    in rest sunt o fericita , ma ajuta , e un sot bun si un tata iubitor
    gelosi nu suntem niciunul, nu ne verificam, avem incredere unul in celalalt , discutam orice problema

Floricica Debutanta alina85a's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.04.2009
    Postari in forum
    678
    ce-i de facut??????????divortam...si gata am scapat de o groasa problema

Membru inregistrat la
    18.04.2009
    Postari in forum
    678
    ati uitat sa adaugati si gelozia.lucru care trec eu prin el,la un moment dat nu mai ai putere sa dai inainte.gelozia exagerata e imposibil de vindecat am ajuns la concluzia asta si este f adevarat,nu exista remediu.

Floricica Veterana patratel's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.05.2009
    Postari in forum
    12.516
    Mioara imi pare foarte rau pentru situatie in care te afli... trebuie sa incerci sa te pui pe picioare si de ce nu??? sa iti refaci viata ca doar esti tanara

Membru inregistrat la
    05.05.2009
    Postari in forum
    12.516
    da Alina... inca gelozia este boala grea... si al meu sot a avut cateva scapari la inceput dar le-am taiat de la radacina... acum multumesc lui QDumnezeu nu am probleme cu gelozia .... eu am alta .... SOCRIII.... naiba sa ii

Membru inregistrat la
    18.04.2009
    Postari in forum
    678
    spune-mi si mie cum ai reusit sa treci cu brio?eu stiu ca daca lupti cu barbatul gelos e ca si cum ai lupta cu o moara-n vant.eu nu mai am puteri, au trecut sapte ani si nimic nou.fara motive ma banuieste.simt ca nu mai rezist,in suflet am numai durere.

Membru inregistrat la
    05.05.2009
    Postari in forum
    12.516
    Alina eu am inceput printr-o discutie foarte serioasa cu el... i-am spus ca daca va continua asa acest lucru va duce direct la despartire... si acest lucru va fi provocat de: ori am sa ma apuc sa umblu din floare in floare (ca faca ma tot banuia ca il insel macar sa ma banuiasca pe buna dreptate) ori am sa ma satur si am sa il parasesc.... iti spun sincer ca in acel moment nu s-a vindecat de tot dar s-a ameliorat putin

Membru inregistrat la
    05.05.2009
    Postari in forum
    12.516
    apoi Alina am pus punctul pe i.... dar nu asa cum probabil crezi... nu l-am inselat si nici nu l-am parasit... pur si simplu am pus la cale intro seara o iesire in discoteca cu colegii de munca.... (ca el credea ca la munca am pe cineva) .... si lui nu i-am spus absolut nimic.... vreau sa iti zic ca a doua zi dimineata cand neam trezit am avut un scandal... de numai el plangea eu plangeam.... i-am explicat ca daca nu inceteaza acesta este numai inceputul si pana la urma se va satura el si ma va parasi singur...

+ Raspunde
Pagina 1 din 12
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari