Ultimele discutii din forum
    iubytzik22
    Guest

Aveti meserie sau ocupatie?

Exista o diferenta intre meserie si ocupatie insa deopotriva si asemanari.A fi mama nu inseamna a avea o meserie ci o simpla ocupatie....
    OCUPATIA este activitatea utila, aducatoare de venit (in bani sau natura), pe care o desfasoara o persoana in mod obisnuit, intr-o unitate economico-sociala si care constituie pentru aceasta sursa de existenta. Ocupatia este, deci, proprie persoanelor active, care practica o activitate recunoscuta de societate ca utila pentru sine si semenii sai. Ocupatia unei persoane poate fi exprimata prin: functia sau meseria exercitata de aceasta.
    MESERIA este complexul de cunostinte obtinute prin scolarizare si prin practica, necesare pentru executarea anumitor operatii de transformare si prelucrare a obiectelor muncii, sau pentru prestarea anumitor servicii.
    Modificata de iubytzik22; 23.03.2011 la 22:26:32.

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    meserie ! imi place maxim ceea ce fac

Floricica Novice oana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.06.2008
    Postari in forum
    354
    Doamne apara si pazeste!!!!!! Dar la ce scoala trebuie sa mergi sa te califici pentru a fi mamica?

iubytzik22
    Guest
    Citat Postat de oana20 Vezi mesajul
    Doamne apara si pazeste!!!!!! Dar la ce scoala trebuie sa mergi sa te califici pentru a fi mamica?
    Era vorba despre faptul ca a avea o meserie e una a avea ocupatie e altceva....sunt doua lucruri diferite si ma refeream la faptul ca a fi mama inseamna a avea ocupatie si nu o meserie....

Floricica Novice oana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.06.2008
    Postari in forum
    354
    Ori sunt eu mai grea de cap , ori ce scrii tu nu are o noima......"daca nu v-ati calificat pentru meseria de mamica atunci inseamna ca aveti doar o ocupatie" astea sunt vorbele tale........cum adica sa te califici sa fii mamica? dai vreun test ceva, daca il treci ai liber la a fi mamica?

iubytzik22
    Guest
    Citat Postat de oana20 Vezi mesajul
    Ori sunt eu mai grea de cap , ori ce scrii tu nu are o noima......"daca nu v-ati calificat pentru meseria de mamica atunci inseamna ca aveti doar o ocupatie" astea sunt vorbele tale........cum adica sa te califici sa fii mamica? dai vreun test ceva, daca il treci ai liber la a fi mamica?
    M-am exprimat gresit, am vrut sa scriu ceva si a iesit altceva...Multumita?

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Iuby nu mai lua de bun tot ce se scrie pe forum.Chestia asta cu diferenta intre meserie si ocupatie ai luat-o de la user-ul bia25.Era parerea ei,adevarata sau falsa,intelegi?Tu esti sigura de diferenta?

iubytzik22
    Guest
    Citat Postat de gianinad Vezi mesajul
    Iuby nu mai lua de bun tot ce se scrie pe forum.Chestia asta cu diferenta intre meserie si ocupatie ai luat-o de la user-ul bia25.Era parerea ei,adevarata sau falsa,intelegi?Tu esti sigura de diferenta?
    Ideea este ca am suportul de la curs din care am luat definitia celor doua notiuni.Si da exista o diferenta intre cele doua.
    Insa uneori mai si gresesti si e bine sa inveti din greseli....

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de iubytzik22 Vezi mesajul
    Ideea este ca am suportul de la curs din care am luat definitia celor doua notiuni.Si da exista o diferenta intre cele doua.
    Insa uneori mai si gresesti si e bine sa inveti din greseli....
    Normal ca exista diferente,doar ca in unele cazuri (si in acceptia unora) cele doua cuv pot fi folosite ca sinonime.

oanachampion
    Guest
    Pentru meseria de mama te califici la locul de munca... Si ori inveti si dobandesti aptitudini noi, ori la loc comanda!
    "MESERIA este complexul de cunostinte obtinute prin scolarizare si prin practica, necesare pentru executarea anumitor operatii de transformare si prelucrare a obiectelor muncii (respectiv copiii), sau pentru prestarea anumitor servicii."
    Nu ne-om scoli in mod FORMAL sa fim mame, insa, sincera sa fiu, mie toate activitatile prestate de o mama imi suna a meserie....
    Pe de alta parte:
    "OCUPATIA este activitatea utila, aducatoare de venit (in bani sau natura), pe care o desfasoara o persoana in mod obisnuit, intr-o unitate economico-sociala si care constituie pentru aceasta sursa de existenta. Ocupatia este, deci, proprie persoanelor active, care practica o activitate recunoscuta de societate ca utila pentru sine si semenii sai. Ocupatia unei persoane poate fi exprimata prin: functia sau meseria exercitata de aceasta."
    Deci daca mama = ocupatie, atunci ocupatia de mama, conform definitiei, daca nu e exprimata prin "meseria de mama", atunci e exprimata printr-o functie nu? Care-i functia? Mama sefa? Asistent de mama?

oanachampion
    Guest
    Cred ca ar trebui mai intai sa definim ce-i aia MAMA... Adica atributii si chestii... Incep eu (incercati sa nu radeti prea tare):
    Mama = persoana de sex feminin care indeplineste o suma de functii (babysitter, bucatareasa, menajera, asistenta medicala, educatoare etc) neremunerate (si doar in rare cazuri recunoscute), in scopuri obscure si de neinteles, cum ar fi satisfactia sufleteasca, dintr-o suma de disfunctii mentale denumite, generic, "iubire".

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari