Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ancatavi's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.10.2009
    Postari in forum
    166

anticonceptinale

buna fetelor daca iau anticonceptinale sotul meu poate sa isi dea drumul in mn???????

Floricica Cu Vechime lolita si kevin's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2010
    Postari in forum
    5.492
    da , dar anticonceptionalale se iau la indicatia medicului si se respecta periada se 15 zile de la inceperea tratamentului.

Floricica Senior roxy29's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2009
    Postari in forum
    4.012
    depre ce perioada de 15 zile vorbesti lolita?
    eu iau de mult timp, am intrerupt cand am vrut bebe 2 acum am inceput iar. cele pe care le iau eu sunt 21 apoi pauza 7 zile timp in care am menstra apoi incep iar.
    desi sincer mi s-a acrit de ele... m-ar tenta un sterilet desi sunt in dubii.
    si da .. poti face asta ancatavi dar mare atentie caci daca vomiti sau ai diaree sau uiti una, plus altele pe care le gasesti in prospect astea anuleaza protectia si itittrebuie ceva suplimentar. eu am mare grija caci am rmas o data insarcinata cu pastile.
    si neaparat niste analize la ficat inainte de a incepe

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Lolita se refera la faptul ca primele 15 zile de la inceperea tratamentului trebuie sa te protejezi prin alte metode.

Floricica Nou Venita scumpikaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.10.2008
    Postari in forum
    17
    roxy29 - poti sa stai linistia, numai sa ai grija sa nu iti uiti pastilutele. cele 15 zile in care tre sa ai grija sunt atunci cand dupa o perioada de pauza incepi iar prima folie....si atunci la prima folie tre sa ai un pik grija, apoi la urmatoarele nu-i problema. insa nu uita k o data pe an tre sa faci pauza o luna ptr a ti se curata corpul de pastilute.

Floricica Senior ruxxa's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.11.2008
    Postari in forum
    2.884
    eu zic ca depinde si ce anticoncetionale luati..........de ex eu am uitat sa iau si 2 zile una dupa alta si pe la sf iar si tot nu am ramas.......dupa ce le-am lasat la 1 am am ramas insarcinata

acum le-am schimbat ca alea nu se mai fabrica si sper sa nu dau gres cu astea...............

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Pana sa vreau sa raman insarcinata am luat Rigevidon. Cand am decis ca vreau bebe, am facut o pauza de 6 luni inainte de momentul conceptiei. Dupa ce am nascut-o pe Denisa, am ignorat recomandarea medicului sa iau pastile, pentru ca vroiam bebe 2 cat mai repede, care bebe a aparut cand Denisa avea 4 luni, eu alaptand (nu exclusiv) si fara sa imi fi venit ciclul.
    Dupa ce s-a nascut Mihnea, cat timp l-am alaptat, am luat Exluton la recomandarea medicului meu ginecolog. Cand am incetat sa alaptez, tot medicul meu mi-a recomandat Mercilon. Pana acum nu am avut nici un eveniment surpriza, nici la primele pastile nici la astea de acum, desi am si eu momente cand uit sa le iau, nu e luna sa nu ramana o pastiluta uitata pe folie, chiar doua.
    Citat Postat de ancatavi Vezi mesajul
    buna fetelor daca iau anticonceptinale sotul meu poate sa isi dea drumul in mn???????
    In principiu da, poate, ca asta e scopul pastilelor, sa nu ai ovulatie ca sa nu aiba cu ce se intalni aia mici si vioi.
    Modificata de roxie; 16.11.2010 la 20:50:39.

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Si pentru mine era un stres total cu pastilele, mereu uitam sa iau cate una-doua, dar eu nu ma riscam si aplicam alta metoda contraceptiva, asa ca am ajuns la concluzia ca le cam iau degeaba Au fost rare lunile in care le-am luat ca la carte...

Floricica Debutanta cristynutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2009
    Postari in forum
    1.141
    eu una am alarma la tel si le iau chiar pe toate cam la acceasi ora

Floricica Senior ruxxa's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.11.2008
    Postari in forum
    2.884
    pai sa stii ca trebuie luate la aceiasi ora.......................

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari