Vezi rezultatele sondajului: De cate ori ati dat antibiotic la copil in primii 3 ani de viata?

Votanti
48. Nu poti vota in acest sondaj
  • deloc

8 16,67%
  • mai putin de 5 ori

35 72,92%
  • mai mult de 5 ori( la fiecare raceala)

5 10,42%
Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097

Idee Antibioticele la copii mici ..pro sau contra?

As vrea sa va spuneti parerea despre antibiotice..daca ati dat la copilasi....ati fost nevoite..v-a indicat medicul..l-ati ascultat?
    de cate ori ati dat in primii 3 ani de viata antibiotice la copil?

mother
    Guest
    buna sondaj! dar rezultatul e f eronat :)))

Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    Citat Postat de andreeacta Vezi mesajul
    inca e la inceput....mai are de crescut....sa vezi atunci ce scurta va fi liniuta roz....:(

Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    eu nu am dat Elenei deloc..deci eu sunt una care a votat ..pt roz..
    haide-ti fetelor..spuneti-va parerea..
    eu am o cunostiinta care in 2 ani..cred ca la 2-3 luni dadea copilului antibiotic..e cumplit asa ceva..

nu uitati de BIOTICS baby foarte bun pentru refacerea florei intestinale.

Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    Aici pediatrul meu da antibiotic doar in cele mai rele cazuri.....sau daca da de vreo mama mai obsedata si insistenta care chiar nu poate fara antibiotic......de obicei merge pe chestii naturale si cat mai slabe....prefera sa faca sistemul imunitar sa munceasca............si eu am votat "roz"

Floricica Debutanta yuxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2010
    Postari in forum
    1.074
    Cea mica nu a luat niciodata antibiotic, are doi ani, speram sa o tinem tot asa. Sarei i-am dat o singura data. Nu le-am avut bolnave decat foarte rar, si atunci o raceala usoara cu mucisori si temperatura pana in 38, care trecea in cateva zile. Mi se pare ca astazi se apeleaza prea repede si prea usor la antibiotice, cum a tusit copilul o data, gata, antibiotic din prima. Stim copilasi in parc care au facut si trei tratamente cu antibiotic intr-o luna fara sa fi avut altceva decat tuse, fara febra, fara analize. Pai cum sa se mai intareasca organismul copilului ala daca tot timpul il ajutam cu antibiotic chiar si cand nu e nevoie?!
    Modificata de yuxi; 07.05.2010 la 09:02:58.

Floricica Debutanta dama de pica's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    Citat Postat de andreeacta Vezi mesajul
    De acord! Si nici nu vom avea rezultate apropiate de realitate in sondaje, cata vreme sunt publice (adica poti vedea cine ce a votat).

Eu le-am dat de mai mult de 5 ori (dar nu la fiecare raceala), deci ar trebui sa votez varianta 3, probabil. Oricum, optiunile sunt foarte relative, pe masura ce creste varsta copilului, devine tot mai improbabil sa poti vota "deloc".

Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Oricum am zis sa discutam de primii 3 ani de viata

Floricica Debutanta dama de pica's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    Citat Postat de afrodita-elena Vezi mesajul
    Oricum am zis sa discutam de primii 3 ani de viata
    Atunci ar trebui sa voteze numai cei care au copii de minim 3 ani, ceea ce nu cred ca s-a intamplat.

mother
    Guest
    pai , parerea mea... am mai spus-o pe o gramada de topicuri... dar mai zic o data , macar sa va plictisesc de tot:)

antibioticele nu omoara virusii... asta este clar! zic astia si la tv :) cine e interesat, poate cerceta ca informatii sunt destule...

doctorii dau antibiotice pentru ca nu sunt la curent cu noutatile... pe vremea cand au facut ei facultatea poate nu se stia treaba asta... si de atunci nu au mai pus mana pe o carte... ei se simt acoperiti cica ca in caz ca apare o suprainfectie bacteriana, ei au dat si antib.... de fapt ei dau antibiotic, fara sa fie vorba de nici o suprainfectie baciana...asta e neglijenta in serviciu si nepasare crasa! e malpraxisi!

si acum parintii... parintilor le e frica sa treaca peste cuvantul doctorului,pentru ca nu au studii in medicina(asta mi s-a intamplat si mie o data).... dar cati dintre noi am intrebat doct sa ne explice de ce dau copilului un anumit tratament? cand primesti antibiotice sau orice altceva doct tre sa iti explice cum te ajuta medicamentul ala... sa vad eu cati o explica pe asta cu antibioticul!

Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Nu .am zis sa votam..de cate ori am dat in primii 3 ani de viata..nu conteaza varsta...
    sper ca ai inteles acum..

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari