Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita IntrebareImportanta's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.07.2012
    Postari in forum
    17

Nelamurit Am nevoie urgenta de un sfat

Buna ziua.
    Am 20 de ani, sunt copil singur la parinti si ma aflu intr-o situatie foarte delicata. De foarte mult timp parintii mei au avut probleme in casnicie, insa in ultimele 5 luni acestea s-au agravat foarte mult. Tatal meu mereu m-a ajutat si financiar, si moral, insa mama mea cauta prin orice modalitate sa ma hartuiasca. Am inceput sa nu ma mai simt in siguranta in propriul camin si caut o solutie. Mentionez ca hartuirea pleaca de la injurii si pana la gesturi precum ascunderea alimentelor. Stiu ca este destul de penibila situatia, insa nu ma pot descurca singura.
    Imi puteti spune ce ar trebui sa fac? Am incercat sa rezolv problema aceasta discutand, dar m-am ales cu injurii si nu vreau sa mai ajung din nou in aceiasi situatie. Din punctul meu de vedere divortul este unica rezolvare... cel putin mi-ar oferi putina liniste.
    Insa orice sfat este bine venit! Multumesc!

Floricica Avansata luyzza2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.07.2012
    Postari in forum
    1.415
    imi pare rau sa vad ca exista atata suferinta la o adolescenta,esti la o varsta la care ai nevoie de sprijinul moral al parintilor in schimb tu primesti altceva...foarte urat din partea parintilor lor,e dureros sa auzi ca din cauza problemelor lor de cuplu ai si tu de suferit....imi pare sincer rau de situatia in care esti nu stiu daca te pot ajuta cu creun sfat ptr ca eu nu am infruntat astfel de situatii cand am avut varsta ta,iti pot spune insa ce cred ca as fi facut eu.....cu siguranta as fi incercat sa-mi gasesc ceva de munca ca sa nu mai depind financiar de ei in totalitate....te pup si sa ai grija de tine

mada_lyna
    Guest
    pai din ce vad eu ,tatal tau iti este aproape.cand vor divorta,lucru probabil, vei pleca cu el,nu? este mama ta naturala???ca nu pare din ce povestesti tu....eu n-am mai auzit de astfel de mame,de tati da(cunosc eu unul)..

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    nu inteleg ce anume ai vrea sa stii?au vb ei vreodata de divort?esti cam mare pentru a te baga intre ai tai.stii de ce?pentru ca tu te mariti si ei raman singuri.lasa-i sa decida singuri,iar tu iati servici sa fa-ti bagajelul si pleaca.stiu ca pare usor de zis dar nu e imposibil,mai ales daca nu mai suporti,si nu ai de unde sa stii cand vor fii singuri daca se impaca sau nu.ai de ales sa pleci si sa iti vezi de viata si viitorul tau sau sa rabzi pana te-oi marita si oi pleca de acolo.

Floricica Nou Venita oana2424's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.04.2012
    Postari in forum
    35
    ce solutie cauti? nu e problema ta ce se intampla intre parintii tai...si vrei ca ei doi sa divorteze ca sa iti fie tie bine,sa ai putina liniste??mama ta este mama ta orice ar fi...mai bine ai cauta sa iti rezolvi problemele cu ea decat sa speri ca vor divorta ca sincer mi se pare ca de fapt doar tu iti doresti asta din egoism..ei se cearta si maine se impaca...
    cauta sa ai alte preocupari:un loc de munca,scoala,prieteni si lasa-i pe parinti ca stiu ei mai bine ce este intre ei. mi se pare ca esti prea inversunata impotriva mamei tale...

eu asa vad lucrurile....

Membru inregistrat la
    26.07.2012
    Postari in forum
    17
    luyzza2000: da, este destul de greu... dar incerc sa supravietuiesc. am mare noroc cu faptul ca tatal meu incearca sa fie si tata si mama si ne intelegem super. multumesc mult de sustinere. si eu te pup si ai grija de tine!
    mada_lyna: da, cu tatal meu as ramane. e mama mea, dar a avut o copilarie zbuciumata si n-a invatat exact ce trebuia...
    madasabi: nu cred ca mai e vreo speranta de impacare, pentru ca deja au trecut 2-3 luni de cand sunt separati complet si amandoi au planuri de divort. nu ma pot angaja, pentru ca sunt la o facultate care nu-mi permite, din pacate.
    oana2424: teoria asa zice, ca mama tot mama e. dar practic, nu orice femeie poate fi mama. doar faptul ca nasti un copil nu-ti asigura statutul de "mama". trebuie sa faci multe alte lucruri dupa ce ai adus pe lume un copil, inclusiv sa-l sustii atunci cand are nevoie... ceea ce mama mea nu face. prefera mai bine sa alerge dupa bani. un job iese din calcul, am motivat mai sus de ce.
    Modificata de IntrebareImportanta; 28.07.2012 la 13:37:51.

Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    2-3 luni de planuri de divort nu inseamna absolut nimic.inseamna ca o sa stai sa iti plangi de mila.incearca sa te muti la alta facultate,unde ai posibilitatea sa si muncesti,ca la 20 de ni poti face f multe.eu la 20 de ani am nascut fata si eram si in facultate,anul doi,si imediat mam intors la facultate,plus ca in primul an am si muncit,deci am luat si cele 8 mil pt copil,asa ca se poate face si altceva inafara de sa zici ca nu poti ca facult nu iti permite.

Membru inregistrat la
    26.07.2012
    Postari in forum
    17
    si-mi sugerezi sa renunt la medicina, sa ma bag la o facultate mai putin importanta si sa fac un copil? no offense, dar nu asta e viitorul pe care mi-l doresc :)

Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    nu am stiut ca esti la medicina,si in nici un caz sa faci un copil.eu tiam zis ca se pot face mult mai multe decat sa iti plangi de mila,traim intro lume in care trebuie sa te descurci,faptul ca vei termina medicina nu va insemna ca vei avea vreun viitor stralucit neaparat.tiam zis ca poti merge si la munka pe langa facultate si sa pleci de acsa,eu tiam zis ca asta am facut,facultatea si un copil in acealasi timp.trebuie sa fii mai isteata,nu sa stai si sa zici ca nu mai suporti dar nu faci nimic.ia viata in piept,pariez ca multi studenti,poate colegi cu tine deja stau singuri si se descurca cu bune cu rele.viitorul tau oricum nu e sa stai in casa parintilor o viata intreaga

Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    si oricum nu tiam zis nici sa te mariti.trebuie sa fii mai matura sa faci pasul asta,trebuie sa inveti unde poti sa te bagi si unde nu,sai intelegi pe ai tai,sa intelegi viata

Membru inregistrat la
    26.07.2012
    Postari in forum
    17
    si crezi ca as fi mai isteata daca mi-as lua lumea in cap? ma faci sa rad. si eu n-am cerut sfaturi despre cum as putea sa-mi distrug mai repede viata, ci despre ce as putea face in relatia cu maica-mea. ai deviat de la subiect incercand sa dovedesti ce ai facut in viata. daca tot suntem la capitolul acuze da-mi voie sa-ti spun ca nu esti un exemplu de urmat, cel putin nu pentru mine. la cei 20 de ani pe care-i am n-am nevoie sa plec de acasa, de "nebuna", sau sa am un copil. deci inceteaza sa mi te mai dai un exemplu. in alte situatii poate te respectam, dar momentan ma deranjeaza tupeul tau si atitudinea de om care a facut cele mai bune decizii. deci multumesc frumos, dar as aprecia daca ajutorul tau s-ar opri aici :) o viata frumoasa!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari