Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita alec55a's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.01.2009
    Postari in forum
    72

Exclamatie Alerta: Poliomielita in Romania? Sute de copii nu sunt inca vaccinati

Medicii romani sunt in alerta dupa ce OMS a atentionat intreaga Europa sa fie in garda, dupa ce la Moscova a fost inregistrat un caz de poliomielita salbatica la un copil sosit din Tadjikistan.

In Romania exista sute de copii care nu au fost vaccinati impotriva acestei boli.

Ministerul Sanatatii a dat asigurari ca de saptamana viitoare vor ajunge in tara 6.000 de doze de vaccin si ca e in derulare o alta licitatie pentru achizitia a inca 675.000 de doze, pentru a vaccina copiii care nu au fost imunizati inca.

Voi ati auzit de alerta de poliomielita? V-ati vaccinat copiii sau aveti de gand sa o faceti?

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Pana sa apara normele UE, toti copiii erau vaccinati pt poliomielita la 2,4,6,12 luni cu vaccin produs de institutul Cantacuzino.De atunci, pauza.S-a terminat stocul, s-a terminat vaccinarea.Luna trecuta baietelul meu n-a fost vaccinat pt ca NU ERA VACCINUL.Sa vedem, poate luna asta vine si vaccinam, poate.

mother
    Guest
    cine are posibiliattea sa cumpere pentaximul sau infarixul.. alea contin si antipolio...

alinutza82
    Guest
    Citat Postat de eliza rares Vezi mesajul
    Pana sa apara normele UE, toti copiii erau vaccinati pt poliomielita la 2,4,6,12 luni cu vaccin produs de institutul Cantacuzino.De atunci, pauza.S-a terminat stocul, s-a terminat vaccinarea.Luna trecuta baietelul meu n-a fost vaccinat pt ca NU ERA VACCINUL.Sa vedem, poate luna asta vine si vaccinam, poate.

ScienceDirect - Archives de Pédiatrie : Calendriers vaccinaux au sein de l'Union européenne

All nations that are part of the European Union share the same aim for the control and eradication of vaccine-preventable diseases. However, there are differences in child immunization strategies and schedules between nations, depending upon health care systems, immunization habits and epidemiology of infectious diseases. All nations immunize children against diphtheria, tetanus, poliomyelitis, measles, rubella and mumps. Immunization against pertussis, Haemophilus influenzae, hepatitis B and tuberculosis are not systematically applied.
    UE presupune vaccinarea polio, deci sa inteleg ca au declarat ca vaccinul romanesc nu e ok? Au zis de ce?
    Modificata de alinutza82; 22.05.2010 la 18:48:20.

Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    A...nu...Vaccinul era bun, dar UE spunea ca nu era institutia conform standardelor.Parca le ridicase sau vroiau sa le ridice autorizatia.Nu mai stiu exact.A fost chiar si reportaj cu medicii de acolo.Protestau.Ce s-a mai intamplat, nu stiu, n-am mai vazut si auzit nimic.Parca din iarna nou nascutii au plecat acasa nevaccinati.Cam atunci a fost tam-tam-ul.Pana la urma vom cumpara vaccinul daca nu se mai asigura.

alinutza82
    Guest
    A...nu...Vaccinul era bun, dar UE spunea ca nu era institutia conform standardelor.Parca le ridicase sau vroiau sa le ridice autorizatia.Nu mai stiu exact.A fost chiar si reportaj cu medicii de acolo.Protestau.Ce s-a mai intamplat, nu stiu, n-am mai vazut si auzit nimic.Parca din iarna nou nascutii au plecat acasa nevaccinati.Cam atunci a fost tam-tam-ul.Pana la urma vom cumpara vaccinul daca nu se mai asigura.
    Ce tampenie. Ministerul sanatatii trebuia sa ofere alta alernativa, ca mai sunt si altii care fac vaccinul polio.

Floricica Cu Vechime carmen dragu's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.03.2008
    Postari in forum
    7.069
    Eu l-am vaccinat cu Infarix ca tot asa ma plimba medicul de familie ca nu e vaccinul. Am preferat sa-l platesc si sa-l vaccineze. Bine asta si faptul ca mai existau niste probleme medicale la copilul meu si sa-l fi vaccinat cu cel gratuit era un risc crescut de diaree.

Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Citat Postat de carmen dragu Vezi mesajul
    Eu l-am vaccinat cu Infarix ca tot asa ma plimba medicul de familie ca nu e vaccinul. Am preferat sa-l platesc si sa-l vaccineze. Bine asta si faptul ca mai existau niste probleme medicale la copilul meu si sa-l fi vaccinat cu cel gratuit era un risc crescut de diaree.
    De ca era risc de diaree? Sa inteleg ca vaccinul asigurat prin medicul de familie nu este la fel de bun, eficient ca unul cumparat?Nu este acelasi vaccin?Nu ofera aceeasi imunitare?

mother
    Guest
    vaccinul era ala de se dadea pe gura...din cate am inteles eu de la pedi era un pic mai riscant... toata lumea stie ca dupa vaccinul ala nu aveai voie sa intepi muschii o luna cel putin..
    si cand i-am luat sange pt analize l;ui rares m-a intrebat asistenta daca i-am facut polio de curand...

mother
    Guest
    eliza de ceva timp se face tetraxim gratis de la stat, care e produs de pasteur... este o varianta a pentaxim fara hemophilus influentzae(sigur nu am scris corect). vaccinul romanesc a cam fost inl;ocuit la cererea ue...

mai multe ce sa zic...

nu stiu daca e vorba de vaccinul antipolio ca lipseste din ro... cred ca e vorba de vaccinul anti tbc. ala se face la nastere si acum nu s-a mai facut...

TETRAXIM este indicat pentru a proteja copilul dumneavoastra impotriva difteriei, tctanosului, tusei convulsive si
    poliomielitei la copii, incepand cu varsta de 2 luni pentru vaccinarea primara, ca doza de rapel in cursul celui de-al
    doilea an de viata si la copii cu varsta cuprinsa intre 11 si 13 ani, in functie de calendarul oficial al vaccinarilor.

Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Citat Postat de andreeacta Vezi mesajul
    vaccinul era ala de se dadea pe gura...din cate am inteles eu de la pedi era un pic mai riscant... toata lumea stie ca dupa vaccinul ala nu aveai voie sa intepi muschii o luna cel putin..
    si cand i-am luat sange pt analize l;ui rares m-a intrebat asistenta daca i-am facut polio de curand...
    Din cate imi aduc aminte, Rares a facut injectabil antipolio (are 1 an si doua luni acum).Am ramas mirata pt ca stiam ca se dau doua pic oral.Asa era acum 3 ani la fetita mea:oral.Acum, injectabil.Inca nu l-a facut (cel de un an). Si nici pt difterie, tuse conv.A adus nr limitat de vaccin la medicul meu de fam.Am aflat intamplator iar Rares n-a putut fi vacc pt ca avea rosu in gat.Mai era un singur vacc, unul singur pe care l-au trimis inapoi.De ce nu m-au anuntat din timp ca aveau vacc?Sigur a fost preferential, iar copilul respectiv n-a putut fi vacc din diferite motive si daca nu s-a putut, a vrut sa-l vacc pe al meu, dar cum Rares avea rosu in gat....Asta e...Ma umplu de nervi de cate ori mi-aduc aminte.Asta e Romania in care traim....

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari