Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita MOTANIK_23's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.03.2011
    Postari in forum
    238

Exclamatie Agresivitatea verbala sau fizica

Ce facem sau cum reactionam daca suntem agresate verbal sau fizic de catre partenerii de viata(sau alte persoane)? Trecem cu vederea in speranta ca nu se va mai intampla? Apelam la ajutorul celor din jur?

Floricica Novice nalexandra's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2011
    Postari in forum
    396
    ii spargem fata sa ne tina minte toata viata

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    trecem cu vederea in speranta ca nu se va mai repeta ????!!!!! ha, cea mai mare greseala ! pai cand a facut-o odata poti fi sigura ca o va face si a doua si a treia si a mia oara !

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    asa e.nu poti trece cu vederea asa pur si simplu.asta inseamna ca nu mai exista respect,ceea ce nu e bine deloc.eu si sotul neam aruncat cuvinte grele in trecut care ne urmaresc si acum,si nu e usor sami aduc aminte cum ma facut,sau pt el nu e usor cand isi aduce aminte cum lam facut.cand dispare acel respect,ca in cazul meu e dificil.e foarte usor sa arunci niste vorbe la suparare,dar trebuie sa te abtii pt ca acele cuvinte pe care tu poate nu le spui din suflet,acele cuvinte jignitoare mereu te vor urmari.si eu am gresit mult,am aruncat vorbe grele,de vreo 4 ori lam dat afara din casa,dar binenteles ca se lasa cu o partida si ne trecea.dar uite ca dupa 6 ani de casnicie mereu imi scoate okii.asta e,le trag

Floricica Senior mihaela_74's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.02.2010
    Postari in forum
    3.956
    Daca nu exista respect si incredere nu prea dau sanse unei casnicii,cu atat mai mult daca ai fost agresata fizic si/sau verbal.,poate doar cu rabdare sa treci peste acest impas.
    Din propria experienta iti pot spune ca nu vei uita daca vei fi agresata ,decat cu foarte mari eforturi,sau daca hotarati sa dati sanse acestei casnicii,lasand in urma toate discutiile,certurile....
    Am trecut prin ceva asemanator cu ani in urma..certuri ,jigniri,vorbe spuse la manie,care si-au pus amprenta in casnicie,dar am hotarat sa lasam in urma totul.Acum deocamdata totul este ok,si sper asa sa ramana..

Floricica Avansata arianna73's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    1.393
    indiferenta doare cel mai mult,si al meu citeodata mai spune in gluma cite o timpenie sii ,il las si cind suntem mai linistit ii aduc aminte cu mult drag si spor
    depinde ce spune al meu este oltean si au o vorba,,luamas cu maicata,,si eu calma ii spun,,si eu cu taicatu,si nu prea ii convine si iarasi pentru un timp numai spune

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    daca partenerul ma agreseaza in secunda doi am plecat....ce usor e de zis fetelor insa in realitate e mult mai greu am prietene care suporta din diferite motive ....nu le incurajez dar ici nu le acuz....

Floricica Nou Venita olofamily's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    296
    Asta ar mai lipsea...periuta si pijamaua in manuta,ATAT, si ...LA MATA CU TINE!!!

Floricica Novice madalik's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2009
    Postari in forum
    531
    Din fericire pentru mine si pentru sotul meu avem o casnicie foarte frumoasa nu ne-am jignit niciodata,poate doar in gluma,si nici decum jigniri care sa ne doara,nu ne ascundem absolut nimic, avem o relatie foarte deschisa si plina de respect,si sincera sa fiu este si dupa cum ti-l(-o)inveti,ca daca nu-i permiti partenerului(ei) sa-ti vorbeasca urat nu cred ca o va mai face,iar legat de agresivitatea fizica nici nu se poate vorbi l-am informat inca din primii ani(noi avem 10 ani de cand suntem impreuna),ca daca v-a ridica vreodata macar un deget la mine va ramane singur,pentru ca asa cum a-ti spus si voi e de ajuns sa te loveasca o data si sa-l ierti si cu siguranta ca se va repeta,sunt constienta ca nu este usor dar daca nu o faci inseamna ca nu ai demnitate si respect fata de proria-ti persoana! STOP VIOLENTEI!!!!!!!!!

Floricica Veterana andreea_p's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.05.2008
    Postari in forum
    18.581
    agresivitatea fie ea fizica sau verbala este k si inselatul.se intampla o data si ierti,,,,fii sigura ca se intampla si a doua sau a treia oara.inceputul e greu apoi se obisnuiesc si una doua la manie scapa o jignire sau o palma,asa sa se descarce!mai bine ar da un pumn in perete sau si-ar da ei o palma si gata mania.la manie multe se intampla chiar daca dupa le regreti!
    eu una la nervi vb multe,vrute si nevrute si mai apoi imi pare rau.dar degeaba raul este facut si cum zicea si madasabi aceste lucruri te urmaresc pe viitor si mereu iti sunt aduse in vedere

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari