Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 22
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee 18.300 de biserici si doar 425 de spitale!

In Romania sunt 18.300 de biserici si doar 425 de spitale! Ce parere aveti despre asta?

In luna august a anului trecut, Asociația Secular-Umanista (ASUR) din Romania a amplasat o serie de panouri in semn de protest fata de scutirea bisericii de la impozitul pe venituri, si astfel cu acesta campanie s-a evidentiat faptul ca in tara noastra sunt 18.300 de biserici insa doar 425 de spitale, ceea ce mie una mi se pare "strigator la cer".

mother
    Guest
    si culmea ca bisericile sunt pline de romani .... si asta ti se mai pare strigator la cer?

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Citat Postat de andreeacta Vezi mesajul
    si culmea ca bisericile sunt pline de romani .... si asta ti se mai pare strigator la cer?
    Nu inteleg ce vrei sa spui.....

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Si dupa ce se duc si pupa toate icoanele si oasele si mana popii, romanii aia care umplu bisericile ajung si la spital cu diferite nevoi, ca popa nu-i vindeca de nimic, si nici pupatul de icoane. Si la spital se plang ca nu-s conditii. SI tot romanii aia n-ar contribui cu o donatie pentru modernizarea unei sectii de cardiologie pediatrica de exemplu sau de tratare a cancerului sau sectie pentru prematuri, dar la fiecare vizita la biserica ii lasa ceva lui popa.
    Modificata de roxie; 31.01.2011 la 09:42:11.

mother
    Guest
    dupa ce lege scrisa sau nescrisa o biserica exclude un spital sau invers? sau , mai bine zis, ati fi mai linistite sufleteste daca nu ar fi biserici (pt romanii care vor biserici) dar nu ar fi nici spitale?

treaba asta cu "huo bisericile" imi suna a reminescente din perioada comunistilor.... toleranta, fetelor, toleranta!

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    dupa ce lege scrisa sau nescrisa o biserica exclude un spital sau invers? sau , mai bine zis, ati fi mai linistite sufleteste daca nu ar fi biserici (pt romanii care vor biserici) dar nu ar fi nici spitale?

treaba asta cu "huo bisericile" imi suna a reminescente din perioada comunistilor.... toleranta, fetelor, toleranta!
    Dupa care lege trebuie ca statul sa sponsorizeze bisericile inainte sa sponsorizeze sanatatea si spitalele? De unde s-au gasit atatia bani pentru constructia atator mii de biserici, si pentru spitale bate vantul in visterie?

mother
    Guest
    Citat Postat de roxie Vezi mesajul
    Dupa care lege trebuie ca statul sa sponsorizeze bisericile inainte sa sponsorizeze sanatatea si spitalele? De unde s-au gasit atatia bani pentru constructia atator mii de biserici, si pentru spitale bate vantul in visterie?
    iti inteleg frustrarile...le am si eu.. dar daca banii nu see duceau la biserici se duceau pe o poseta la udrea!.. sa fim seriosi... daca nu se vrea, nu se vrea.....

si un spital are costuri uriase de construire, dotare si apoi functionare! de unde sa faca mai multe spitale daca nici pe astea nu sunt in stare sa le intretina??? (un spital nu functioneaza cu un popa!)
    e dureros, revoltator, tragic!!! dar nu are nici o legatura cu bisericile...

mai bine sa injuram pe cine trebuie decat sa incercam sa facem un credincios sa se simta vinovat ca are biserici...

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Nu e vorba despre asta, in nici un caz nu spun asta insa mi se pare cel putin aiurea ca sa se construiasca biserici atat de multe iar spitalele sa fie atat de putine si lasate in paragina, sa moara oameni pe capete pentru ca nu exista bani pentru aparatura, sa moara copiii la nastere pentru ca in acea localitate nu exista ecograf sau un spital cu o sectie pentru prematuri. Asta mi se pare strigator la cer.

Cat despre dat bani, se scria si pe topicul celalat ca sutn unii batrani care au facut credite ca sa de-a birul pentru biserica, A fost si un reportaj pa tv zilele trecute cu un preot care a refuzat sa boteze un copilas pentru ca parintii nu au cotizat pentru parohie si povesteau si ceilalti oameni din sat ca daca nu cotizezi nu iti face preotul nici un fel de slujba.....

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    mai bine sa injuram pe cine trebuie decat sa incercam sa facem un credincios sa se simta vinovat ca are biserici...
    Nu cred ca noi facem un coredincios sa se simta vinovat ca are biserica, in nici un caz. Ceea ce am postat eu era ca sa trag oarecum un semnal de alarma pentru ca repet nu mi se pare normal. Nu zic ca nu ar trebui sa fie biserici, Doamne fereste, in nici un caz. Nu ma intelegeti gresit si nu dai cu rosii - sunt scumpe iarna!

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    iti inteleg frustrarile...le am si eu.. dar daca banii nu see duceau la biserici se duceau pe o poseta la udrea!.. sa fim seriosi... daca nu se vrea, nu se vrea.....

si un spital are costuri uriase de construire, dotare si apoi functionare! de unde sa faca mai multe spitale daca nici pe astea nu sunt in stare sa le intretina??? (un spital nu functioneaza cu un popa!)
    e dureros, revoltator, tragic!!! dar nu are nici o legatura cu bisericile...

Adica sa alegem raul cel mai mic spui? Dintre o biserica si posetele lui Udrea sa alegem biserica? Cu mentalitatea asta nu ajungem nicaieri, peste 50 de ani vom avea tot 425 de spitale, si 100.000 de biserici.
    Andreea, are chiar foarte multa legatura cu bisericile, pentru ca acelasi stat care a dat bani sa se construiasca enshpe mii de biserici, spune ca nu are bani ca sa modernizeze un spital, sau mai rau, reduce numarul paturilor din spitale, reduce personalul incat ajung copiii sa arda in maternitati. De ce sa faca atatea biserici, cand banii aia in mod sigur ajung sa modernizeze cateva spitale de provincie? Tie nu ti se pare ca pute? Adica e nevoie de biserici si nu e nevoie de spitale, dar nah, decat sa isi ia Udrea posete cu ei mai bine mai inghesuim o biserica intre doua blocuri? De ce sa nu spui decat sa isi ai Udrea poseta, mai bine dotam o sectie de prematuri, sau mai bine cumparam aparatura pentru o sectie de cardiologie? Adica chiar e nevoie de biserici, dar de imbunatatirea conditiilor din spitale nu? Iar pe tine nu te revolta asta, tu esti multumita ca nu si-a luat Udrea poseta din banii aia?
    Modificata de roxie; 31.01.2011 la 10:08:02.

mother
    Guest
    Citat Postat de roxie Vezi mesajul
    Adica sa alegem raul cel mai mic spui? Dintre o biserica si posetele lui Udrea sa alegem biserica? Cu mentalitatea asta nu ajungem nicaieri, peste 50 de ani vom avea tot 425 de spitale, si 100.000 de biserici.
    Andreea, acelasi stat care a dat bani sa se construiasca enshpe mii de biserici, spune ca nu are bani ca sa modernizeze un spital, sau mai rau, reduce numarul paturilor din spitale, reduce personalul incat ajung copiii sa arda in maternitati. De ce sa faca atatea biserici, cand banii aia in mod sigur ajung sa modernizeze cateva spitale de provincie? Tie nu ti se pare ca pute? Adica e nevoie de biserici si nu e nevoie de spitale, dar nah, decat sa isi ia Udrea posete cu ei mai bine mai inghesuim o biserica intre doua blocuri?
    bisericile se cer de romani! sau aia care le vor nu au dreptul doar pt ca nu iti place tie, lui x sau lui y???
    cauta banii in alta parte! nu in biserici!

+ Raspunde
Pagina 1 din 22
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari