Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita babymouse's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2008
    Postari in forum
    47
    am vazut acum stirea asta 11 hypermarketuri controlate si amendate de ANSVSA

aveam incredere in produsele de la hypermarketuri, dar in urma stirii date de realitatea cred ca trebuie sa fim mai atente la ce cumparam si de unde.

Floricica Nou Venita babymouse's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2008
    Postari in forum
    47
    Nu stiu de ce, dar nu mergea linkul asa ca postez aici lista cu hypermarket-urile amendate:

* CORA LUJERULUI - amendă 10.000 lei, 75 kg produse alimentare confiscate

* CARREFOUR BĂNEASA - amendă 10.000 lei, 110 kg de pește confiscat

* CARREFOUR COLENTINA - amendă 25.000 lei, activitatea carmangeriei a fost suspendată pentru trei luni

* KAUFLAND COLENTINA - amendă 20.000 lei

* KAUFLAND RAHOVA - amendă 20.000 lei, 34 kg de carne confiscată

* AUCHAN TITAN - amendă 5.000 lei

* CARREFOUR BERCENI - amendă 20.000 lei

* CARREFOUR UNIREA - amendă 5.000 lei

* SELGROS CASH&CARRY - amendă 15.000 lei

* CARREFOUR VITANTIS - amendă 10.000 lei

* METRO MILITARI - amendă 5.000 lei

Floricica Avansata madaroxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.04.2009
    Postari in forum
    1.392
    iti povestesc ce am patit eu cu marfa de la hipermarket.....si chiar nu e poveste...
    in decembrie 2008 am trecut la "PIC"sa iau printre altele si carne tocata de sarmale...am ajuns aks ,am pregatit carnea(mi se parea mie ca parca nu e ce mi-ar fii placut mie-tocata mai marunt si plus ca mai vedeam prin ea cate ceva galben.........dar sincer la cate aveam de facut nu am mai stat pe ganduri si am facut sarmalele).....le-am pus lla cuptor si la o ora cand am dechis oala cu ele pluteau viermii pe deasupra!!!!!
    iar in mai am fost la REAL si am luat peste biban de mare sa fac si eu la bebel......si cand am ajuns aks era imputit.......de nervi am plecat iar la PIC sa iau peste la copil ca vroiam sa-i dau peste....acolo nu am gasit decat somon.....am luat 2 bucati(era file)si cand sa le fac una din bucati era imputita.......
    nu vreau sa discreditez ......dar hipermarketurile au atata marfa ca nu mai stiu ce sa faca cu ea si at ne-o baga pe gat file......cand pestele incepe sa se imputa il fac file....cand carnea incepe si aia sa se innegreasca o fac carne tocata........
    sunt asa de suparata pe acesti netrebnici pt ca te duci acolo si cumperi de milioane in speranta ca iei ceva bun.
    dar de 2 luni nu iau carne decat de la macelar si pestele trebuie sa mi-l arate si sa-l miros inainte sa-l cumpar!!!

Floricica Avansata madaroxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.04.2009
    Postari in forum
    1.392
    dar la noi cu toate hipermarketurile astea care au impanzit tara se face tot treaba romaneasca!!!LASA MA CA MERGE ASA !!

Floricica Cu Vechime ligiafodorean's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.11.2008
    Postari in forum
    7.046
    si eu am patit in decembrie cand ne-am intors acasa sa cumpar suc Nestle pentru Carina din supermarket si sa aiba mucegai in sticla... si nu a fost un caz singular, ci cumparasem 3 sticlute si toate erau cu aceeasi problema...

norocul meu a fost ca de obicei gust totul inainte de a-l da micutei si mi-am dat seama la timp... nu vreau sa ma gandesc ce ar putea fi patit daca ar fi baut sucul respectiv...

problema cea mare la hipermarketuri si supermarketuri este legata de conditiile improprii uneori de depozitare a alimentelor care se pot altera foarte repede...

Membru inregistrat la
    28.11.2008
    Postari in forum
    7.046
    personal carnea rareori o cumparam acasa din magazinele mari... prefer sa cumpar direct de la magazinele de prezentare fiindca sunt mult mai proaspete...

Membru inregistrat la
    28.11.2008
    Postari in forum
    7.046
    insa intotdeauna pt astfel de supermarketuri va conta doar profitul, indiferent de calitatea produselor oferite

nicole13
    Guest
    spune-mi te rog, Ligia...in Franta cum sunt depozitate mancarea pentru bb,iaurtul...la fel ca la noi sau au spatii racite?

Membru inregistrat la
    28.11.2008
    Postari in forum
    7.046
    e la fel ca si in Romania, cred... nu au spatii racite insa sunt mai aproape ca si spatiu de frigidere... cat despre iaurturi depinde de tip si termenul de valabilitate al acestora - sunt si pe rafturi si in frigidere...

insa ce stiu e ca niciodata nu mi s-a intamplat sa iau un produs alterat de pe raft... poate si pentru ca mancarea destinata copilasilor nu sta atat de mult pe raft fiindca aici foarte multe mamici o intrebuinteaza...

eu personal nici acasa mancarea cumparata pt Carina nu o tin in frigider inafara de iaurturile cu termen mic de valabilitate...

Membru inregistrat la
    28.11.2008
    Postari in forum
    7.046
    si ce mai stiu e ca sunt mult mai multe sortimente de preparate la preturi mult mai mici ca si in Romania... mi se pare greu de inteles avand in vedere potentialul pe aceasta nisa de piata

Membru inregistrat la
    28.11.2008
    Postari in forum
    7.046
    pacat ca nu am bani sa deschid propria afacere :))...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari