Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Uleiul de palmier

Uleiul de palmier se obtine prin zdrobirea si presarea partii carnoase care imbraca samburele. este usor absorbit si digerat, compozitia sa este asemanatoare cu cea a tesutului adipos al unei persoane cu dieta echilibrata: 44% acid oleic, 10% acid linoleic, 40% acid palmitic, 5% acid stearic.

In plus, uleiul de palmier nu contine colesterol, este bogat in vitaminele A, E si betacaroten.

Noi folosim de cativa ani uleiul de palmier insa doar la prajit, imi place ca nu se consuma atat de repede, nu trebuie inlocuit si nici nu pastreaza mirosul de la ce ai prajit. Adica poti praji linistit peste si apoi sa prajesti un ou pentru ca nu va pastra mirosul de peste.

Voi folositi ulei de palmier?

Floricica Avansata kim80's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2009
    Postari in forum
    1.877
    Si noi folosim si sunt foarte multumita...noi il luam pe cel de la Billa in bidonas galben. Il recomand cu tot dragul.

Moderator Floricica Avansata sireenita's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.05.2009
    Postari in forum
    1.535
    Am mai gasit niste beneficii despre uleiul de palmier:
    De asemenea, ajuta la mentinerea stabilitatii membranei celulare si este esentiala pentru mentinerea in limite normale a functiilor neurologice.

Uleiul rosu de palmier (bogat in vitamina A) este folosit ca supliment nutritiv in alimentatia copiilor. Combinat cu cel de peste micsoreaza riscul afectiunilor cardiovasculare. Vitamina E este prezenta in toate tesuturile. Datorita rolului sau antioxidant cercetatorii au investigat posibilele legaturi cu prevenirea cancerului, artritelor, aterosclerozei si bolii Alzheimer.

Floricica Senior arysha's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2009
    Postari in forum
    3.913
    Eu folosesc de multi ani uleiul de palmier dar doar la prajit.
    Am inteles ca e bun si pt prajituri,nu am incercat.
    La pret e mai convenabil decat uleiul de floarea soarelui mai ales pentru ca nu se consuma la fel de repede,nu se arde si nu are miros.

Floricica Avansata arianna73's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    1.393
    aici in italia nu s-a auzit de acest ulei,eu una nu l-am vazut si nici nu am mincat vreo mincare facuta cu acesta cind am fost in romania
    uleiul de masline,uleiul de porumb,ulei de alune,ulei de soia,ulei din diferite seminte,ulei de floarea soarelui,aceste uleiuri se gasec aici

stefaniajohansson
    Guest
    uleiul de palmier este, intr-adevar, foarte sanatos. insa problema este alta: plantatiile de palmier duc la defrisari in padurile tropicale, care duc la subtierea stratului de ozon. la noi uleiul de palmier este foarte boicotat si, sincer, parerea mea e ca pe buna dreptate.
    as cumpara cu mare placere daca s-a gasi doar ulei de palmier din palmieri care cresc spontan, sau din plantatii care nu au legatura cu defrisarile padurilor tropicale..dar probabil in acest caz pretul ar fi cel putin triplu..

Floricica Avansata arianna73's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    1.393
    mare dreptate ai stefania,dar ma intreb oare este chiar de palmier sau il mai amesteca si cu alte uleiuri

Moderator Floricica Avansata sireenita's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.05.2009
    Postari in forum
    1.535
    Un articol despre :Efectele folosirii Uleiului de Palmier

Uleiul de palmier se foloseste la gatit, deserturi, fabricarea cosmeticelor, sapunurilor si mai nou pe post de biocombustibil.
    Efectele folosirii uleiului de palmier sunt benefice, cel putin asa citim in majoritatea revistelor si ziarelor, ca de exemplu aici. Altii nu sunt de acord cu uleiul de palmier.
    Insa cei mai multi spun ca acesta trebuie sa inlocuiasca uleiul de floarea soarelui deoarece: rezista la 230 de grade Celsius, nu patrunde în alimente, nu miroase, nu face fum, tine la mai multe cicluri de folosire, etc.
    Dar oare, folosirea uleiului de palmier nu are si efecte negative?

Pai hai sa vedem cine il produce, cat produce, unde il produce.
    Anual acum in lume se produc peste 40 de milioane de tone de ulei de palmier, sunt doua tari care produc peste 85% din productia mondiala. Este vorba de Indonezia cu 20 de milioane de tone si Malaezia cu 17 milioane de tone, deci ambele tari produc 37 de tone din cele aproximativ 40 de tone pe plan mondial.
    Marea majoritatea a plantatiilor cu palmieri ale celor doua tari se afla in insula Borneo.

Borneo este a treia insula ca marime de pe glob, decat Groenlanda si Noua Guinee sunt mai mari.
    Suprafata este de 743.330 km², sa ne dam mai bine seama cat este de mare trebuie sa spunem ca suprafata Romaniei este de 237.530 km², adica suprafata insulei Borneo este de peste 3 ori mai mare ca suprafata Romaniei.
    Impartirea administrativa a insulei se face intre statele Indonezia, Malaezia si Brunei, primele doua au in administratie cea mai mare parte din insula, Indonezia partea de sud si Malaezia partea de nord.
    Borneo are multe paduri, cele mai inalte paduri tropicale din lume, paduri care adapostesc arbori de peste 70 m inaltime. Aici se gasesc peste 15.000 de plante, printre care, cea mai mare floare si cea mai mare orhidee.
    Problema este ca pe aceeasi suprafata nu pot sa fie si padurile si plantatiile cu palmieri, usor, usor plantatiile cu palmieri iau locul padurilor, ritmul de inlocuire este ametitor. In ultimii 20 de ani in fiecare an se defriseaza peste 8000 km², deci, an de an din Borneo dispar paduri de pe o suprafata mai mare decat Judetul Dolj sau de doua ori mai mare decat suprafata pe care o are la noi Delta Dunarii. Atat de mare graba este cu defrisatul incat acesta se face prin incendiere, se ard mii si mii de hectare cu paduri, se arde atat de mult incat ca emisii de CO2 Indonezia este depasita decat de SUA si China.
    In partea administrativa a Malaeziei, in Sumatra si Borneo, aproape patru milioane de hectare de padure au fost deja schimbate in ferme de palmieri, Malaezia are acum mai putin de 20% din suprafata padurilor pe care o avea inainte de a incepe plantatiile de palmieri. Daca se mentine ritmul actual, in anul 2022 va constituii un miracol gasirea unei paduri in insula Borneo.
    Faptul ca localnicii care locuiesc acum pe insula sunt la fel de saraci ca si inainte de introducerea plantatiilor cu palmieri nu mira pe nimeni.

Eu nu am folsit nu stiu cum este
    Modificata de alliy; 26.01.2011 la 21:34:32.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Ai dreptate Stefania, la asta nu m-am gandit din pacate , eu am vazut doar partea pozitiva legata de colesterol si de faptul ca nu pastreaza mirosul de la ce s-a prajit anterior si nici nu trebuie schimbat asa cum este cu uleiul de floarea soarelui. Pentru gatit pentru noi folosesc ulei normal de floarea soarelui iar pentru salate si pentru ce ii gatesc lui Edi folosesc de masline.

Floricica Debutanta dama de pica's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.12.2009
    Postari in forum
    847
    Citat Postat de stefaniajohansson Vezi mesajul
    uleiul de palmier este, intr-adevar, foarte sanatos. insa problema este alta: plantatiile de palmier duc la defrisari in padurile tropicale, care duc la subtierea stratului de ozon. la noi uleiul de palmier este foarte boicotat si, sincer, parerea mea e ca pe buna dreptate.
    as cumpara cu mare placere daca s-a gasi doar ulei de palmier din palmieri care cresc spontan, sau din plantatii care nu au legatura cu defrisarile padurilor tropicale..dar probabil in acest caz pretul ar fi cel putin triplu..
    Stefania, ma batea gandul sa il incerc si eu. Dar m-ai facut sa ma razgandesc.

Floricica Debutanta k3loo's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2009
    Postari in forum
    1.057
    Ce treaba are uleiul cu colesterolul ?!?!?! Uleiul vegetal, de orice fel nu contine colesterol. Pentru ca este vegetal, nu animal...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari