Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Citat Postat de popanicoleta Vezi mesajul
    Mancarurile sunt la fel de bune si cand nu tin post dar eu nu am aceeasi placere de a manca atunci cand nu am tinut post. Macar o saptamana daca pot sa tin, este foarte bine. Dar trebuie sa gust mancarea copilului, nu pot sa-i dau mancarea fara s-o gust si nu are cine altcineva sa faca asta; suntem singure toata luna.
    Te inteleg perfect...acesta este si motivul pentru care eu nu prea tin post ...de cand e copila zilnic sau aproape zilnic ii prepar mancarica si inevitabil gust.....Am vrut doar sa subliniez ca exista pacate mult mai mari decat acela de a nu posti......si chiar daca nu tin post si nu sunt "pura" din acest punct de vedere, incerc sa traiesc atmosfera sarbatorilor prin prisma altor lucruri....

PS Anul trecut (in 2009), am fost in Israel, am vizitat toate locurile sfinte...inclusiv Mormantul Sfant.E un sentiment unic, pe care nu l-am mai trait in nici o biserica sau manastire de pe meleagurile noastre.De multe ori ma simt mai aproapre de Dumnezeu facand o fapte buna.....decat tinand post.

Floricica Avansata nikolettap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Citat Postat de diana_andreea Vezi mesajul
    Te inteleg perfect...acesta este si motivul pentru care eu nu prea tin post ...de cand e copila zilnic sau aproape zilnic ii prepar mancarica si inevitabil gust.....Am vrut doar sa subliniez ca exista pacate mult mai mari decat acela de a nu posti......si chiar daca nu tin post si nu sunt "pura" din acest punct de vedere, incerc sa traiesc atmosfera sarbatorilor prin prisma altor lucruri....

PS Anul trecut (in 2009), am fost in Israel, am vizitat toate locurile sfinte...inclusiv Mormantul Sfant.E un sentiment unic, pe care nu l-am mai trait in nici o biserica sau manastire de pe meleagurile noastre.De multe ori ma simt mai aproapre de Dumnezeu facand o fapte buna.....decat tinand post.
    Asa este, nu doar postul este suficient pentru a fi un bun crestin.
    Legat de atmosfera sarbatorilor... de cand de pe 1 noiembrie prin supermarketuri apar produsele pentru Craciun, am impresia ca este o sarbatoare mai mult comerciala, nu mai are acelasi farmec.
    Si daca as putea sa tin post vreau sa tin fara diverse pateuri vegetale, cascaval de post sau mai stiu eu ce prostii; doar cu fasole, cartofi, diverse alte legume, asa cum tin si bunicii.

Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Citat Postat de popanicoleta Vezi mesajul
    Asa este, nu doar postul este suficient pentru a fi un bun crestin.
    Legat de atmosfera sarbatorilor... de cand de pe 1 noiembrie prin supermarketuri apar produsele pentru Craciun, am impresia ca este o sarbatoare mai mult comerciala, nu mai are acelasi farmec.
    Si daca as putea sa tin post vreau sa tin fara diverse pateuri vegetale, cascaval de post sau mai stiu eu ce prostii; doar cu fasole, cartofi, diverse alte legume, asa cum tin si bunicii.
    Pai, ala e postul adevarat...Tin minte ca bunica mea, inainte de inceperea postului fierbea toate vasele...si se manca numai legume, cartofi, ciuperci multe, mamaliguta cu sos de ciuperci, ciorbe cu bulion etc.Si e adevarat ca se incearca comercializarea acestor sarbatori si intr-o oarecare masura s-a si reusit,nu mai au acelasi farmec...plus de asta, suntem intr-o continua miscare....spre exemplu, la noi in familie rar se intampla sa fim toti liberi in cele 2-3 zile de Craciun.Sora e asistenta, tata taximetrist, sotul lucra in armata...asa ca fiecare prinde cate un serviciu in perioada aceea, nu iti ramane prea mult timp sa te bucuri de semnificatia sarbatori...doar asa pe fuga....

Floricica Avansata nikolettap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Eu ce sa mai spun atunci? Sotul meu a lucrat anul trecut de Craciun, si acum 2 ani....a venit dupa 1 ianuarie acasa. Nici anul asta nu cred ca este acasa de sarbatori. Asa ca... o sa fiu eu cu Maria. Norocul meu este ca avem parintii aproape, fratele meu, cumnata, finii, nasii, prieteni. Toti vor veni in vizita si noi vom merge la ei dar in noaptea de Craciun si de Revelion vom fi singure. Asa am fost si anul trecut.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari