Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior paulici's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046

Nelamurit Tineti post?

A inceput postul Craciunului. Desi mi-am propus sa postesc cat de mult, timpul limitat pentru gatit ma face incet sa renunt la multe din zilele de post. Voi ce gatiti de post, asa incat sa aveti parte de un meniu echilibrat, chiar si de post?
    Modificata de paulici; 05.06.2011 la 09:50:51.

Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Tin post in masura in care pot...adica depinde de ce mancare am in casa si de dispozitia necesara.Cred ca postul nu este numai o abinere de la anumite alimente....ci si rugaciune, iertare, impacare cu cei cu care suntem certati,, etc.Mizez mai mult pe o curatenie sufleteasca decat pe una trupeasca....Ce rost are sa tii post miercuri si vineri, dar sambata sa injuri si sa te certi? In urma cu cativa ani tineam cu sfintenie toate posturile, mai ales Postul Craciunului.De vreo 2-3 ani incerc sa tin post, dar nu fac din asta o regula.....dar dau de pomana, ma rog mai mult....Important e ce iese din gura, nu ce bagi....

stefaniajohansson
    Guest
    Nu tin post pt ca nu cred in post..nu cred in faptul ca abtinerea de la carne (de exemplu) ma face un mai bun crestin..sau un mai bun om..cred mai de graba ca un om care este bine alimentat isi poate mentine optimismul si gandirea pozitiva si isi poate controla faptele si vorbele mult mai bine..

eu am mai zis ca am propria mea credinta..adica tot Crestina sunt, insa credinta mea consta in sentimentele pe care le am si nu cunoastere si respectarea unor legi facute de oameni..o fata de pe forum zicea acum cateva zile: religia e o stiinta, credinta e in suflet. nici eu nu m-as fi putut exprima mai bine decat atata

stefaniajohansson
    Guest
    Citat Postat de paulici Vezi mesajul
    Sotul care nu pot sa spun ca este credincios, il consider mai bun crestin decat multi oameni care se considera crestini adevarati.
    da, da! si eu sunt de acord ca poate fi asa!

Floricica Senior violett24's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.08.2009
    Postari in forum
    3.323
    eu am tinut post cand eram mai mica
    cum ati zis si voi
    degeaba tii post daca injuri sau doresti rau altor persoane

Floricica Avansata nikolettap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Postul inseamna abtinere de la anumite placeri inclusiv de la placerile culinare, eu cred ca asta reprezinta postul. In ultimii ani eu nu am mai tinut post si mancarea de Craciun sau de Pasti nu mai avea acelasi gust.

Floricica Cu Vechime flora73's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    Citisem undeva ca postul nu e neaparat curatirea sufletului, dar mai ales un regim alimentar alternativ......prin mancarurile de post se curata organismul....de aia sunt zilele "cu dezlegare la peste", zilele cu legume, lactate, etc.
    S-a intamplat ca intr-un an am avut un calendar care explica "mura-n gura" cum trebuie tinut un post......si am observat ca de fapt era o fantastica dieta alimentara

Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Citat Postat de paulici Vezi mesajul
    Adevarul este ca postul cel mai strict ar fi fara ulei, fara inlocuitori de carne, etse foarte dur postul corect. Ce nu inteleg este inca un aspect, se posteste de cand apune soare pana apune ziua urmatoare sau dupa orele de pe ceas. Citisem ca postul se raporteaza la soare.
    Ziua bisericeasca incepe la rasaritul soarelui si se termina la asfintit; nu postul se raporteaza la soare. Asa cum anul bisericesc incepe la 1 sept. si nu la 1 ian., asa si ziua bisericeasca nu incepe la 12 noaptea si se termina la fel.

Floricica Senior Diandrea's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.05.2009
    Postari in forum
    2.564
    Postul se refera si la alte lucruri, in afara de abtinerea de la mancare....nu ai voie sa faci sex, ar fi bine sa dai de pomana, se spun rugaciuni fara pardon (daca spre exemplu intr-o seara nu imi spun rugaciunile, ci doar un Multumesc, Doamne, nu e suficient) si multe altele.....

Flora, eu stiu ca in credinta ortodoxa nu e niciodata dezlegare la lactate....la peste, da, dar in anumite situatii...La catolici (tatal meu e catolic) e permis aproape orice , in afara de carne...poti manca oua, lactate....

Iar in legatura cu gustul mancarurilor de sarbatori, daca nu ai tinut post, nu am nici o problema.....imi ies la fel de bune ca atunci cand tin post.....Despre partea sufleteasca, da...nu ma simt poate asa de "pura",dar sarbatorile pentru mine sunt un prilej minunat sa imi revad familia reunita, prietenii pe care peste an nu prea i-am vizitat....rudele din strainatate....bineinteles ca atmosfera este data de evenimentul in sine (nasterea Domnului, Invierea)...

Floricica Cu Vechime onita's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.01.2007
    Postari in forum
    5.926
    Interesant...la musulmani spre ex postul unei zile(cred ca la asta te refereai), incepe cu putin inainte de rasarit si se termina la asfintit...
    E prima oara cand aud aceasta idee...dar interesant sa fie aceasta asemanare.

Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Citat Postat de diana_andreea Vezi mesajul
    Postul se refera si la alte lucruri, in afara de abtinerea de la mancare....nu ai voie sa faci sex, ar fi bine sa dai de pomana, se spun rugaciuni fara pardon (daca spre exemplu intr-o seara nu imi spun rugaciunile, ci doar un Multumesc, Doamne, nu e suficient) si multe altele.....

Flora, eu stiu ca in credinta ortodoxa nu e niciodata dezlegare la lactate....la peste, da, dar in anumite situatii...La catolici (tatal meu e catolic) e permis aproape orice , in afara de carne...poti manca oua, lactate....

Iar in legatura cu gustul mancarurilor de sarbatori, daca nu ai tinut post, nu am nici o problema.....imi ies la fel de bune ca atunci cand tin post.....Despre partea sufleteasca, da...nu ma simt poate asa de "pura",dar sarbatorile pentru mine sunt un prilej minunat sa imi revad familia reunita, prietenii pe care peste an nu prea i-am vizitat....rudele din strainatate....bineinteles ca atmosfera este data de evenimentul in sine (nasterea Domnului, Invierea)...
    Mancarurile sunt la fel de bune si cand nu tin post dar eu nu am aceeasi placere de a manca atunci cand nu am tinut post. Macar o saptamana daca pot sa tin, este foarte bine. Dar trebuie sa gust mancarea copilului, nu pot sa-i dau mancarea fara s-o gust si nu are cine altcineva sa faca asta; suntem singure toata luna.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari