Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777

Postare Ce prajituri pregatiti de sarbatori?

Vreau sa fac cateva prajiturele pt.CRACIUN si REVELION...sa incerc ceva nou
    Ce retete cunoasteti?
    Care este prajitura care o recomandati?

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    Prajitura Desteapa
    Ingrediente: 8 oua
    250g margarina
    225g faina
    2 linguri apa
    1 litru lapte caldut
    2 pliculete de zahar vanilinat
    300g zahar tos
    Zahar pudra pentru pudrat

Mod de preparare:
    Luam o cratita si punem cele 250g margarina la topit, dupa care o lasam la racit.
    Albusurile le punem intr-un castron si le batem spuma cu mixerul.
    Intr-un alt castron, mai incapator, punem galbenusurile, adaugam 300g zahar tos, 2 pliculete zahar vanilinat, cele 2 linguri de apa si mixam totul pana la omogenizare.In compozitia obtinuta adaugam margarina topita si racita si mixam din nou pana la omogenizare.In aceasta compozitie adaugam faina in ploaie si mixam pana se incorporeaza complet.Adaugam in compozitia rezultata laptele caldut si mixam bine.
    In final, adaugam in compozitie albusurile batute spuma, amestecam bine cu un tel pana sunt complet inglobate. Compozitia rezultata este lichida, avand aspectul unei ciorbe, asa trebuie sa arate, in cuptor, in timpul coacerii se vor alege singure blatul si crema.
    Ungem o tava cu ulei si o tapetam cu faina, turnam compozitia obtinuta in tava si o introducem in cuptorul preincalzit pentru 1 ora, la foc mic spre mediu, atentie supravegheati prajitura pentru a nu se arde.
    Dupa ce prajiturica s-a copt o scoatem din cuptor, o lasam in tava la racit, o pudram cu zahar si apoi o putem servi. Este extraordinara, va recomand sa o incercati, se pregateste foarte rapid si este tare gustoasa

Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Prajitura cu crema de lamaie:[IMG]/i/lamaie.jpg/][/URL][/IMG]

Pentru blat:

1 ou

5 linguri apa rece

5 linguri ulei

1 1/2 lingurite amoniac dizolvat intr-o lingurita de otet

100 g zahar pudra

400-500 g faina

Pentru crema:

1/2 l lapte

200 g zahar

1 pachet unt frecat cu 150 g zahar

1 lamaie

3-4 linguri faina

Mod de preparare
    Blatul:

Se amesteca totul si se imparte compozitia in trei parti egale, se intinde si se coc foile pe dosul tavii, avand grija sa ungeti tava inainte de a coace prima foaie.

Crema:

Se freaca incet pe plita laptele cu zaharul si faina, se lasa sa se raceasca, se adauga untul frecat cu zaharul, se pune pe primul blat, apoi pe al doilea si al treilea. Se acopera cu prosopul si se lasa la rece pana a doua zi.

Este f. gustoasa eu o fac de cativa ani si este f.apreciata de familie si prieteni

Floricica Nou Venita evaerika's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.03.2010
    Postari in forum
    91
    eu vreau sa fac un simplu TIRAMISU imi e pofta si am tot amanat sa il fac si acum cu craciunul o sa il fac.de revelion fac un tort cu crema de zahar ars.

Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Citat Postat de evaerika Vezi mesajul
    eu vreau sa fac un simplu TIRAMISU imi e pofta si am tot amanat sa il fac si acum cu craciunul o sa il fac.de revelion fac un tort cu crema de zahar ars.

Cum faci torul cu crema de zahar ars?Poti scrie reteta?

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Ce prajituri?...Hmmmm...cele de la cofetarie sunt excelente.De ce sa ma mai chinui facandu-le in casa?

Floricica Avansata nikolettap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2006
    Postari in forum
    1.886
    Sunt bune si cele de la cofetarie dar cele facute acasa sunt cele mai bune, mai ales daca muncesti sa le faci.

Floricica Nou Venita andreea1001's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.12.2010
    Postari in forum
    1
    tort cu cre,a de lamaie
    blat obisnuit apoi crema de lamaie
    300 g unt, 250 g zahar pudra, 250 ml lapte, 60 g faina, 2-3 lamaie

Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Citat Postat de eliza rares Vezi mesajul
    Ce prajituri?...Hmmmm...cele de la cofetarie sunt excelente.De ce sa ma mai chinui facandu-le in casa?
    Pt ca cele de casa sunt mult mai sanatoase...toate cofetariile baga tot felul de porcarii de ex.antimucegai si multe altele...in loc de oua baga prafuri,in locul laptelui praf....
    Modificata de denyy10; 14.12.2010 la 13:58:04.

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    Si eu sunt de aceeasi parere, nimic nu se compara cu prajitura facuta in casa, apropo de tiramisu de care m-i se facuse pofta intr-o zi si am mers la cofetarie, ca nu aveam timpul necesar sa il fac, si bineinteles ca am luat o porcarie de tiramisu.....Sunt PRO prajituri facuta in casa, dar anul asta sincer sper sa am timp sa fac sarmale si salata....desi ma indoiesc!Asta este!Bafta in bucatarie fetelor!Asteptam retete....denyy vrem mai muuulte!

Floricica Cu Vechime isaelena's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.11.2007
    Postari in forum
    6.011
    Va multumesc pentru initierea acestui topic! Nu sunt experta nici pe departe, dar imi doresc sa invat...noi preferam cam tot ceea ce este facut in casa caci suntem o familie de alergici, soacra-sotul-fata cum papa ceva de la patiserie sau ceva de la cofetarie imediat fac alergie...nu stiiu ce pun dar clar este ca pentru noi nu sunt potrivite.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari