Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita organicbaby's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.10.2009
    Postari in forum
    10

Imbracamintea BIO, scutece din bumbac organic, moft sau necesitate?!

Ce este bumbacul organic? Dece este mai bine sa poarte bebelusul scutece lavabile? De ce biberoane din sticla? Ce este Bisphenolul si de ce dauneaza?

Raspunsul la toate aceste intrebari il veti gasi aici!

Haideti sa crestem copii sanatosi intr-o planeta cat mai curata!

Membru inregistrat la
    22.10.2009
    Postari in forum
    10
    De ce scutece lavabile din bumbac organic si nu scutece din hartie umplute cu gel plin de chimicale?
    Scutecele conventionale, de unica folosinta
    •Sunt albite cu clor, procedeul de inalbire cu clor a scutecelor de unica folosinta ( la fel ca la tampoanele feminine) duce la generarea dioxinei, care ramane in cantitati mici pe scutec putand prezenta risc cancerigen pentru copil
    •Din pacate comoditatea impiedica multi oameni sa isi puna astfel de probleme. Mai ales ca spalarea de scutece poate parea o povara. Totusi, gandindu-ne ca bebelusii sunt expusi riscului de a face cancer, alternativa scutecelor lavabile devine acceptabila.
    •S-a demonstrat stiintific faptul ca gelul continut de scutecele conventionale din hartie contine periculoasa bacterie Candida Albicans.
    •Contin plastic, plasticul fiind un derivat din petrol

Scutecele lavabile:
    •Sunt reutilizabile
    •Foarte absorbante si confortabile
    •Fara chimicale, pesticide si insectide
    •Reduc riscurile producerii unor iritatii sau eczeme
    •Nu contin gelul care provoaca periculoasa bacterie Candida Albicans
    •Economice, 15- 20 de scutece lavabile fiind de ajuns pana cand copilul va incepe sa faca la olita

Floricica Nou Venita sarahh's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2009
    Postari in forum
    2
    Am auzit ca sunt bune aceste scutece, ma bate gandul sa achizitionez si eu, dar ce nu ma convinge - faptul ca 20 de scutece imi sunt de ajuns pana la trecerea la olita..chiar este adevarat? Aceste scutece le pot refolosi la infinit?

Membru inregistrat la
    22.10.2009
    Postari in forum
    10
    Buna Sarahh! Bine ai venit :)
    Da...intr-adevar 20 -25 de scutece sunt de ajuns, deoarece le poti spala "la infinit"....sunt din bumbac organic deci se spala la fel ca si orice alta hainuta!
    Daca vei face calculul cat costa 20 de scutece lavabile si cam cat te costa scutecele de hartie va iesi o diferenta considerabila...in favoarea celor lavabile :)

Floricica Nou Venita sarahh's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2009
    Postari in forum
    2
    Bine v-am gasit :)
    Intr-adevar diferenta e considerabila....

Floricica Nou Venita sagetator's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.10.2009
    Postari in forum
    17
    Scutecele lavabile sunt pe marimi sau exista o marime universala?
    Cred ca sunt cea mai buna solutie pentru confortul bebelusului care nu trebuie sa mai indure plasticul din scutecele clasice.
    Ce ne facem insa cand plecam cu bebelusul in concediu?

mother
    Guest
    imi place ce discutie purtati "voi trei" :)))

eu sunt contra chimicalellor si plasticelor... dar mai am o problema... de unde sa stiu eu ca pot sa am incredere in chestiile astea?

asa pot sa pun si eu ceva nisip intr-o sfera si sa o chem eco balls.... pe bune..eu studiez piatza... dar nu stiu in ce sa am incredere...

Membru inregistrat la
    22.10.2009
    Postari in forum
    10
    Buna, bine ai venit!
    Scutecele lavabile sunt si pe marimi small(3-8kg),mediu (8-13kg) si large(13+), dar exista si scutece lavabile cu marime universala adica pot fi folosite de la nastere pana la trece5rea la olita.
    In concediu, pentru mai mult confort, dar totusi fara chimicale iti recomand scutecele de unica folosinta fara gel plin de chimicale, fara parfum, fara plastic...

Membru inregistrat la
    22.10.2009
    Postari in forum
    10
    In mod normal pentru aceste produse exista niste certificari internationale cu care nu te joci
    Deci cand doresti sa cumperi astfel de produse te poti interesa daca au aceste certificari
    Global Organic Textile Standard pentru confectii din bumbac organic
    Soil Association pentru cosmetice
    Oricum conform noilor norme europene cu privire la aceste produse nu iti permiti sa prezinti produsele ca fiind organice si ele sa nu fie
    ...si un truc...bumbacul organic miroase deosebit, adica un miros foarte natural, fata de celelate care miros a plastic

Floricica Nou Venita sagetator's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.10.2009
    Postari in forum
    17
    Bebelusul tau merita totul si de aceea cred ca nimic nu este mai important decat sa-l ajuti sa creasca intr-un mediu cat mai natural.
    Asa cum ne preocupam de alimentatia lui cred ca a sosit momentul sa acordam acceasi importanta si altor lucruri cu care bebe vine in contact: hainele, incaltamintea, cremele pe care le folosim dupa fiecare baita...

Membru inregistrat la
    22.10.2009
    Postari in forum
    10
    intr-adevar asa e....si ceea ce punem pe pielea bebelusului are f mare importanta, deoarece 60% din ceea ce atinge pielea este absorbit in organism adica in sistemul imunitar!
    Daca ne gandim ca , de exemplu gelul din scutecul de hartie contine dioxina (care este cancerigena), sau ca toate cremele au parabeni si SLS,chimicale foarte daunatoare si ca la fabricarea unui singur tricou din bumbac neorganic se foloseste o cana de pesticide (printre pesticide se numara DTT adica otrava pura)etc.....deci ar trebui sa ne gandim de doua ori daca lasam toate aceste substante sa fie absorbite in organismul copiilor nostri...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari