Ultimele discutii din forum
    sabineta
    Guest

Despre hainele second hand - pericole

M-am gandit ca bazarul este cel mai potrivit loc pentru a posta aceste informatii, gasite intr-un articol realizat de un medic dermatolog. Sper sa va fie de folos
    ARTICOL

Floricica Debutanta laurap2010's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.03.2010
    Postari in forum
    843
    pai ...si in magazinele care nu sunt second poate incerca inaintea mea unul care are raie sau alta boala de piele.
    Si.....cine cumpara din second si nu spala haina inainte sa o poarte?...
    Pt mine chiar nu e relevant articolul....

sabineta
    Guest
    Dar cum ar fi sa vi se imbolnaveasca copilul de la niste haine de acest gen? Cum ar fi sa capete o alergie, o micoza, o ciuperca sau chiar o afectiune respiratorie?

Hainele cumparate din magazinele SH cu 2-3 lei si vandute apoi pe forumuri cu 10 lei fac parte din colecta originala si NU sunt dezinfectate. Sunt aruncate in pubele speciale de englezi (de exemplu), atunci cand nu le mai trebuie. Nimeni nu verifica daca sunt spalate, daca au fost pastrate pana atunci in conditii decente de igiena... Apoi sunt incarcate, la gramada, in containere si aduse la noi, cu acte sau fara, depozitate in conditii mizere de cele mai multe ori...

La asta m-am gandit cand am recomandat articolul... la copii, mai exact.
    Modificata de sabineta; 04.07.2010 la 14:49:51.

sabineta
    Guest
    Dar cum ar fi sa vi se imbolnaveasca copilul de la niste haine de acest gen? Cum ar fi sa capete o alergie, o micoza, o ciuperca sau chiar o afectiune respiratorie?

Hainele cumparate din magazinele SH cu 2-3 lei si vandute apoi pe forumuri cu 10 lei fac parte din colecta originala si NU sunt dezinfectate. Sunt aruncate in pubele speciale de englezi (de exemplu), atunci cand nu le mai trebuie. Nimeni nu verifica daca sunt spalate, daca au fost pastrate pana atunci in conditii decente de igiena... Apoi sunt incarcate, la gramada, in containere si aduse la noi, cu acte sau fara, depozitate in conditii mizere de cele mai multe ori...

La asta m-am gandit cand am recomandat articolul... la copii, mai exact.

Floricica Avansata mamideveve's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.09.2009
    Postari in forum
    1.450
    Buna mami.
    Este de apreciat ca te-ai gandit la aceasta problema si ne-ai oferit un articol in acest sens.
    Insa...eu personal dupa reducerea salariului cu muuuuult si cand spun asta ma refer la 500 ron in mana, nu imi pot permite sa mai cumpar la fetita hainute noi.Iau pe cele "de bune" in rest mai mult SH.
    Prima grija pe care o am este sa spal respectivul lucru la masina de spalat si la o temperatura cat mai mare daca materialul o permite.
    La randul nostru vindem hainutele pentru a putea cumpara altele in loc dar nu inainte de a le spala.
    Pupicei si o duminica placuta in continuare!

Floricica Debutanta adrianarenata's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.09.2008
    Postari in forum
    999
    nu cred ca e mai mare riscul intr-u magazin sh de a contacta diferite boli , decat intr-un magazin de incaltaminte in care se probeaza fara sosete sau ciorap.ideal este sa nu purtam nimic fara a spala in prealabil .am vazut persoane ce probau inclusiv slipulde la costumulde baie, cu ce sunt mai protejata ca e nou?!

Floricica Debutanta CopilulMeuDrag's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.05.2008
    Postari in forum
    847
    Din ce am observat hainele sh sunt mai calitative si durabile decat cele din comert... parerea mea.

Floricica Avansata alyna-ch's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.01.2009
    Postari in forum
    1.664
    Bun articolul.
    Este valabil si ptr hainele noi!
    Eu daca cumpar o jucarie sau un prod sec -hand ,primul lucru pe care il fac il bag intr-o punga la congelator 24 ore(microbii mor la temp inalte sau f joase),apoi il spal si il calc pe interior(in cazul hainelor)valabil si ptr cele noi.
    Nu cred ca esti mai putin expus daca achizitionezi un produs nou si nu il speli.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari