Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Novice Cristelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.04.2011
    Postari in forum
    420
    Nu stiu ce sa zic in legatura cu vederea. Probabil si in ce moment al zilei alegi sa cosi goblen. Pe mine ma pasioneaza 'goblenatul' de vreo 20 de ani si inca vad destul de bine, nu port ochelari.

Membru inregistrat la
    18.04.2011
    Postari in forum
    420
    In acest stadiu am ajuns cu Implinire

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Ce frumos este!As incerca si eu dar nu stiu daca as avea rabdare.Cred ca pt inceput, preferabil ar fi unul de dimensiuni mai mici, nu de alta, dar mi-a ramas in minte imaginea prietenei mele cu goblenul care parca nu se mai termina.Cred ca voi incerca.

Membru inregistrat la
    18.04.2011
    Postari in forum
    420
    Draga mea uite poti incerca pentru inceput modele de genul acesta, sunt relativ de dimensiuni mici si nu foarte complicate:

Modele
    Modificata de Cristelaa; 24.02.2012 la 15:57:51.

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Si eu cos goblen din facultate, ceear ce-ar insemna cam de 20 ani. Si vorba Cristinei, inca nu port ochelari. Eu cos mai ales seara, in timp ce "ma uit" la TV.
    La goblenul postat de mine inainte am lucrat cam 3-4 ani. Insa a fost "on and off" ca timp liber f mult nu prea am si intre timp am mai cusut si alte goblene, ca eu ma plictisisesc sa tot cos pe acelasi.
    Cristina, Implinirea ta va arata superb.

Moderator Floricica Senior Musette's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.07.2011
    Postari in forum
    4.642
    Cristella " Implinirea" arata nemaipomenit de bine, terminata... va fi superba!

Membru inregistrat la
    18.04.2011
    Postari in forum
    420
    Mersi frumos fetelor. Ma bucur ca va place.
    L-am vrut cadou pentru o prietena draga, initial era sa-l termin de-a lungul celor 9 luni de sarcina ale ei, dar nu mi-a iesit. Bebelu' are deja 2 luni, dar si eu sunt pe ultima suta de metri.

MJ si mie imi place sa cos la 2-3 modele odata. Printre 'implinire' am mai cusut si 'Inocenta'. Mai am putin de lucru la buclele fetitei si o sa pozez si inocenta.

Membru inregistrat la
    18.04.2011
    Postari in forum
    420
    gataaa

Modificata de Cristelaa; 01.03.2012 la 07:47:58.

Membru inregistrat la
    18.04.2011
    Postari in forum
    420
    Am terminat si Inocența.
    Asa arata:
    Imagini atasate

Floricica Nou Venita Reea_m's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.12.2012
    Postari in forum
    217
    Citat Postat de gabitzza Vezi mesajul

Cred ca este o arta si cred ca necesita multa indemanare, mult talent si muuulta pasiune.

Fara sa se ofenseze cineva vreau sa corectez: NU ESTE O ARTA ci UN MESTESUG si nu este nevoie de talent pt a coase goblenuri ci doar de indemanare! Va dau un exemplu in afirmatia mea, am un elev care nu are calitati artistice in schimb ii place sa coasa goblenuri, asta nu inseamna ca este un artist sau ca are legatura cu arta, el pur si simplu urmeaza indicatiile din model.

ÁRTĂ (‹ fr., lat.) s. f.1. Formă a activității umane și a conștiinței, constînd în realizarea de structuri expresive capabile să genereze și să comunice emoții specifice complexe, la care participă, atît în actul creației cît și în acela al receptării, senzorialitatea, intuiția, afectivitatea și inteligența. De-a lungul istoriei sale, creația artistică, păstrîndu-și specificitatea de geneză, conține și transmite în limbaj propriu datele despre realitatea obiectivă sau subiectivă pe care artistul o traversează. Această apartenență la o dublă realitate conferă artei statutul de dimensiune constitutivă a umanului. Parte integrantă a culturii, a. îndeplinește un rol important în societate prin funcțiile cognitivă și educativă care-i sînt implicite. Operă de a. = operă realizată prin activitatea artistică creatoare. Om de a. = persoană care desfășoară o activitate artistică sau care studiază probleme de artă. Arte frumoase = denumire dată grupului de arte alcătuit din: pictură, sculptură, grafică (în trecut și arhitectură, poezie, muzică și dans). Arte plasticev.plastic. A. decorativăv.decorativ. A. populară = ansamblu de creații artistice, de obicei anonime, realizate de popor (literatură, muzică, dansuri, obiecte de artă plastică sau de artă decorativă).

Goblenurile fac parte din obiectele kitsch.
    KITSCH [pr.: kici] kitschuri n. 1) Produse cu caracter de pseudoartă, caracterizate prin platitudine, imitație superficială a operelor de artă; lipsă de originalitate. 2) Reproducere sau copiere pe scară industrială a unor opere artistice, multiplicate și valorificate comercial. 3) Obiect (tablou, carte etc.) de proastă calitate. [Monosilabic] /< germ. Kitschch.

Sper ca nu am suparat pe nimeni dar. Deschideti manualul de educatie plastica de cls a V-a si la primul capitol o sa gasiti vorbindu-se despre kitsch si ob care fac parte din aceasta categorie.

Cele care sunteti pasionate ati putea sa va creati singure modele incercand sa respectati teoria culorii si notiunile de baza pentru elaborarea unei compozitii. Succes!
    Modificata de Reea_m; 06.02.2013 la 10:14:43.

Floricica Nou Venita izabellab's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2012
    Postari in forum
    167
    Kitsch sau nu, mie imi plac. Nu ma supara prea tare ca nu e o arta. O sa ma apuc si eu de un goblen mai micut. :)

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari