Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice Mamiii.lui.Maxiii's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386

Handmade?

Buna dimineata!

Mai am un an si 3 luni de stat acasa cu bebe. Si cum sunt mai mereu singura si nu tot timpul am multa treaba de facut, m-am tot gandit sa ma apuc de handmade, pentru ca de mica eram atrasa de accesorii, imi placea si inca imi place sa am multe multe zorzoane. Am gasit siteuri cu accesorii pentru asa ceva la preturi pentru orice buzunar, vorba aia. Dar nu sunt inca 100% hotarata ce sa fac. Am vazut aseara la stiri ca unele persoane au renuntat la vechile cariere si s-au axat pe handmade, iar unele spuneau ca isi castiga existenta cu asta, castigand si aproape 3000 de lei pe luna. Bineinteles ca pana acolo e cale lunga insa, as vrea sa aflu de la voi care aveti cunostinta de cauza cam cum sta treaba pentru inceput. Daca se merita sa ma apuc. Nu vreau sa merg la risc, ca nu stam prea grozav cu banii, insa e cineva care e dispus sa ma ajute cu un "mic imprumut" pentru inceput. Tine doar de mine sa ma decid.
    Imaginatie am din plin..mai ales ca si in timpul liceeului mi-am facut de exemplu din niste cercei stricati si un lantisor rupt, o pereche de cercei luuuungi si cu niste stelute atarnand incat mai toate colegele s-au indragostit de ei si ma intrebau cat vreau pe ei. Dar si mie mi-au placut tare mult asa ca nu am putut renunta la ei.

Asa ca as vrea niste pareri. Am citit pe undeva ca mamica roxie se ocupa cu asa ceva. Daca mai sunteti si altele v-as fi recunoscatoare daca m-ati ajuta.
    Modificata de Mamiii.lui.Maxiii; 08.07.2013 la 09:06:28.

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Andrada, eu zic ca daca tie ti-ar placea sa te ocupi de handmade, da-i drumul, nu mai sta pe ganduri. Mai ales daca spui ca imaginatie ai din belsug. Daca ai o suma cat de mica la dispozitie, investeste-o in materiale - cu grija sa nu iti iei ceva ce nu vei folosi, doar ce iti este necesar, asta daca vrei sa iti amortizezi repede cheltuielile (adica nu fa ca mine).
    Eu cam din 2011 din iarna m-am apucat sa lucrez cu fetru pt inceput, dar nu ca sa vand, am vrut sa fac niste decoratiuni de Craciun pentru bradul meu, dupa care am inceput cu accesorii gen brose bentite si clame din fetru. Legat de veniturile din handmade, vreau sa zic ca poate 25% din cat am investit intr-un an jumate am castigat in acest timp (si asta doar luand in considerare doar investitiile masive, cumparaturile mici de cate 30-50 de lei nu le-am mai pus la socoteala), dar nu-mi fac probleme, pentru ca materialele in care am investit nu sunt perisabile, si am un stoc de materiale sa imi ajunga aaaaani de zile (asta pentru ca sunt eu obsedata sa am toate culorile posibile de fetru, lana, margele si ate) - pentru mine asta e important, sa am la indemana tot ce imi trebuie pentru ca atunci cand am idee sa o pot aplica imediat, nu sa stau dupa comenzile de materiale sa imi soseasca sau sa apara pe stoc. Pentru mine e o investitie in pasiunea mea si in multumirea mea sufleteasca, partea financiara o sa vina ea mai tarziu sau mai incet, eu cu sau fara castiguri voi continua sa creez atata timp cat am idei.
    Ce sa zic, despre handmade pot discuta ore in sir, ca si asa numai la asta imi sta capul.
    Chiar mi-ar placea sa ne adunam mai multe mamici si sa palavragim despre handmade, crafturi si tot felul de tehnici.
    Modificata de roxie; 08.07.2013 la 11:15:40.

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Multumesc de raspuns. Mie mi-ar placea tare mult, dar nu vreau sa imprumut bani si sa nu reusesc macar sa-i inapoiez. La noi lucreaza doar sotul, deci nu vreau sa platesc datoria facuta pentru placerea mea din truda lui. Am zis ca pentru inceput as investi undeva la 200 de lei. Si daca merge binisor o sa continui.

Ar fi tare frumos sa mai dam si de alte mamici cu pasiunea asta!

Pupicei.

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Si preturile in functie de ce le stabilesti ?

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    In functie de materialele care intra in crearea produsului, de originalitatea ideii, timpul de lucru efectiv, timpul legat de celelalte activitati care tin de drumul produsului de la mine la client: fotografiat, conceput prezentare, postari pe blog, etc etc...

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Si care e cel mai mic pret pe care l-ai avut vreodata ? Si care cel mai mare ? Incerc sa imi fac o idee. Ca m-am tot gandit la cum o sa stabilesc pretul.

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Nu ai cum sa iti faci o idee, pentru ca produse cu tehnici diferite vor avea preturi diferite, e ca si cum ai compara merele cu perele. Nu pot sa compar pretul pentru o vesta din matase si lana la care lucrez o zi intreaga si la care numai matasea costa 50 lei metrul, cu pretul pentru o brosa din fetru pe care o termin in jumatate de ora si unde foaia de fetru costa 5 lei.
    Daca vrei sa iti faci o idee de preturi intra pe magazinele de profil de la noi gen Breslo, cauta ce te intereseaza (stiu eu... cercei, sau geanta sau... orice) si vezi preturile si compara-le.
    Tu stabileste pretul in functie de propriile tale criterii, eu una nu as pune un pret mai mic doar ca sa fie mai ieftin ca la vecinul si sa dau mai repede produsul, macar timpul efectiv de lucru si pretul materialului sa il scoti.
    Modificata de roxie; 08.07.2013 la 12:47:58.

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Ok. O sa ma mai uit si pe alte siteuri.

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    A, si e bine ca inainte sa te apuci de ceva, sa urmaresti cat mai multe tutoriale despre cum se face. De exemplu cum sa folosesti toate accesoriile tehnice din bijuterit si margelit - ca sa stii ce iti trebuie, sa nu incepi o bijuterie ceva si sa nu ai capacele de margele, sau mai stiu eu ce conectori sau altele. Eu am de gand sa mai adaug la ce fac eu si niste cercei sau bratari cu margelute, pietre si altele, si chiar sunt in cautare de tutorialde utilizare a accesoriilor tehnice din bijuterit.

Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Pai m-am tot uitat si eu, si cam stiu ce trebuie sa fac. Si oricum avand in fata toate cele necesare sigur m-as descurca. Si am vrut sa te mai intreb de treaba cu comenzile din alte orase. Ca aici ma cam blochez. Bine nici nu m-am documentat sa vad exact cum se procedeaza. Deci daca o persoana din alt oras comanda ceva eu ce trebuie sa fac mai exact, si cum imi primesc banii pe produs ?

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Pai tu pui pretul produsului plus transportul si trimiti coletul cu plata ramburs (pe mandat treci treci suma celor doua - daca vrei poti suporta tu pretul transportului, eu asa fac pentru comenzi care depasesc o anumita suma), clientul cand ridica coletul plateste la posta suma pusa de tine si tie iti vin acasa banii.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari