Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054

Florile de balcon

Am si eu o intrebare pentru cunoscatori. De fapt doua intrebari.
    Unu: cand si cum e cel mai bine sa inmultesc muscatele? Am o muscata curgatoare de vreo 4 ani de zile, a inflorit non-stop in cele mai vitrege conditii, si deja a ajuns sa atarne un metru jumate, vreau sa tai din ea si sa pun si in alte ghivece. Cum procedez, pun direct in pamant, sau intai intr-un borcan cu apa pana ii dau mustatile? Si am eu asa o vaga idee din amintirile mele ca ramurica pe care o tai ca sa o plantez nu trebuie sa aiba flori, deci trebuie sa o pandesc cand nu face flori... are vreo importanta daca sunt flori pe ramurica pe care vreau sa o plantez?
    Si mai am niste violete de Parma, la ele stiu din ce cauza nu mai arata bine, le bate soarele de dimineata pana pe la ora 10.30, florile au inceput sa se decoloreze si sa se usuce f repede. Le-am curatat, am mai taiat si din frunze. Ce pot sa le fac sa se invioreze putin?
    Am o sticla de ingrasamant pentru flori de balcon, un capacel la 5 litri, oare merge si pentru violete, sau ele se considera flori de interior?

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Roxana, of, mare parte din problemele tale le am avut si eu. Am insa noroc cu mamaia noastra care stie multe lucruri despre flori si o sa o intreb toate cele pe care vrei tu sa le stii ca sa iti raspund.

Din ce-ai intrebat, stiu cu siguranta ca muscata se pune direct in pamanat, nu se mai pune in apa sa ii dea mustati.

Iar violetele muta-le la umbra. Daca le-ai mai curatat frunzele (care trebuie permanent rarite ca se inmultesc foarte tare) si le muti la umbra isi vor reveni.

Daca mai aflu ceva informatii, intru si iti spun. :-)

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Multumesc mult. De mutat violetele la umbra nu am unde sa le mut ca nu am loc in casa potrivit pentru ele, dar am comandat jaluzele. Ce nu fac eu pentru plantele mele. Cred ca azi-maine ma apuc si de muscata, sunt tare curioasa sa vad cum o sa se comporte.

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Citat Postat de roxie Vezi mesajul
    Am si eu o intrebare pentru cunoscatori. De fapt doua intrebari.
    Unu: cand si cum e cel mai bine sa inmultesc muscatele? Am o muscata curgatoare de vreo 4 ani de zile, a inflorit non-stop in cele mai vitrege conditii, si deja a ajuns sa atarne un metru jumate, vreau sa tai din ea si sa pun si in alte ghivece. Cum procedez, pun direct in pamant, sau intai intr-un borcan cu apa pana ii dau mustatile? Si am eu asa o vaga idee din amintirile mele ca ramurica pe care o tai ca sa o plantez nu trebuie sa aiba flori, deci trebuie sa o pandesc cand nu face flori... are vreo importanta daca sunt flori pe ramurica pe care vreau sa o plantez?
    Si mai am niste violete de Parma, la ele stiu din ce cauza nu mai arata bine, le bate soarele de dimineata pana pe la ora 10.30, florile au inceput sa se decoloreze si sa se usuce f repede. Le-am curatat, am mai taiat si din frunze. Ce pot sa le fac sa se invioreze putin?
    Am o sticla de ingrasamant pentru flori de balcon, un capacel la 5 litri, oare merge si pentru violete, sau ele se considera flori de interior?

LA muscata musai trebuie asteptat sa nu aiba flori si dupa aceea rupi de la al 2-3 nod si le bagi direct in pamant.
    La violete, apa numai in farfuriuta ghiveciului si la umbra sau semiumbra. Chiar daca nu stau direct la geam, important este s anu bata soarele in frunze.
    In ceea ce priveste ingrasamantul, daca scrie ca este pentru plante cu flori, poti pune si la cele de interior. Posibil sa fie ceva special numai pentru plante de exterior si atunci nu cred ca e bun.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Eu sunt mare o mare admiratoare a muscatelor. La casa de la tara cred ca am plantate vreo 20 :)))) dar nu sunt curgatoare.
    Regula nu stiu care este, la mine insa au prins daca le-am taiat direct chiar si sub primul nod, chiar daca aveau flori. Am avut si aici, in oras, muscate curgatoare pe care le-am luat de la o prietena... le-am taiat cu tot cu floare, direct de sub primul nod... le-a mers fff bine o bucata de timp... Dupa aceea, a trebuit sa ne mutam pentru 1 an si veneam acasa doar o data pe luna... in cele din urma s-au uscat :(
    Roxie, sper sa prinda floricelele tale si sa le mearga bine :)

Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739
    Am si eu o intrebare pentru voi,fetelor,acum cateva zile am primit de la o prietena un trandafir de Jericho,nu am nici idee cum se ingrijeste,daca se planteaza in pamant.Eu am primit un ghemulet de zici ca-i uscat,tipa care mi-a dat floarea a zis sa il pun in apa calduta si peste cateva ore va inverzi.Sincer nu imi vine sa cred,de-aia nu l-am pus in apa,am intrat pe net si am citit ceva,dar as vrea un raspuns de la voi,poate imi raspunde cineva.Ms!

miki00
    Guest
    Muscatele mele sunt in gradina si sunt deja tufe de mai bine de un metru.Nu le-am inmultit, cred ca s-au inmultit singure :) E intuneric acum ca v-as fi facut o poza sa vi le arat. Eu le pun ingrasaminte o data pe luna, dar gasesc ingrasaminte asa: pentru flori de interior (verzi) , pt cele de exterior (verzi), si special pentru cele cu flori,apoi pentru gardenii si trandafiri .
    O prietena de a mea are niste violete de Parma superbe, dar stau in casa la semi umbra. Sunt superbe, le pune apa foar in farfurie, stiu fiindca eram o data acolo cand le-a pus. Si mi se pare ca doar o data la 3 zile, parca.

Am sa-l intreb pe sot de trandafirul asta ciulin, el e pasionat de flori salbatice , poate stie el cum se ingrijeste.

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Citat Postat de ioanabalescu Vezi mesajul
    LA muscata musai trebuie asteptat sa nu aiba flori si dupa aceea rupi de la al 2-3 nod si le bagi direct in pamant.
    La violete, apa numai in farfuriuta ghiveciului si la umbra sau semiumbra. Chiar daca nu stau direct la geam, important este s anu bata soarele in frunze.
    In ceea ce priveste ingrasamantul, daca scrie ca este pentru plante cu flori, poti pune si la cele de interior. Posibil sa fie ceva special numai pentru plante de exterior si atunci nu cred ca e bun.
    Violetele mele s-au mai inviorat dupa ce le-am curatat. Apa in farfuriuta le pun, dimineata.
    La muscata cred ca am sa astept mult si bine sa o inmultesc, infloreste intr-o veselie, non stop.

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Citat Postat de roxie Vezi mesajul
    Violetele mele s-au mai inviorat dupa ce le-am curatat. Apa in farfuriuta le pun, dimineata.
    La muscata cred ca am sa astept mult si bine sa o inmultesc, infloreste intr-o veselie, non stop.
    Roxie, dar la violete le pui in fiecare zi? Eu cam la 3 zile

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Planul e sa le pun in fiecare dimineata, in practica insa uit, si ajung la 2 sau 3 zile si eu.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari