Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739

Florile ce infloresc de Craciun

De ceva timp am o craciunita(steaua Craciunului)primita cadou.Nu prea stiu sa o ingrijesc mai exact nu stiu ce ar trebui sa fac ca sa infloreasca.Poate sunt mamici ce ma pot ajuta

Floricica Nou Venita aliver's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.06.2011
    Postari in forum
    115
    In mod normal trebuie tinuta la intuneric o luna inaintea Craciunului.Eu am tinut-o un an,se facuse o frumusete(verde),am pus-o la intuneric,dar s-au inrosit frunzele doar pe margini.Probabil mai e vreun secret pe care nu il stiu.

Floricica Nou Venita adriana_eftm's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.05.2010
    Postari in forum
    159
    si eu am una , mai are cateva frunze dar nu stiam ca tre sa stea la intuneric, astept sa vina craciunul poate reinfloreste :)

Floricica Nou Venita catherina's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.11.2011
    Postari in forum
    25
    Si eu am doua craciunite,si de un an incoace infloresc cu o luna inaintea Craciunului,ce sa zic,am niste flori precoce:))))eu habar nu aveam k se tin la intuneric,si a mele infloresc,stau la cativa cm de geam:)))destul de multisor dar nu pot sa zic k e intuneric deci a mele infloresc la lumina:)))eu iubesc toate felurile de flori:)))

Floricica Nou Venita AyanaMariaNesibe's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.06.2011
    Postari in forum
    113
    Cred ca vb de 2 flori diferite: craciunita si Steaua Craciunului. Itradevar Steaua Craciunului se tine cel putin o luna in intuneric ca frunzele din verzi sa devina rosii, si tot anul se va tine intr-un loc racoros si mai intunecat. Craciunita este un cactus care infloreste numai in perioada de iarna, a Craciunului.

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Din pacate nu am flori ca sa te pot ajuta cu un sfat dar sper ca de Mos Craciun sa primesc si eu o craciunita pentru ca sunt foarte foarte frumoas.

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Craciunita e tare frumoasa.Am si eu acasa..multumesc pentru sfaturi de ingrijire!

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Si eu cumpar Craciunite (Poinsettia) in fiecare an in Nov-Dec. E prea mult de lucru cu ele sa le pastrez de la un an la altul, asa ca prefer sa le cumpar gata inflorite si sa le arunc dupa ce se ofilesc.

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Citat Postat de mama leone Vezi mesajul
    Si eu cumpar Craciunite (Poinsettia) in fiecare an in Nov-Dec. E prea mult de lucru cu ele sa le pastrez de la un an la altul, asa ca prefer sa le cumpar gata inflorite si sa le arunc dupa ce se ofilesc.
    poi dupa ce nu mai sunt inflorite , de ce le arunci???

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Tocmai am zis in primul meu post de ce: e prea mult de lucru cu ele sa le pastrez de la un an la altul.
    Cred ca voi merge chiar in week-endul acesta sa-mi cumpar 2 ghivece.

Floricica Nou Venita luc11's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2006
    Postari in forum
    24
    am cumparat si eu 2 ghivece cu steaua craciunului, au deja frunzele rosii. ce ma sfatuiti sa le schimb ghiveciul? cum sa fac sa reziste cat mai mult.va pup.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari