Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068

Femeia din spatele...mamei

Salutare, fetele mele

Ma gandeam astazi ca slaba activitate aici in casuta...Pe vremea cand eram burtici la taifasuri, gaseam mai mult timp pt. forum...acum bebeii au crescut, necesita mai mult timp si atentie din partea noastra, unde mai pui ca unele dintre noi deja si-au reluat activitatea...

Imi amintesc de vremea cand inca nu aveam copil, ca glumeam pe seama colegelor mele de serviciu care urmau sa devina mame si le spuneam ca gata, de-acum vor deschide etapa "merelor cu biscuiti" si a discutiilor despre - scuze - primul vant al bebelusului sau despre consistenta la cacuta ...Dupa 2 ani urmau sa se intoarca cu creierasii proaspat spalati si nervii intinsi pe bigudiuri...

Este tocmai ceea ce am evitat sa mi se intample si mie in perioada cat am stat cu bebelacul acasa. In afara de forum, unde mai schimbam pareri despre tot ce implica perioada sarcinii si bebelusiei, am incercat sa-mi tin mintea antrenata. Preferam sa ies in parc cu copilul si o carte interesanta, decat sa fac parte din grupurile de mamici care schimbau x retete de mere cu biscuiti ....sau povesteau "cu foc" cum puiul lor este cel mai si cel mai...

Scriam intr-un alt topic ca pana la urma, maternitatea, faptul ca suntem mame, nu ne defineste ca persoane...Imi place sa cred ca in ciuda schimbarilor pe care le aduce aparitia unui copil in viata noastra, ramanem femei, care doresc sa se bucure de viata, sa-si implineasca propriile vise si sperante si nu sa intre intr-un con de umbra si incet incet sa se piarda in neant...

Credeti ca va pot provoca sa vorbim despre ce a mai ramas din femeia din spatele mamei...daca mai exista??

Administrator Floricica Nou Venita pavalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    169
    Frumos topic, Hayeti!

Cred ca este dificil sa-ti mai rezervi timp in care sa faci lucruri pentru tine dupa ce devii mama. In plus suntem construite sa ii punem pe prichindei pe primul loc si sunt sigura ca multe dintre fetele de pe forum renunta la multe lucruri in favoarea familiei si a copiilor.

Cu toate astea este important pentru psihicul si spiritul nostru sa ne rezervam si cateva momente in care sa ne rasfatam, sa ne simtim din nou dragute si atragatoare, sa petrecem momente in care suntem singure complet(numai noi si gandurile noastre, cu o carte sau un film care sa ne faca placere) sau momente in care suntem numai in compania sotului pentru a redescoperi pasiunea care se mai estompeaza o data cu maternitatea .

Duminica a plouat si a plouat tare si ploaia asta ne-a prins la bunici care au fost foarte draguti si s-au ocupat exclusiv de fete iar eu am reusit pentru prima data dupa mult timp sa stau intr-o patura (era chiar frig )cu o carte buna (pe care evident nu am terminat-o, insa ma asteapta) in mana pentru cateva ore. Orele alea (nu foarte multe la numar) mi-au reincarcat bateriile, m-am simtit odihnita si relaxata si bucuroasa ca am reusit sa citesc o jumatate de carte (care nu contine nici retete si nici sfaturi despre cum sa faci fata crizelor de nervi ale copilului) numai pentru sufletul meu.

Voi cum va rasfatati cand prindeti cateva ore libere?

Floricica Veterana helleborerose's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2008
    Postari in forum
    10.698
    Exista, exista, chiar mi-au zis colegele la serviciu ca sunt atipica :)) adica nu vorbesc toata ziua despre copilul meu, nu innebunesc sefii cu concedii medicale, nu ma plang ca vai, sunt exploatata, ca am acasa un copil si lumea ar trebui sa ma favorizeze etc. Acum ce sa zic, fac parte din acele femei care nu prea suporta sa stea pe acasa, care tot timpul vor sa se reinventeze. Sanziana e un copil minunat, pe care mi l-am dorit foarte mult si care mi-a schimbat total viata. Probabil ca in viata tuturor femeilor exista acea schimbare si toate o stiu, problema e ca la mine in cap era ceva de gen idilic -norisori roz si eu cu fetita mea in brate facand tot ce am facut inainte, ducandu-ma peste tot, fiind cocheta etc. Nu va spun ce soc am avut in primele luni. Incet incet mi-am revenit, insa mi-a fost greu sa ma impac cu mine insami cea noua. Si uite asa, am invatat incet incet sa regasesc ceea ce am crezut ca pierdusem, femeia din mine se afima iarasi ca odinioara, avand in plus grija perpetua din sufletul meu-Sanziana. Ba in plus, am observat ca au aparut extravagante noi, o sofisticare pe care inainte nu o aveam :)) Si parca, pe undeva, sunt mai inteleapta. Dar cred ca e o iluzie...

Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    Eu sincer de cand o am pe alexandra nici nu cred ca am iesit la o cafea sau prajitura sau orice fara ea de mana, sincer nu prea am timp de nimic, nici macar sa citesc o carte.

Sper ca dupa ce incepe gradinita sa se remedieze situatia :) sa nu credeti ca ma victimizez dar chir nu am cu cine sa o las ca sa rup si eu macar o ora pentru mine.

Cateodata parca mie dor sa fiu ca acum cativa ani, dar nu mi-as da fata pentru absolut nimeni si nimic.

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Eu am marele noroc sa am o gasca de parinti super cu care ne intalnim in parc sau plecam prin vacante si din fericire toti abia asteptam sa discutam si altele decat copii cand ne vedem. Iar cand sunt acasa sunt foarte grijulie sa am timpul meu cand ma ocup de ale mele: stau pe internet si caut articole care ma intereseaza, sau urmaresc stirile sau cate un documentar. Pentru ca am vrut sa stau acasa cu copiii am renuntat la servici si mi-am facut PFA si lucrez de acasa, cu o libertate maxima de program - imi iau sa traduc exact cat vreau, daca vreau stau sa traduc pana la 1-2 noaptea, si pe langa asta am timp si de hobby-ul meu handmade, din care mai iese cate un ban in plus si o satisfactie imensa ca din mainile mele a iesit ceva frumos ce place si altora. Faptul ca am un hobby care implica creativitate ma relaxeaza enorm si sunt dependenta de el si am invatat sa imi gestionez programul in asa fel incat sa am timp si pentru asta daca nu zilnic, macar 3-4 zile pe saptamana.

Floricica Veterana helleborerose's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2008
    Postari in forum
    10.698
    Roxie, am si eu o prietena care face traduceri acasa, tot asa in regim PFA. Problema e ca ea a traversat niste depresii, bine, situatia e un pic mai complicata. Bravo tie ca gasesti timp si pentru traduceri si pentru hobby-ul cu hand-made.

Floricica Nou Venita Lilyssss's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.09.2012
    Postari in forum
    94
    bebele nostru e inca mic asa ca prea mult timp pentru mine nu prea gasesc, atunci cand doarme gasesc mereu ceva ce trebuie facut in casa si oricum el nu doarme prea bine,chiar si asa sotul a stiut tot timpul sa ma rasfete si sa aiba grija de mine fie cu un film bun fie prin felul lui de a fi,ma face tot timpul sa rad cand ma vede suparata sau obosita si ca sa fiu sincera cred ca as putea vb toata ziua despre copilul meu,nu stiu daca as putea pleca undeva fara sa ma gandesc de cel putin 60 de sec pe minut la el,poate atunci cand v-a creste putin voi vrea sa schimb putin ''meniul'' ca sa zic asa,bineinteles,daca as avea putin timp pt mine nu as refuza m-as delecta cu ceva ce-mi place sa fac,oricum traiesc din plin fiecare moment cu fiul meu pt ca timpul trece asa de repede si nu vreau sa pierd nimic
    Modificata de Lilyssss; 02.07.2013 la 19:57:09.

Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Imaginati-va ca inainte sa devin mama eram o tipa careia ii placea sa mearga la concerte rock, sa mai calce si prin vreun club cu muzica oldies but goldies - dar destul de rar, sa citesca foarte mult si d-alea grele , pt. ca momentele in care puteam pune mana pe o carte sunt asa rare, ca nu merita sa le irosesc pe prostii. Apoi, nu eram si nici nu sunt o tipa cocheta sau o "lady"...sunt adepta unei vestimentatii sport si comode si minumun de "tencuiala" ...dar pun un mare accent pe cateva chestii de pedanterie: o crema de corp, o crema de fata zi si noapte+crema de ochi, par ingrijit, unghii decente...si intotdeauna un miros suav, desi nu sunt adepta parfumului...mai degraba prefer sa fie mirosul gelului de dus sau al lotiunii de corp...
    Nu mica a fost surpriza mea, prin martie - eu nascand in decembrie - cand am constatat ca pe policioara din baie odihnea acelasi gel de dus luat chiar inainte sa nasc! Imi amintesc - si l-am gasit chiar acum - ca in culmea disperarii am postat pe FB urmatorul status: "Unul dintre castigurile meseriei de mama: pierderea parului din cap este compensata de cresterea semnificativa a celui de pe picioare...Nu mai vorbim de economia la produsele de igiena - senzational! am reusit fantastica performanta de a utiliza acelasi gel de dus 3 luni!!! iar cumpararea unui sampon s-a pierdut in negura vremii....mi-am adus aminte de par cand m-am dus sa-l tund...Crema de fata, lotiunea de corp s-au pierdut pe undeva prin dulap...Am uitat asa de tare ca sunt femeie, ca in curand voi face pi2 din picioare!!!"
    Nu rare au fost momentele cand simteam ca o iau razna...cred ca ma piscase un pic si depresia postnatala...nu ma mai iubeam de loc si de ce sa nu recunosc, Osmicu' mi se parea uneori un mic monstrulet venit sa-mi tulbure universul....
    Cand a implinit un an...eram deja trecuta prin furcile caudine...unsa cu toate alifiile...cu urme de rani pe corp si in suflet...si iar am scris..."Asa ca a trecut un an...si n-a venit sfarsitul lumii, chiar daca de multe ori asa mi se parea...sau poate ca al vietii asa cum a fost inainte...chiar a fost...Un an in care am descoperit ca sa aduci pe lume un copil, sa ai grija de el si sa-i satisfaci toate nevoile...nu face din tine o mama...si nici faptul ca l-ai nascut, nu face din el copilul tau...cel care ar trebui sa te iubeasca mai mult ca orice pe lume...Ii aducem pe lume, dar nu ne apartin...apartin vietii...sunt suflete batrane in corpuri mici, venite sa ne invete lectia umilintei, a durerii, a dezamagirii, a disperarii si mai presus de toate, lectia rabdarii si a anularii sinelui...si cu toate astea, ii iubim...
    Cred ca niciodata ca in ultimul an nu m-am simtit mai straina de cineva...mai respinsa....mai ignorata...mai neiubita....si e cu atat mai trist si mai tragic cu cat acea persoana a avut adapost in adancul fiintei mele...si si-a facut culcus in sufletul meu pentru totdeauna....
    La multi ani, Osman-Damian! Sa cresti sanatos, destept, cinstit si norocos si sa descoperi undeva, pe drumul vietii, ca dragostea e totusi cea mai importanta forta a vietii!"

Eu una cel putin...am multe sa va impartasesc...despre toata aceasta experienta si despre femeia care sunt ...dar nu va asteptati sa o fac asa, dintr-o data, nu ???

sadia
    Guest
    Si eu am multe..........au trecut 3 ani..........stati un un pic sa-mi dau restart ca ma apuca nostalgia..........revin.Vai da ce schimbare mareeeeeee si la mine.........mare ,mare.

Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Citat Postat de sadia Vezi mesajul
    Si eu am multe..........au trecut 3 ani..........stati un un pic sa-mi dau restart ca ma apuca nostalgia..........revin.Vai da ce schimbare mareeeeeee si la mine.........mare ,mare.
    Stii de cate ori m-am simtit si eu descurajata, trista...nostalgica...simteam nevoia sa vorbesc...nu aveam cui spune...Sotul ma privea ciudat, el e de parere ca sa fii mama vine odata cu fisa postului si nu intelegea ca tot ce se schimba in viata mea ca femeie naruia tot ce cladisem pana la 35 de ani...pentru ca in final, asemeni pasarii Phoenix, sa renasc din propria cenusa, nu neaparat alta...dar mai puternica.
    Spunea Osho ca odata cu nasterea unui copil se naste o mama...o fiinta care n-a existat pana atunci...mare dreptate are...Ceea ce-mi doresc eu insa este sa nu uit ca sunt femeie....si ca in ultima instanta acel "eu" va continua sa existe....
    Consider ca este bine sa ne traim propria viata si sa ne implinim propriile sperante si sa nu ne schilodim copilul incarcandu-l cu visele noastre spulberate...

Asa ca ....bine ai venit si tu in clubul nostalgicelor...

Floricica Novice Mamiii.lui.Maxiii's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2013
    Postari in forum
    386
    Eu una nu pot sa spun ca am fost FEMEIE inainte sa il nasc pe Maxiii si poate nici acum nu sunt 100% FEMEIE. In perioada in care eram inca o liceeana desi nu eram sofisticata, si nici buget sa imi permit te miri ce accesorii sau produse de infrumusetare, imi placea sa ies putin din tipar, aveam un stil mai nebunatic dar usor copilaresc. Imi placea sa ma machiez simplu dar sa imi scot ochii in evidenta, imi faceam tot felul de coafuri care mai de care mai rebele. Si asa mai departe. Ma rog. Imi placea sa ies din tipar cu ceva, dar totusi sa raman simpla. Dupa ce am ramas gravida, am avut si mai mare grija de mine, si nu am renuntat la coafat, fardat si toate alea. De cand am nascut insa...ma neglijez total. Abia mai apuc sa fac o baie cu tot ritualul. Sa ma aranjez asa cum faceam inainte. Prea rar! Trebuie sa fiu mereu cu ochii pe Maxiii ca e tot mai activ si nu imi permit sa il scap din ochi ca sa ma ocup de mine.
    Cand mai prind un moment de doarme sau se joaca cuminte in patut ies sa intind hainele, spal vasele etc.
    Dar profit de acesti 2 ani in care sunt libera sa imi organizez timpul cum vreau, desi inca nu am reusit sa imi fac un orar exact de care sa tin cont..si citesc si imi descarc tot felul de documente legate de ce vreau sa fac dupa ce reusesc sa il dau pe bebe la cresa / gradinita. Vreau sa fac un curs de contabilitate..ceva ! Si imi caut diferite manuale sau referate despre asta si nu numai. In rest, majoritatea timpului o dedic lui bebe si sotului. Ce ramane si pentru mine prefer sa fac ceva constructiv pt planurile de viitor ce le am.

Imi bebestrumfu` !

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari